1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LİDERLER GÖRÜŞMESİ SONA ERDİ
LİDERLER GÖRÜŞMESİ SONA ERDİ

LİDERLER GÖRÜŞMESİ SONA ERDİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas bugün 5 buçuk saat süren bir görüşme yaptı. Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi’nin Lefkoşa’da ara bölgedeki resmi ikametgahında saat 10

A+A-

 

 

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas bugün 5 buçuk saat süren bir görüşme yaptı.

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi’nin Lefkoşa’da ara bölgedeki resmi ikametgahında saat 10:05’te başlayan görüşme 15:35’de sona erdi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu ile Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’ın bugünkü görüşmelerinde “Yönetim ve Güç Paylaşımı”, “Avrupa Birliği ile İlişkiler” ve “Mülkiyet” konularını uzun uzun tartıştığı bildirildi.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Alexander Downer, liderlerin 5 buçuk saat süren görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, liderlerin pek çok konuyu ele aldıklarını, özellikle “Mülkiyet”, “Avrupa Birliği ile İlişkiler” ve “Yönetim ve Güç Paylaşımı” üzerinde uzunca durduklarını kaydetti.

Downer, liderlerin 30 ve 31 Ekim’de BM Genel Sekreteri ile New York’ta gerçekleştireceği görüşme öncesinde, Genel Sekreter Ban Ki - Moon’a 7 Temmuz’da liderlerin Genel Sekreter ile yaptığı üçlü görüşme sonrası yaşanan süreçteki ilerleme ile ilgili rapor sunacağını da kaydetti.

Görüşmelerin 2013’e kadar uzama durumu doğacak olursa BM’nin tutumunun ne olacağı sorusuna karşılık Downer, ”BM, sürece katkı koyabileceğini düşündüğü sürece yardımcı olacak. Durumu gün be gün değerlendiriyoruz” dedi.

Liderler, New York’ta BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’la yapacağı görüşmeden önce son kez Cuma günü bir araya gelecek.

 

BEKLENEN VERİM ALINAMADI

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Lideri Dimitris Hristofyas’la bugün gerçekleştirdikleri görüşmenin, düşündükleri anlamda verimli geçmediğine işaret ederek “Ümit ederim ki New York’ta daha da yakınlaşmalar sağlanır” dedi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Rum Yönetimi Lideri Dşimitris Hristofyas’la bugün gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı’na dönüşünde açıklamalarda bulundu.

Bugünkü görüşmede, Avrupa Birliği ve özellikle varılacak anlaşmanın Avrupa Birliği’nin birincil hukuku olması konusu yanında, yasamayla ilgili Türk tarafının sunduğu öneriler ve mülkiyetle ilgili iki tarafın sunduğu önerilerin yoğun şekilde müzakere edildiğini belirten Eroğlu şöyle konuştu:

“Bugün çok daha verimli bir sonuç almayı bekliyorduk. Ama görüşmenin düşündüğümüz manada verimli olduğunu söylemek mümkün değildir Cuma günü New York öncesi son toplantıyı da gerçekleştirdikten sonra hazırlıklarımıza başlayacağız. Ümit ederim ki New York’ta daha da yakınlaşmalar sağlanır ve daha olumlu sonuçlar alınır.”

 

 

 

Bu haber toplam 1028 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler