1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. Liderler, “Glafkos Klerides Sergisi”nin açılışını yaptı
Liderler, “Glafkos Klerides Sergisi”nin açılışını yaptı

Liderler, “Glafkos Klerides Sergisi”nin açılışını yaptı

Akıncı ile Anastasiadis “Glafkos Klerides Sergisi”nin açılışını yaptı

A+A-

Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı Mustafa Akıncı ile Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, dün akşam “Glafkos Klerides Sergisi”nin açılışın yaptı.

Güney Lefkoşa’da bulunan Severis Vakfı’nda yer alan sergide Güney Kıbrıs’ın eski Başkanlarından Glafkos Kleridis’in Vakfa bağışlanan kitapları, özel eşyaları, fotoğrafları ve anılarını yansıtan yazılar yer alıyor.

Açılışta Vakıf Başkanı Costas Severis, Glafkos Klerides’in kızı Keti Kleridis, Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı Mustafa Akıncı ile Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis birer konuşma yaptı.

SEVERİS

Severis Vakfı Başkanı Costas Severis konuşmasında sergide yer alan eşyaların Klerides’in barışa ve uzlaşıya olan büyük taahhüt ve bağlılığının hatırlatıcısı olacağını kaydetti.

Severis, Akıncı’nın sergi açılışına katılmasının Glafkos Klerides’in kişilik ve vizyonunun adayı bölen farklılıklardan bağımsız olarak büyük bir birleştirici güç olduğunun mesajını verdiğini belirtti.

Glafkos Kleridis’in diğer siyasetçilerden farklı olduğunu, düşündükleri ve tuttuğu saffın doğruluğundan ciddi muhalif görüşlere rağmen şaşmadığını ve dalgalanmadığını anlatan Severis, Klerides’in adanın birleşmesi ve kalıcı barış için büyük uğraşlar verdiğini, hayalini gerçekleştirmeden yaşamını yitirdiğini kaydetti ve özgeçmişiyle ilgili detaylı bilgiler aktardı.

“Onun hayali bizim hayalimizdir” diyen Severis, bugün umut içinde yaşadıklarını, adanın yeniden birleştirilmesi ve barışa yönelik arzusunu dile getirdi.

KLERİDİS

Glafkos Kleridis’in kızı Keti Kleridis de konuşmasında, babasının Kıbrıs ve tüm “Kıbrıslıları” çok sevdiğini ve en büyük arzusunun adanın yeniden birleştiğini görmek olduğunu kaydetti. Kleridis, şimdi liderlerin adanın birleşmesine yönelik bağlılıklarını ve bu sona ulaşmak için yoğun bir şekilde çalıştıklarını görmenin kendisini çok mutlu ettiğini belirtti.

Severis ailesiyle kendi ailesi arasındaki bağla ilgili bilgiler aktardan Kleridis, Costas Severis’in 1974 yılının kaotik ve zor günlerinde babasının kabinesinde görev yaptığını anlattı.

Bu müzenin adadaki ilk iki toplumlu müze olduğunu ve bunun babasının eşyalarını bağışlamak için seçim yapmasındaki en büyük etken olduğunu ifade Eden Kleridis, “İşbirliği ve adanın birleşmesine yönelik taahhüt ile bağlılığı sembolize eder ve bu babamın siyasi görüşleri ve Kıbrıs’la ilgili vizyonuyla örtüşür” diye konuştu.

AKINCI

Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı da konuşmasında, “özel bir adam” olarak nitelendirdiği Glafkos Kleridis’e saygılarını sundu ve ortak ülke için daha iyi bir gelecek yaratmak arzusuyla birlikte bir yolculuğa çıktıklarını söylediği Kıbrıslı Rum lider Anastasiadis ile açılışta bulunmaktan onur duyduğunu ifade etti.

Yolculuklarla ilgili olarak yazılmış en ünlü şiirlerden birinin Kavafis’e ait olduğunu kaydeden ve Kavafis’in yolculukları boyunca insanlara “Ithaca” (İthaka) isimli bu şiiri akıllarında tutmalarını önerdiğini anlatan Akıncı, kendisinin de bunun gibi daha genç nesiler için iki toplumlu, iki kesimli federal bir çözüm altında tüm “Kıbrıslıların” barış ve uyum içerisinde yaşayacağı daha iyi, daha parlak bir gelecek hedeflerinden vazgeçmemeleri gerektiğine inandığını söyledi.

Yaklaşık bir asır önce halkına zor politik dönemlerde gerçek liderlik gösteren Kleridis’in aklında olanın da bu olduğuna inandığını belirten Akıncı, “Bu özel adam hatırlanmayı hak ediyor. Bunu yapmanın bu sergiden daha iyi bir yolu da yok!” diye konuştu.

Glafkos Kleridis’in kendisinin yurt dışında olduğu bir zamanda hayatını kaybettiğini ve cenaze törenine katılamadığını kaydeden Akıncı, ancak Kıbrıslı Rumlar’ın acısını bir açıklama ile paylaştığını söyledi.

O açıklamada büyük yaş farkına rağmen Kleridis’in her ikisi de siyasi parti başkanı olduğu dönemde samimi diyalog kurabildiği nadir liderden bir olduğunu belirttiğini anlatan Akıncı, Kleridis’in 1974 sonrasında politik duruşu ılımlı ve gerçekçi Kıbrıslı Rum liderlerden biri olarak fark edildiğini, bu algının 4 ciltlik, her iki toplumda da yapılan hatalara yönelik referansların yer aldığı “My Deposition” isimli kitabından sonra daha da güçlendiğini belirtti.

Akıncı, Keti Kleridis’e ölümünün ardından iki yıl sonra babasının eşyalarını kültür, eğitim, barışçı varoluş, Kıbrıs’taki iki toplumun bir birini anlaması, işbirliği yapmasına katkı sağlamayı amaçlayan “Görsel Sanatlar ve Araştırma Merkezi”ne bağışlamasından dolayı minnetlerini de iletti.

Akıncı Costas ve Rita Severis’e de adada barış ve uzlaşmaya yorulmak bilmez katkılarından ve bu sergiye ev sahipliği yapmalarında dolayı teşekkür etti.

Akıncı, konuşmasında genç yaşta Nobel ödülü alan Pakistanlı eğitim ve kadın hakları aktivisti Malala Yousafzai’den alıntılar yaptı ve “Evrensel barışı yaratmanın tek yolunun sadece beyinlerinizi eğitmekten değil kalplerinizi ve ruhlarınızı da eğitmekten geçtiğine inanıyorum” şeklindeki sözünü hatırlattı.

Bu sergi gibi aktivitelere inancını belirten Akıncı, her iki tarafın da kabul edebileceği bir anlaşmaya en erken zamanda ulaşılması için güçleri birleştirme çağrısında bulundu ve “Beyrut’ta Denktaş ile Kleridis arasında başlayan müzakereler 1968’den bu yana 47 yıldır sürüyor” dedi. Akıncı, bu sefer İthaka’ya olan yolculuklarının daha kısa olmasını istedi ve geçmiş yolculuklardan birçok şey öğrenmiş olmaları gerektiğini ve kendilerine “Sisiypus”un kaderini değiştirecek gerekli determinasyonu ortaya koyma şansının verilmesini istedi.

ANASTASİADİS

Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis de konuşmasında babasının eşyalarını Severis Vakfı’na bağışından dolayı Keti Kleridis’i kutladı ve bu koleksiyonun eşsiz bir değere sahip olduğunu kaydetti.

Glafkos Kleridis’in kendilerine gülmenin ne demek olduğunu ve ülkesine hizmeti öğreten kişi olduğunu dile getiren Anastasiadis, siyasi olarak da Glafkos Kleridis’in hayatını adanın yeniden birleştirilmesine adadığını ancak hayalinin hayatı boyunca gerçekleşemediğini ifade etti.

Glafkos Kleridis’in hayatı, vizyonu ve inançlarıyla ilgili bilgiler aktaran Anastasiadis, Glafkos Kleridis ruhunun büyüklüğünün onu yaşadığı kötü ve yıkıcı şeyleri amaç ve anlam yüklü bir yaşam şekline dönüştürmeyi başarmasını sağladığını belirtti.

Kleridis’in yaşam okulunun adanın birleştirilmesi ve halkın da barışçıl şekilde varoluşuna yönelik olduğunu dile getiren Anastasiadis, kalıcı barışın adada köklenmesini hayatının sonuna kadar savunduğunu vurguladı.

Aynı vizyonu savundukları Akıncı’yla açılışta olmanın bir ayrıcalık olduğunu söyleyen Anastasiadis, ortak vizyonlarının Kıbrıs’ı modern, etnik, kültür, dinsel ve dilsel işbirliği ve varoluşun bulunduğu bir ada haline dönüştürmek olduğunu kaydetti. Anastasiadis bu vizyonlarını gerçeğe dönüştürmenin en büyük arzuları olduğunu da ifade etti.

Anastasiadis, “kabul edilmez” statükonun sonlanması ve adayla halkların birleşmesi umudu bulunduğunun altını da çizdi.

(tak)

Bu haber toplam 1526 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler