1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Liderler dün bir araya geldi…
Liderler dün bir araya geldi…

Liderler dün bir araya geldi…

Eroğlu: “Her iki taraf güven yaratıcı önlemler konusundaki önerilere cevaplar verdi”

A+A-

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu dünkü liderler görüşmesinde, her iki tarafın güven yaratıcı önlemler konusundaki önerilerine cevaplar verildiğini söyledi. Eroğlu, müzakerelerin geleceği ile ilgili 5 adımlık bir yol haritasının Türk tarafınca masaya sunulduğunu ve Rum tarafının bunu değerlendireceğini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Eroğlu Kıbrıs Müzakereleri çerçevesinde Rum Yönetimi lideri Nikos Anastasiadis’le ara bölgede yaptığı görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı’na gelişinde basına konuştu.
Eroğlu, müzakerecilerin güven yaratıcı önlemler konusunda yakınlaşma sağlanan ve sağlanamayan konuları ele alıp 24 Temmuz’daki görüşmeye getireceklerini söyleyerek, geçmişte sağlanan yakınlaşmaları Rum tarafının reddettiğini yineledi.

Türk tarafından 5 adımlık yol haritası

Bu tip sorunların çözümü için müzakerecilerin yeniden bir araya geleceğini ifade eden Eroğlu, bugün müzakerelerin geleceği ile ilgili 5 adımlık bir yol haritasının Türk tarafınca masaya sunulduğunu ve Rum tarafının bunu değerlendireceğini kaydetti.
Eroğlu, Rum tarafının bu önerileri de değerlendirerek önümüzdeki toplantıya getireceğini kaydederek 24 Temmuz’da saat 09.00’da Kayıp Şahıslar Laboratuarı’nı ziyaret edip ardından saat 10.00’da müzakerelere geçeceklerini söyledi.
5 adımlık önerileri yazılı olarak Anastasiadis’e de sunduklarını anlatan Eroğlu, güven yaratıcı önlemlerle ilgili Rum tarafının önerilerine cevaplar ve Türk tarafının önerilerinin de yazılı olarak Rum tarafına sunulduğunu kaydetti.

“Çerçeve anlaşması gündemde yok”

Bir soruya karşılık Eroğlu bir “çerçeve anlaşmasının” ne Türk ne de Rum tarafının gündeminde olduğunu, amacın referandumla varılacak anlaşmayı halka sunmak olduğunu söyledi.
Yapılan referandum sonucu bir anlaşmayla yeni bir devlet ortaya çıktıktan sonra bir “geçiş döneminin” söz konusu olabileceğini kaydeden Eroğlu, bu geçiş dönemi için Rum ve Türk tarafının önerilerinin yeniden görüşülebileceğini ifade etti.
Sınır kapıları konusunda bir soruya karşılık Eroğlu, Yeşilırmak Kapısı açıldığında Lefke Aplıç Kapısı’nın da açılmasını önceki Rum lider Hristofyas’a teklif ettiğini ve bu teklifin önceleri sıcak karşılanmasına rağmen bir komite kurulması ve hâlihazırda çalışmalar yapması nedeniyle kapının açılmasının henüz gerçekleşemediğini söyledi.

“Açılacak her kapı belli bir kadroya ihtiyaç duyar”

Lefkoşa’da 3 açık sınır kapısı bulunduğunu ve yeni kapıların açılmasının gündemde olduğunu ifade eden Eroğlu, her açılan kapının polis ve gümrük memurları dâhil belli bir kadroya ihtiyaç duyduğunu anlatarak, ilk önce bu kapıların açılmasına ihtiyaç olup olmamasına bakılacağını, konunun ayrıca askeri makamları da ilgilendirdiğini söyledi.

Yeşilırmak Kapısı’nın açılmasına karşılık Pile-Yiğiter yolunun yapılıp açılmasının gündeme geldiğini hatırlatan Eroğlu, bunun gerçekleştirilemediğini fakat Pile-Yiğitler yoluna karşılık Aplıç Kapısı teklifi yaptığını; Hristofyas’ın “Yeni bazı kapılar açılması şartıyla görüşebilirim” diyerek öneriyi reddetmesiyle konunun komite aşamasında kaldığını ifade etti.

Şimdi Lefkoşa’da bazı kapıların açılması fikrinin ortaya çıktığını, iki kapının açılması ve orada giriş-çıkışı kontrol edecek kadroların hazırlanmasının basit olmadığını söyleyen Eroğlu, Lefke Kapısı’nın açılmasının Rum tarafına daha çok fayda sağlayacağını ve Rumlardan Rum hükümetine bu müracaatlar da bulunduğunu belirterek, bu konunun değerlendirilmesinin öne alındığını kaydetti. (tak)

Bu haber toplam 1255 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler