1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. Liderler doğdukları şehirde sanat için buluştu
Liderler doğdukları şehirde sanat için buluştu

Liderler doğdukları şehirde sanat için buluştu

Akıncı ve Anastasiadis'in eşleriyle birlikte izlediği "Kıbrıs, Rumca Küstüm Türkçe Darıldım" oyununa Kıbrıslı Rum ve Türkler de büyük ilgi gösterdi

A+A-

Kıbrıslı Türk lider Mustafa Akıncı’yla Kıbrıslı Rum lider Nikos Anastasiadis, Limasol’da birlikte Lefkoşa Belediye Tiyatrosu'nun sahnelediği ve Kıbrıs’ın son 60 yıllık tarihinde yaşananlarla bir yüzleşmeyi, itirafı ve sorgulama anlatan “Kıbrıs, Rumca Küstüm Türkçe Kırıldım” oyununu izledi.

Limasol’daki Rialto Tiyatrosu'nda Türkçe oynanan ve simultane çeviri yapılan oyuna liderler eşleriyle birlikte katılırken, Anastasiadis, Akıncı’yı tiyatronun kapısında karşıladı.

İki lider kapıda bir süre birbirleriyle ve Kıbrıslı Türk ve Rum vatandaşlarla sohbet etti; daha sonra tiyatronun ikinci katındaki kafede kahve içti, ardından da oyunu izlemek için salona indi.

İki liderin tiyatro randevusu, her iki halktan ve basından oldukça ilgi gördü. Liderler tiyatroya gelişleri sırasında uzun süre alkışlandı.

Oyunu izlemek isteyen Kıbrıslı Türk izleyiciler için Ledra Palace sınır kapısından ücretsiz otobüs kaldırıldı.
Faize Özdemirciler'in şiirlerinden hazırlanan "Rumca Küstüm Türkçe Kırıldım" adlı tek kişilik oyunu Yaşar Ersoy yönetip oynuyor. Oyunun Rumca’ya çevirisini, Prof. Dr. Niyazi Kızılyürek; müziklerini ise Ersen Sururi yaptı.
İki lider daha önce Lefkoşa'nın her iki kesimine yürüyerek gezi düzenlemişti. Limasol'daki tiyatro etkinliğinin ardından liderlerin adanın kuzeyinde bir kültürel etkinlikte de buluşacağı belirtilmişti.

AKINCI: “İKİ TOPLUM DA HATALAR YAPTI... AMAÇ GEÇMİŞ HATALARDAN DERS ÇIKARMAK VE GENÇ NESİLLER İÇİN DAHA İYİ BİR GELECEK BIRAKMAK”

Kıbrıslı Türk lider  Mustafa Akıncı,  geçmişte iki halkın da hataları olduğunu fakat şimdi amacın bu hatalardan dersler çıkarıp genç nesiller için daha iyi bir gelecek kurmak olduğunu söyledi.

Aynı tiyatro grubunun daha karşılıklı geçişlerin olmadığı 1987 yılında da Aristofanes’in “Barış” oyununu sahnelediğini hatırlatan Akıncı, çeviri yapılmadan Türkçe olarak Rumlara sahnelenen oyunun mesajının “barış” olduğuna dikkat çekti.

Akıncı, “Burada arkadaşım Nikos ile bize güçlü mesaj veren bir oyun daha izledik. Bu mesaj da ‘hatasız ve suçsuz kimse yoktur’…  İki halkın da geçmişte hataları oldu. Amaç geçmiş hatalardan ders çıkarmak ve genç nesil için daha iyi bir gelecek bırakmak.
Bunu genç nesillere borçluyuz” diye konuştu.

Oyunu sahneleyen Yaşar Ersoy’u performansından dolayı kutlayan Akıncı, “Bize ders çıkarmamız ve umudu kaybetmemiz yönünde mesaj verdiler. Aynı mesajı ben de vermek istiyorum: Umudumuzu yitirmemeliyiz ve bu umudu somutlaştırmak için çok çalışmalı, birbirimizi anlamak için empati yapmalı ve herkes için daha iy bir gelecek yaratmalıyız” dedi.

Bir soruya karşılık, birçok kez Limasol’da bulunduğunu belirten Akıncı, “Şimdi karşılık verme sırası dostumda… Ve tabi ki tekrar geleceğiz. Biz geleceğiz, siz geleceksiniz, daha fazla iletişim olacak ve bir gün gelecek çok daha özgürce iletişim kurabileceğiz. Bunun için de çok çalışmamız lazım” ifadelerini kullandı.

ANASTASİADİS: “BARIŞI BULMAK İÇİN ÇOK SIKI ÇALIŞMALIYIZ”

Kıbrıslı Rum lider  Nikos Anastasiadis de konuşmasında, “Güçlü bir mesaj izledik. Barışı bulmak için çok sıkı çalışmalıyız. Ben buna bağlıyım ve Mustafa da bağlı. İnanıyorum ki insanlarımız da barışı istiyor. Eğitim bakanından bu oyunun ada çapındaki tüm okullarda gösterilmesini isteyeceğim. Buradaki mesaj güçlü. Hatalarımızın ve üçüncü taraflarca müdahaleye uğradığımızın bir itirafı. Bir kez daha arkadaşım Mustafa ile barış getirmek için çok çalışacağız ve genç nesillere, barış ve refah içinde yaşama şansını vermeliyiz” dedi.

“Kuzey’i ziyaret edecek misiniz?” şeklindeki soruya Anastasiadis, “Diğer tarafa gitmek planlarım arasında. Kuzey benim ülkemin bir parçası ve Güney de Mustafa’nın ülkesinin bir parçası. Bu tüm Kıbrıslılar için böyle. Orası benim de memleketim” diyerek yanıt verdi.

 

 

TAK

 

Bu haber toplam 1230 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler