1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LİDER DEDİĞİN!
LİDER DEDİĞİN!

LİDER DEDİĞİN!

ÇEKİÇ VE LİDERLİK ÇEKİÇ olağanüstü bir avadanlıktır... "LİDERLİK" de bir açıdan çekici kullanmaya benzer... birisinin kafasına vurursanız öldürür; ham taşı ustalıkla yontarsanız heykeller, mimari şâheserler yaratabilirsiniz. Dahası... Çekiç; Allegorik

A+A-

 

 

ÇEKİÇ VE LİDERLİK

 

ÇEKİÇ olağanüstü bir avadanlıktır...

 

"LİDERLİK" de bir açıdan çekici kullanmaya benzer... birisinin kafasına vurursanız öldürür; ham taşı ustalıkla yontarsanız heykeller, mimari şâheserler yaratabilirsiniz.

Dahası...


Çekiç; Allegorik, sembolik ve evrimsel imagolarda; onu kullanan şahsiyeti ve otoriteyi remzeder.

 

ÇEKİÇ USTASI


Kibirliyse çekici kullanan; onu yerli yersiz kullanır; gönülleri, kalpleri, yürekleri ve şevkleri kırar. Kendini üstün, herkesi de hakir görür. Buyurgandır kibirli olanları çekiç ustalarının. Adam kayırır, işçilerin nafakalarını lâyığınca dağıtmaz ve hiyerarşiyi de, intizamı da bozar.  İtici ve sevilmez olur ama etrafta daima “yağcıları” olur. Narsist özellikleri bariz ve kesindir. Kontrol edilmezse çizgiyi aşar ve tehlike arz edebilirler.

Ürkekse çekici kullanan; ya kullanması çok icap etmesine rağmen onu kullanamaz ya da yerli yersiz kullanır. Adam kayırmalara, hizipleşmelere, işçilerin nafakalarının lâyığınca dağıtılamamasına ve hiyerarşinin de, intizamın da bozulmasına yol açar. Tahammülle müsamahanın sınırını çizemez.

Yetersizse eğer çekici kullanan; ya yine kullanması çok icap etmesine rağmen ürkek olanda olduğu gibi onu kullanamaz ya da yerli yersiz kullanır; muvazeneleri koruyup kollayamaz. Bu sebeple de adam kayırmalara, hizipleşmelere, işçilerin nafakalarını lâyığınca dağıtılamamasına ve hiyerarşinin de, intizamın da bozulmasına yol açar.

 

 

Ürkek ve yetersiz olanlar ne kadar da benzer birbirlerine. Biri ürkekliğinden diğeri de yetersizliğinden dolayı karar verme aşamalarında adım atamaz durumda kalır, Hele hem ürkek hem de yetersizse, bu davranımlar pekişerek katmerlenebilir.

Muhterisse çekiç kullanıcı; menfaatleri uğruna herkesi kullanır. Manipülatif ve gayrı samimidir. Çok kolay adam harcar. Riyakârlık, yalancılık ve döneklik tipik bir özelliktir. Antisosyal özellikleri bâriz ve kesindir.

 

GERÇEK USTA


Granit taşlar çekici kırabilir.

Yumuşak taşlara ise sertçe vurursanız taş dağılır.

Gerçek usta, vakur fakat mütevazi, usta olduğunu kimselere ikide bir hatırlatmayan, hâli, tavrı ve davranışlarıyla sevgiyi, saygıyı toplayan canlı bir “Kâbe” gibidir; adildir.

Taşların hangisine, nasıl vurularak yontulabileceklerini bilen, övgüde cömert, yergide nekes, sevgide umman olabilendir gerçek usta.

Mevkîlerin geçici, sevgilerin kalıcı, ünvanların sahte olduğunun farkında olandır.

 

 

LİDER ve HALK

"Lider" Dediğin;

Vizyon Anlamında Halkı Kendi Seviyesine Çıkarır;

Değilse, Kendi Halkın Seviyesine İner!

Sonra da Birlikte Çıkarlar Yukarılara...

Aynı Yolu Birlikte Yürürler

Ve Öleceklerse Birlikte Ölürler...”

 

 

 

SAYIN EROĞLU’NUN TERCİHİ HANGİSİ?

 

Carl Schmitt “Siyasal Teoloji” isimli kitabında, “Egemen olan, olağanüstü hale karar verebilendir” diyor.  “Güç- Zaafiyet İkilemi” bağlamında Abraham Lincoln de, 4 Temmuz 1861 tarihinde ABD kongresinde yaptığı konuşmasında şu sözleri sarf etmiştir:

 

“Bu durum bütün devletlerin kalıtsal ve ölümcül zaafiyeti midir? Bir zorunluluk durumunda, devlet vatandaşlarının özgürlüklerine karşı ölçüsüz güç mü kullanmalıdır, yoksa kendi varlığını koruyamayacak kadar zayıf mı olmalıdır?”

 

Ve devam ediyor Lincoln sözlerine oldukça öğretici ve düşündürücü şu sözlerle:

 

 “ ÇOĞU KEZ BIR UZUV, BİR HAYATI KURTARMAK İÇİN FEDA EDİLMEK ZORUNDADIR;  ANCAK BİR HAYATI BİR UZVU KURTARMAK İÇİN FEDA ETMEK ASLA BİLGECE SAYILMAZ.”

 

 

Öyleyse sormak gerekir Sayın Eroğlu’na:

 

 “Kıbrıs Türk halkının geleceği, egemenliği, Federal çözümde siyasi eşitliği, dünyayla bağlanması, var oluşu bir tarafta dururken; hangi konuları ve neyi kurtarmak adına federal çözümü yeterince zorlamadı/zorlamıyor; çapraz oylamayı önce şeytanlaştırarak sonra da uluslar arası konferans şartı ile kabul edebileceğini belirtip masada uzlaşmaz görüntüsüne devam ediyor; ve böylelikle  müzakerelerin bitmesini dahi göze alarak ve bazı “B planlarından” bahsedilmesine ve Kıbrıslı Türklerin 2004 referandumu ile dünyada kazanmış olduğu çözüm yanlısı pozitif imajının ortadan kalkmasına fırsat veriyorsunuz?

 

Yani Lincoln’ün deyişi ile; hangi toplumsal “uzvu” kurtarma adına bir toplumun varlığının ve geleceğinin ciddi anlamda tehlikede olmasından rahatsızlık duymuyorsunuz?”

 

Ve en nihayetinde yine Lincoln’ün aynı konuşmasında vurguladığı gibi:

 

“Güvenlikleri için özgürlüklerinden feragat edenler bir gün ikisini de kaybederler.”

 

 

 

 

Bu haber toplam 850 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler