1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LGBTQ Hakları Düzenlenmelidir!
LGBTQ Hakları Düzenlenmelidir!

LGBTQ Hakları Düzenlenmelidir!

Feminist Atölye: Fasıl 154 Ceza Yasası’nın hemcins ilişkileri ‘suç’ olarak düzenleyen ilgili maddelerinin yürürlükten kaldırılmasını hedefleyen yasa önerisinin KKTC Meclis alt kuruluna sunulmasını selamlıyoruz. İlgili yasa maddeleri KKT

A+A-

 

 

Feminist Atölye (FEMA)

info@feministatolye.org

 

 

Fasıl 154 Ceza Yasası’nın hemcins ilişkileri ‘suç’ olarak düzenleyen ilgili maddelerinin yürürlükten kaldırılmasını hedefleyen yasa önerisinin KKTC Meclis alt kuruluna sunulmasını selamlıyoruz. İlgili yasa maddeleri KKTC’nin de içtihat olarak kabul ettiği Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin kararları ile Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne aykırı bulunmuştur. Kıbrıs’ın kuzeyi halihazırda devlet eliyle homofobi uygulayan ve hemcins ilişkileri ‘suç’ olarak düzenleyen Avrupa’nın tek bölgesidir.   

Son günlerde, UBP milletvekili sayın Mehmet Tancer’in konuyla ilgili nefret söylemi içeren açıklamaları kamuoyu ile paylaşılmıştır. Sayın Tancer’e görevi gereği toplum içinde yaşayan tüm bireylerin haklarını gözetmek için milletvekili seçildiğini hatırlatıyor; açıklama yaparken, ayrımcılığa maruz kalan bireylerin hayatlarını daha fazla olumsuz yönde etkilememek adına insan haklarını gözönünde bulunduracak daha makul söylemler üretmeye çağırıyoruz. Ne üzücüdür ki, sayın Tancer ahlak kisvesi ardına saklanarak Kıbrıs’ın kuzeyinde yaşayan Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Transcinsel ve Kuir (LGBTQ) bireylere uygulanan ayrımcılığı görmezden gelmekte ve ali cengiz oyunları ile LGBTQ bireylerin hakları ile ilgili yasa önerisini UBP kurultayına malzeme yapmak istemektedir.  UBP Hükümeti’nin ülkeyi içine sürüklediği çıkmaz ortada dururken, sayın Tancer’i UBP hükümetinin yarattığı sorunların çözümü yönünde kararlar üretmeye, özel yaşam ve cinsellikle ilgili kararlar üretmeyi yetişkin bireylerin kendi tercihlerine bırakmaya davet ederiz.  “Ahlak” kavramını gündeme getirmeden önce, kendilerini bu kavram üzerinde düşünmeye  ve sorgulamaya çağırıyoruz.  

Feminist Atölye olarak, insan hakları adına kara leke olan ilgili ceza yasası maddelerinin kaldırılması ve LGBTQ bireylere uygulanan ayrımcılıkların engellenmesi için pozitif eylem yasalarının hazırlanması gerekliliğini hatırlatırız.  Bu vesileyle, tüm siyasi parti ve ilgili sivil toplum örgütlerine LGBTQ bireylerin haklarına dair yapılacak çalışmaları desteklediğimizi ve her türlü katkıyı yapmaya hazır olduğumuzu yineleriz!

 

 

Feminist Atölye artık ILGA üyesi!

Feminist Atölye, 28-30 Eylül 2012 tarihlerinde Brüksel’de yapılan Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks Derneği (ILGA) Yürütme Kurulu toplantısı sonrasında ILGA üyeliğine kabul edildi. 1978 yılında kurulmuş olan ILGA, dünyanın  110 farklı ülkesinden 986 üyeye sahip lezbiyen, gey, biseksüel, trans ve interseks hakları mücadelesi yürüten tek federasyondur.

LGBTI bireylerin eşitliği ve her türlü ayrımcılıktan kurtulmasını hedefleyen çalışmalar yürüten ILGA bu hedefe ulaşmak için dünya çapında işbirliği ağları oluşturuyor. Üyelerle birlikte karşılıklı destek faaliyetleri düzenleyen ILGA, protesto eylemlerini destekleyerek, diplomatik baskı oluşturarak, bilgi sağlayarak ve uluslararası örgüt ve medya ile işbirliği kurarak, LGBTI bireylere uygulanan ayrımcılığın kamuoyu ve hükümetlerin gündemine gelmesini hedeflemektedir.

Feminist Atölye, ILGA’nın Avrupa kolu olan ILGA-Europe işbirliğinde Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi başta olmak üzere Avrupa bölgesindeki örgütlerde lobi çalışmalarında bulunabilecek ve Kıbrıs’ta yaşayan LGBTQI bireylerin insan hakları ve eşitliği için gerekli düzenlemelerin yapılmasında etkin rol alabilecektir.

 

 

 

Bu haber toplam 910 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler