1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LEMİ ERTÜZ
LEMİ ERTÜZ

LEMİ ERTÜZ

Hiç evlenmedi, hiç futbol oynamadı ama o bir futbol aşığı

A+A-

 

 

Yaklaşık 20 yıldır gerek kulüp gerekse milli futbol takımlarında masör ve malzemeci olarak çalışan Lemi,  bu süre zarfında Norveç, Almanya, Fransa, Afrika ülkelerinden Tanzanya ve Zanzibar ile Kırgızistan gibi ülkelerde gitme fırsatı buldu. Yer aldığı takımların neşe kaynağı olan Lemi, bu mesleğe nasıl başladığını, neler yaşadığını ADRES Kıbrıs’a anlattı

 

Hüseyin Kıral

 

1951, Lefke doğumlu olan Lemi Ertüz, okul yılları sonrası ailesi ile birlikte 1974’de geldiği Lefkoşa’da, tanıştığı Gençlik Gücü’lü Özer Göksu ile futbola da merhaba dedi. Lemi’nin o günden sonra hayatında sadece futbol oldu.

 

HÜDA REİS VE GENÇLİK GÜCÜ

 “Gençlik Gücü’nün unutulmaz başkanı Hüda Reis’in müdürlüğü döneminde başladığım Devlet Emlak Malzeme dairesindeki işimde tanıştığım iş arkadaşım Özer Göksun o dönemin yıldız futbolcusu idi” diye sözlerine başlayan Lemi “Özer Göksun’un spor çantasını taşımak için gittiği Gençlik Gücü spor kulübünde de Başkan Hüda Reis’in ısrarları üzerine kulübün malzemecisi ve masörü oldum” diyerek hem Gençlik Gücü ile tanışmasını hem de malzemecilik hayatına atılışını anlatıyor.

 

“GENÇLİK GÜCÜ’NDE 40 YILIM GEÇTİ”

Özer Göksun’un çantasını taşımakla başladığı malzemecilik görevinde o günden bu güne kadar 40 yılının geçtiğini belirten Lemi “Unutulmaz başkanım Hüda Reis’i kaybettikten sonra, ben de kulüpten soğumaya başladım ve 40 yıl hizmet ettiğim kulüpten ayrıldım” diyor. Bir yıl Çetinkaya ve son iki yıldır Yenicami’nin malzemecisi ve masörü olan Lemi “Yenicami yönetimi de bana git diyene kadar orada kalmakta kararlıyım” diyerek çalıştığı kulüplere olan bağlılığını gösteriyor.

 

“20 YILIM MİLLİ TAKIMLARDA GEÇTİ”

Ülkemiz kulüplerinden ayrı olarak Lemi Milli Takım’da uzun yıllardır görev alıyor. Turgay Kara hoca ile başladığı Milli takım macerasına20 yıla yakındır devam ediyor.

Bu seneler içerisinde, Turgay Kara’nın yanı sıra, Süleyman Göktaş, Mustafa Borataş, İlker Ertemel, Enver Sedat Simavi ve şimdi ise Fırat Canova gibi ülkemizde kendisini futbol alanında ispatlamış isimler ile çalışan Lemi “Hocalar hep değişti. Tek değişmeyen isim ben kaldım” diye konuşuyor.

 

AFRİKA, AVRUPA VE ASYA’YA GİTTİ

2000’li yıllardan sonra oluşturulan milli takımlarda malzemeci ve masör olarak görev yaparken bu zaman dilimi içerisinde oluşturulan ordu milli takımlarının da malzemecisi ve masörü olan Lemi “20 yılda Norveç, Almanya, Fransa, Afrika ülkelerinden Tanzanya ve Zanzibar ile Kırgızistan’a giderken, önümüzdeki günlerde ise Kuzey Irak’a, Kıbrıs Türk Milli Takımı ile gideceğim” şeklinde konuşuyor ve 20 yıldır Avrupa, Afrika ve Asya kıtalarında birçok ülkeye gittiğini belirtiyor.

 

MİLLİ TAKIMIN NEŞE KAYNAĞI

2000’li yıllardan bu güne oluşturulan Milli Takımlarda malzemeci ve masör olarak görev yapan Lemi Ertüz, yaptığı davranışlarla takımın neşe kaynağı olurken, maç günlerinde gittiği ülkenin taraftarları ile de bütünleşmesini bildi. Uzun yıllardır hem kulüp hem de milli takımın neşe kaynağı olan Lemi, futbolcularla da iyi anlaşan isim. Maç günlerinde futbolcuların isteğine göre saçlarını enteresan şekiller yapmalarına izin vermesi,  bunun yanında gol sevinçlerinde futbolcuların kendisine gelip sarılması, Lemi’nin ne kadar renkli bir kişilik olduğunu gösteriyor. Uzun yıllardır ülke futboluna hizmet eden Lemi, ne kadar daha bu işi yapar bilinmez ama enerjisi ile onu yeşil sahalarda uzun bir süre daha göreceğimiz kesin.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 574 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler