1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LEKAD, HRİSTOFYAS’A MEKTUP GÖNDERDİ
LEKAD, HRİSTOFYAS’A MEKTUP GÖNDERDİ

LEKAD, HRİSTOFYAS’A MEKTUP GÖNDERDİ

LEKAD Başkanı Hakan Oran, Hristofyas’a mektup göndererek, Aplıç Kapısı’nın açılması isteğini yineledi.

A+A-

 

“Aplıç Kapısı açılmalı”


Lefke ve Çevre Köyleri Dayanışma ve Kalkındırma Derneği (LEKAD) Başkanı Hakan Oran, Rum Yönetimi Başkanı Dimitris Hristofyas’a mektup göndererek, Aplıç Kapısı’nın açılması isteğini yineledi.
Oran, Lefke Sivil Toplum Örgütleri adına Hristofyas’a mektup gönderdiğini belirtti. Hristofyas’a gönderilen yazıda, Aplıç Kapısı’nın 33 yıldır Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü araçları tarafından kullanıldığına işaret edildi.
Yazıda, kapıların yıllarca kapalı kalmasının ada üzerinde yaşayan Kıbrıslı Türk ve Rumların kendi içlerinde izolasyona bırakılmış olduğu belirtilerek, kapıların açılmasının ekonomik, sosyal ve kültürel ortak değerlerin yeniden paylaşılmasının birlikteliğin gelişmesi yanında, Kıbrıs sorununun çözümüne ivme kazandırılacağı savunuldu.
“Biz sivil toplumun bireyleri olarak bu kapımızın kapalı kalması ile ilgili hiçbir mazereti kabul etmiyoruz” denilen mektupta, Aplıç Kapısı açılana kadar mücadele edileceği kaydedildi.
Mektupta, Hristofyas’ın öncelik olarak Erenköy ve Gaziler kapılarının açılmasını istediğinin basından öğrenildiğine işaret edilerek, “Ama bizlere Pirgo’dan sonra öncelikli olarak Aplıç Kapısı’nın açılacağını söylemiştiniz. Beklentimiz öncelikli olarak bu sözünüzü yerine getirmeniz ve Sayın Eroğlu ile de anlaştığınız gibi Aplıç Kapısı’nın açılmasını sağlamanızdır” denildi.
Aplıç Kapısı’nın açılmasının tüm Lefke bölgesiyle, Trodos köylerinin istek ve arzusu olduğu belirtilen mektupta, konunun Kıbrıs’ta kalıcı ve sürdürülebilir bir barış açısından da önemli olduğu kaydedildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 550 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler