1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'LEFKOŞA'YI DA, ÜLKEYİ DE SEÇİM TEMİZLER'
LEFKOŞAYI DA, ÜLKEYİ DE SEÇİM TEMİZLER

'LEFKOŞA'YI DA, ÜLKEYİ DE SEÇİM TEMİZLER'

Cumhuriyetçi Türk Partisi Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, “Lefkoşa’yı da, ülkeyi de seçim temizler” dedi.

A+A-

 

 

 

Cumhuriyetçi Türk Partisi (CTP) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, “Lefkoşa’yı da, ülkeyi de seçim temizler” dedi.

Cumhuriyet Meclisi’nde “yerel yönetimlerin içine düştüğü çıkmaz” ile ilgili genel görüşme hakkında ilk konuşmayı yapan Yorgancıoğlu, yerel yönetimlerin çok iyi bir çalışma temposu ve ekonomik gelir-gider dengelerini kurma adına yönetilmeleri gerektiğini vurguladı. Yorgancıoğlu, gerek hükümete, gerekse yerel yönetimlere görevler düştüğünü; CTP’nin hükümeti döneminde yerel yönetimlerin güçlendirilmesi için üzerlerine düşeni büyük oranda yaptığını söyledi.

Yorgancıoğlu, CTP döneminde, belediyelerin gelirlerini artıracak emlak vergileri ve emeklilerinin devletçe ödenmesi gibi yasal düzenlemelere gidildiğini anlatarak, yerel yönetimlerdeki sayının azaltılmasını da hedeflediklerini ancak hayata geçiremediklerini kaydetti.

Özkan Yorgancıoğlu, insanlara yerinden hizmet götürülmesi anlamına gelen yerel yönetimler için UBP’nin ne yaptığının da irdelenmesi gerektiğini belirterek, iktidara gelir gelmez yerel yönetimlerin yaptığı yatırımlardan aldığı yüzde 5’lik KDV oranını yüzde 16’ya çıkardığını, bunun da belediyelerin bütçelerinden yüzde 11’in çalınması anlamına geldiğini ifade etti.

UBP’nin yaptıklarıyla belediyelerin elini ayağını bağladığını belirten CTP Genel Başkanı Yorgancıoğlu, hükümetin bazı teşvikleri belediyelerin gelirleri üzerinden yapmakla belediyelerin gelirlerini azalttığını kaydetti.

Yorgancıoğlu, yasa gereği her belediyenin kasım başında bütçesini yapıp belediye meclisinin onayına sunduğunu, ardından da bakanlığa gönderdiğini; daha sonra 7 gün içinde Bakanlar Kurulu’nda onaylanması gerektiğini kaydetti. Yorgancıoğlu, Bakanlar Kurulu’nun daha geçen hafta 28 belediyenin sadece 12’sinin bütçesini onaylamasını eleştirdi ve hükümetin yasaya aykırı davranarak yerel yönetimlerin içinde bulunduğu halden sorumlu olduğunu söyledi.

Hükümetin sadece yerel yönetimleri değil memleketi yasalara aykırı yönettiğini savunan CTP Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, yasadışı olduğunu belirttiği bazı örnekler verdi.

Özkan Yorgancıoğlu, “Yasalara göre 760 olması gerekirken binden fazla çalışanı bulunan Lefkoşa Türk Belediyesi’nde savurganlığın başını alıp gittiğini, geçmişte yapılan ikazlara rağmen hükümetin vurdumduymazlığı, sorumsuzluğu ve hükmetme yetisi olmaması yüzünden konunun tartışılmasını gerektirdiğini” söyledi.

“İstihdam yaparak koltukları garantiye alma” mantığıyla hareket eden Lefkoşa, Lefke, Lapta belediyelerinin istihdamı maharet saydığını ve arkalarının da hep UBP tarafından sıvazlandığını belirten Yorgancıoğlu, iktidarın da siyasi rant kaygısıyla hareket ettiğini söyledi.

Yorgancıoğlu, LTB yanında Lefke Belediyesi’nin de UBP’li belediyelerin içine düştüğü durumun göstergesi olduğunu savundu. Gelirlerinin 3-4 katı borca giren bu belediyeler için hükümetin de sorunun altından kalkmasının mümkün olmadığını belirten Özkan Yorgancıoğlu, LTB’nin borçlarıyla ilgili rakamlar verdi.

Cumhurbaşkanı’nın ve Başbakan’ın açıklamalarında çelişkiler olduğunu söyleyen, Başbakan’la belediye meclis üyelerinin toplantı yapmasını eleştiren Yorgancıoğlu, UBP’ye olmadığı gibi LTB Başkanı’na da güven olmadığını ifade etti.

“Lefkoşa’yı da, ülkeyi de seçimin temizleyeceğini” söyleyen Yorgancıoğlu, “UBP’nin, Enver Bahçeciler’i Lefkoşa Belediyesi’nden çıkaracağını söylediğini duymadım” ifadesini de kullandı.

Sayıştay raporunun, LTB’nin borçlarının uzatılamayacağını ve yeniden borçlanamayacağını ortaya koyduğunu belirten Yorgancıoğlu, “UBP bu ülkeyi yönetemiyor, UBP’li belediye başkanları da kendi alanlarındaki sorumluluklarını yerine getiremiyor. Herkes günü kurtarmak ve popülist yaklaşımlar adına belediyeyi batırıyor” diye konuştu.

UBP MYK’nın LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’nın arkasında olduğunu söylemesinin anlamını soran Yorgancıoğlu, “ekonomi uçtu” denirken Türkiye’nin bütçeye koyduğu 400 milyon TL’lik katkının yarısının ilk 2 ayda tükendiğini söyledi.

UBP’nin, CTP Meclis üyelerinin katılmaması sonucu belediye meclisinin toplanmadığını söylediğini, ancak UBP’li üyelerin çoğunlukta olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, “Bize yasa dışı olmayan herhangi bir tedbir getirsinler görelim. UBP’liler toplantıya girmezse de biz gireceğiz. Ama Sayıştay’ın raporu ortadadır” dedi.

Ülkede yüzde 60 oranındaki orta sınıfın yok olduğunu ifade eden Yorgancıoğlu, hükümetin LTB’ye despotça müdahalesini doğru bulmadıklarını, doğru olanın Bulutoğluları’nın istifası olduğunu belirtti.

Yorgancığlu, “LTB ve çalışanları, Eroğlu ile UBP’nin bir bölümünün kavgasının mezesi oluyor” diye konuştu.

Belediyelerin içine düştüğü durumla ilgili önerilerde bulunan Yorgancıoğlu, “Yerel yönetimlerin reel gelirlerinin de bütçede yer almasını, yerel gelirlerin enflasyona karşı korunmasını, limanlardan gelir alan belediyelerle ilgili yeni yeni yasa tasarısının kaldırılmasını, yerel yönetimlere kendi alanlarındaki yetkileri kurumsal yapıları geliştirilerek devrini” istedi.

Yorgancıoğlu, “Bu hükümet anlayışı ile ülke felakete sürüklenmektedir. LTB’yi seçim temizler. Ülkemizi de seçim temizler” diye ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 456 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler