1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LEFKOŞA'NIN GELECEĞİ PLANLANIYOR
LEFKOŞANIN GELECEĞİ PLANLANIYOR

LEFKOŞA'NIN GELECEĞİ PLANLANIYOR

Lefkoşa’nın geleceğinin planlanması için CTP-BG 20-21 Eylül’de Kent Kurultayı düzenliyor.

A+A-

 

 

Lefkoşa’nın geleceğinin planlanması için Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP-BG) 20-21 Eylül’de Kent Kurultayı düzenliyor.

Kurultayda, yurt dışından ve üniversitelerimizden davet edilecek uzmanlar, akademisyenler, ülkemizdeki meslek örgütleri, sivil toplum örgütleri ve katkı koyacak bütün katılımcılarla birlikte özelde Lefkoşa, genelde yerel yönetim anlayışı ele alınıp değerlendirilecek. Tüm partilere, sivil toplum örgütlerine ve halka açık olacak kent kurultayından çıkacak sonuçlarla Lefkoşa'nın geleceği planlanacak.

Lefkoşa’nın, genelde de yerel yönetim anlayışının ele alıp değerlendirileceği Kurultay’da kentin yapılaşması, çevre düzenlemesi ve yeşil alanlarıyla, trafik ve yol güvenliğiyle, kültür hazineleriyle, sağlığa ve gıda güvenliğine verdiği önemle, çağdaş eğitim anlayışına katkıyla, modern ve çağdaş bir kent planlama çalışması yapılacak.

 

 “LEFKOŞA BELEDİYESİ BİR KENARA İTİLDİ”

Kurultay hakkında YENiDÜZEN’e bilgi veren CTP-BG Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Gülle,  kurultaya hem yurt içinden hem de yurt dışından konukların katılıp, sunumlar yapacağını söyledi.

Gülle, “Lefkoşa’da yaşanan yönetsel, mali sorunların, plansızlığın ve çağdaş bir kent görünümünü yitirmesi bizi Kent Kurultayı düzenleyerek, şehrin her yönüyle organizasyonunu yapmaya, planlamaya itmiştir” dedi.

Lefkoşa’nın artık sürdürülebilir yönetim anlayışının olmadığını vurgulayan Gülle, “Bu hızla değişmeli, Sayıştay ve Hukuk Dairesi’nin raporlarında da belediyedeki suç unsurları belirlendi. Bununla ilgili süreçte devam ediyor. Ancak UBP hükümeti sorunların üzerine gidip, çözeceğine kurultayı ile uğraşıyor, Lefkoşa Belediyesi de bir kenara bırakıldı” vurgusunda bulundu.

Gülle, Lefkoşa için yeni bir anlayış ve vizyon için Kent Kurultayı’nın önemine dikkat çekerken, her kesimden uzmanların Kurultay’a davet edildiğini ve 2 gün sürecek kurultayda uzmanların sunumlarını yapacağını ifade etti.

 

BİRÇOK UZMAN KİŞİ SUNUM YAPACAK…

Gülle, akademisyenler, şehir planlamacıları, mimar, mühendis odaları, çevre örgütleri, trafiği düzenlemeye yönelik uzmanlar, güvenlik konusunda polis örgütü, esnaf ve ticaret örgütleri,  gibi birçok örgüt, kuruluşun ve Kurultay’a davet edildiğini kaydetti.

Kurultay’da şehrin hem sosyo-ekonomik, hem de sosyo-kültürel boyutunun ele alınacağını belirten Gülle, sanat insanlarının da davet edildiğini Lefkoşa’nın nasıl çağdaş bir kent haline gelebileceği konusunda sunumlar yapılacağının altını çizdi.

Yurt dışından da iki önemli ismin Kurultay’a katılacağını açıklayan Gülle, Türkiye Mimar Mühendisler Odası, Şehir Plancıları Odası Başkanı Necati Uygar’ın, ‘Çağdaş kent planlaması ve vizyonu’ konulu bir sunum yapacağını belirtti.

Günümüzde fast-food tüketimi, hareketsiz yaşam, kimliksiz şehirlerin oluştuğuna da dikkat çeken Gülle, “Yeni bir kavram olan ‘slow food’ ile kendi yerel mutfağının ön plana çıkması, kimliğine, kültürüne sahip çıkılması anlayışı var. Bu konuda da Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer bir sunum yapacak” dedi.

 

CUMA GÜNÜ SONUÇ BİLDİRGESİ YAYINLANACAK

Kurultay’da komisyonların da oluşacağını ve çalışmalar yapacağının altını çizen Gülle, sonuç bildirgesinde çalışma sonuçlarının yer alacağını ifade etti.

Gülle, “Lefkoşa’nın imar ve alt yapısına ilişkin komisyon”,  “Lefkoşa’nın sosyo-kültürel gelişimine yönelik komisyon”, “Lefkoşa’nın Başkent ve gelişim vizyonuna yönelik komisyon” oluşacağını ifade ederek, şehrin her yönüyle ele alınacağının altını çizdi.

Çalışma sonuçlarının Cuma günü sonuç bildirgesi ile yayınlanacağını kaydeden Gülle, “Bu çalışmalar bize yeni bir bakış açısı, anlama, strateji geliştirme konusunda veri olacak ve bunu gerek Lefkoşa gerekse diğer belediyelerde hayata geçirmek için çalışacağız” diye sözlerini sonlandırdı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 702 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler