1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'LEFKOŞA'NIN ATIK SULARI, HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR'
LEFKOŞANIN ATIK SULARI, HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR

'LEFKOŞA'NIN ATIK SULARI, HALK SAĞLIĞINI TEHDİT EDİYOR'

Yeşil Mağusa Derneği, Lefkoşa’da çevreye dökülen atıkların Mağusa’ya ulaşıp Glapsides Sahili’nden denize akmaya başladığını belirtti

A+A-

 

 

 

 

Yeşil Mağusa Derneği, Lefkoşa ve yöresinden bir süredir çevreye dökülen insani atıkların, akarsularla taşınarak Mağusa bölgesine ulaştığını, son günlerde ise atıkların Doğu Akdeniz üniversitesinin yanından yeni hastane yolunu izleyerek Glapsides plajına doğru aktığının çıplak göz ile görülebileceğini söyledi.

Dernek başkanı Dr Umut Altunç imzasıyla dün yapılan yazılı açıklamada, yaz aylarına girdiğimiz bu günlerde insanların plaja girdiği bir ortama akan kanalizasyon sularının bir halk sağlığı felaketine davetiye çıkarttığına işaret edildi.

 

VAKALARDA CİDDİ ARTIŞ

Dr Altunç, son günlerde Mağusa’daki hastanelere başvuran (ishal, kusma ve yüksek ateş ile seyreden) mide-bağırsak hastalıkları vakalarında ciddi derecede artış olduğunu, bunun yanında nedeni bilinmeyen ateş, döküntülü hastalıklar ve ağızda yaralar ile seyreden farklı hastalık tabloları ile karşılaştıklarını ifade etti.

“Bu hastalıkların etkeni olarak yer altı sularımızın kirlenmesi ile kullanım sularımıza karışan Koli Basili, Tifo, ParaTifo, Brusella, Enterovirüs ve Hepatit etkeni mikroplar karşımıza çıkmaktadır” diyen Altunç, pis su birikintilerinde çoğalan sineklerin, söz konusu hastalıkların haricinde tedavisi çok güç olan Tifüs, AİDS ve sıtma benzeri hastalıkları taşıyabilmekte olduklarını ifade etti.

 

“SALGINA DÖNÜŞMESİ AN MESELESİ”

Çocukları ciddi derecede etkileyen bu hastalıkların toplumu etkileyecek bir salgına dönüşmesinin artık sadece an meselesi olduğunun altını çizen Altunç, üçüncü dünya ülkelerinde çocuk ölümlerinin bir numaralı nedeni olan bu durumun, 2012 yılında ülkemizi tehdit eder durumda olmasının endişe verici olduğunu vurguladı.

Altunç açıklamanın sonunda, “En önemli insan haklarından olan sağlıklı çevrede yaşama ve kaliteli su tüketim hakkının vatandaşlarımızın elinden alınıyor olması ayrıca bir insanlık suçudur. Lefkoşa ve bölgesinden kaynaklanan bu çevre felaketine çok geç olmadan yerel otoriteler ve Çevre Koruma Dairesi'nin derhal engel olunması gereklidir. Yeşil Mağusa Derneği olarak bu konudaki hassasiyetimizi bildirir ilgili kurumları göreve davet ederiz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 557 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler