1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'LEFKOŞA'DA OLAĞANÜSÜ HAL İLAN EDİLSİN'
LEFKOŞADA OLAĞANÜSÜ HAL İLAN EDİLSİN

'LEFKOŞA'DA OLAĞANÜSÜ HAL İLAN EDİLSİN'

Arabacıoğlu, Cumhurbaşkanı’nın Bakanlar Kurulu’nu olağanüstü toplantıya çağırarak, çöpler yüzünden meydana gelebilecek salgın hastalıkları dikkate alıp olağanüstü hal ilan etmesi çağrısı yaptı.

A+A-

 

 

DP Lefkoşa Milletvekili Dr. Mustafa Arabacıoğlu, “Hükümetin LTB’deki sorunu çözme gibi bir niyeti olmadığını, tek çabasının Cemal Bulutoğluları’nı nasıl yiyeceği” olduğunu söyledi. Arabacıoğlu, Cumhurbaşkanı’nın Bakanlar Kurulu’nu olağanüstü toplantıya çağırarak, çöpler yüzünden meydana gelebilecek salgın hastalıkları dikkate alıp olağanüstü hal ilan etmesi çağrısı yaptı.

Mecliste “yerel yönetimlerin içine düştüğü çıkmaz” konusundaki genel görüşmede söz alan Arabacıoğlu, tıkanan belediyeler için mecliste yasal bir düzenleme yapılabileceğini, ama bunun da yapılmadığını kaydederek, 28 belediyeden sadece 12’sinin 2012 bütçesinin onaylanmasını eleştirdi.

Belediyelerin yaşadığı durumdan sadece başkanların değil, belediye meclis üyelerinin, hükümetin ve en çok da Başbakan’ın sorumluluğu bulunduğunu ifade eden DP Lefkoşa Milletvekili Mustafa Arabacıoğlu, belediye başkanlarının ve meclis üyelerinin dokunulmazlığı olmadığını ve yargılanabileceklerini söyledi.

Mustafa Arabacıoğlu, 28 belediyenin 18’inin mali zorluk içinde olduğunu; belediyecilik anlayışıyla ilgili de değerlendirmeler yapmak gerektiğini ifade ederek, LTB’nin bazı harcamalarını ve personel giderlerini kısıtlarsa, tahsilatlarını yaparsa, düze çıkmasının hiç de zor olmadığını ama bugünkü mentalitenin çok yanlış olduğunu kaydetti.

Belediyeler Yasası’nın uygulanması ve İçişleri Bakanlığı’nın da görevini yapması gerektiğini ifade eden Arabacıoğlu, çöp yığınlarının ilaçlanmasının çözüm olmadığını; sadece pansuman olduğunu söyledi. Çöpler toplandıktan sonra yerlerinin ilaçlanmasının doğru olduğunu kaydeden Arabacıoğlu, “Bu hükümetin bu sorunu çözme kabiliyeti yok. Cumhurbaşkanı’nın olağanüstü hal ilan etme yetkisi var. Cumhurbaşkanı Bakanlar Kurulu’nu toplayabilir ve salgın hastalık gerekçesiyle KKTC genelinde veya bir beldesinde olağanüstü hal ilan edebilir” diye konuştu.

Çöplerden kaynaklanacak salgınlar nedeniyle turizmin de çökeceği uyarısında bulunan Mustafa Arabacıoğlu, hal böyleyken Başbakan’ın köy köy gezip ekonomi iyileşti diye demeç vermesini eleştirdi.

LTB çalışanlarının da çok mutsuz olduğunu, hükümetin elinin kolunun bağlı kalamayacağını ve sorunu bir şekilde çözmek zorunda olduğunu kaydeden Arabacıoğlu, “Sorunu çözemezse ilk istifa etmesi gereken hükümettir, sonra belediye başkanı, meclis üyeleridir” diye konuştu.

Belediyelerdeki bazı hakların gözden geçirilmesinde yarar gördüğünü, örneğin aile yardımının kaldırılabileceğini belirten DP Lefkoşa Milletvekili Arabacıoğlu, 1 Mayıs ödeneğine de karşı olduğunu söyledi.

AVCI

ÖRP Genel Başkanı Turgay Avcı da konuşmasında, İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı’nın inisiyatif üstlenmesini, sendikayı ve belediyeyi alarak sorunu çözümlenmesini istedi. Avcı, “Bu Lefkoşa’nın sorunu çözülmeli, çözülmezse gidilmeli” diye konuştu.

UBP MYK’sı erken seçime dair kararlar alabileceğini ama belediyenin araba satışı, ya da borçlanmama gibi kararlar üretmeyeceğini kaydeden Avcı, “Hükümet bir an önce sorumluluk üstlenmelidir. ‘Belediye başkanlığı sorumludur’ diyerek sorunlardan kaçamaz. Bundan sonra belediyenin yapacağı protokollere popülizm amaçlı evet dememeli. Sorumluluk İçişler ve Yerel Yönetimlerdedir. Hükümet alternatif yaratmak durumunadır” dedi...

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 638 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler