1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Lefkoşa ve Gönyeli
Lefkoşa ve Gönyeli

Lefkoşa ve Gönyeli

Dün bir ironi yaşandı. Lefkoşa Belediyesi için Anayasa Mahkemesi hükümetin kanun gücünde kararname diyerek başkan ve meclis üyelerini zorunlu izne çıkarması ve yerine atama yapması ile ilgili kararını açıklarken, Gönyeli Belediyesi ise köyden kente dönü

A+A-

 

Dün bir ironi yaşandı.

Lefkoşa Belediyesi için Anayasa Mahkemesi hükümetin kanun gücünde kararname diyerek başkan ve meclis üyelerini zorunlu izne çıkarması ve yerine atama yapması ile ilgili kararını açıklarken, Gönyeli Belediyesi ise köyden kente dönüşme sürecine hız katıyor ve Gönyeli’ye içilebilir su kazandırılması ile ilgili projesinin bittiğini kamuoyuna açıklıyordu.

Bir yerde batış, hemen yanında devinim.

CTP ve TDP’nin açtığı davalarla ilgili olarak Anayasa Mahkemesi beklenen kararını açıkladı. Hükümetin kararını iptal etti. Yani Mahkeme hükümetin uygulamasını Anayasa’ya aykırı buldu, ortada ekonomik anlamda alınan bir karar olmadığı, böyle durumda meclisin karar çıkarması gerektiği gibi yorum yaptı ve yürütmeyi durdurdu.

Bundan böyle bugün veya yarın Anayasa Mahkemesi kararı resmi gazetede yayınlanacak ve LTB Başkanı Bulutoğluları ve Belediye Meclis üyeleri görevleri başına dönecekler. Atanan Kaymakam Dana’nın ve komisyonun bu süreçteki uygulamaları yapılmış sayılacak, yani iptal edilmeyecek.

Peki bu karar uyarınca LTB Başkanı Bulutoğluları görevi başına geçince her şey bitmiş mi olacak! Bulutoğluları’nın daha önce Sayıştaylık tarafından belgelenen yasa dışı uygulamaları tekrar gündeme gelecek mi? Bulutoğluları yargılanacak mı? Hukuk kurumlarının belgeler, dosyalar karşısında tutumları ne olacak? Meclis üyeleri meclis toplantı çağrılarına olumlu yanıt verip toplantılara katılacaklar mı? Katılacaklarsa tavırları ne olacak? Sorular fazla…

Ancak bu soruların yanıt bulmasından önce Anayasa Mahkemesinin almış olduğu bu yürütmeyi durdurma kararını selamlamak gerekiyor herhalde çünkü hukukçuların ifadelerine göre ilk kez bir yürütmeyi durdurma kararı alınıyor. Böylelikle UBP hükümetinin herhangi bir durum karşısında ve UBP’nin alışılagelmiş, partizan uygulamalarının karar hükmünde kararnamelerle yürütülmesi işinin devamına ‘dur’ demiş oluyor.

Bugünden itibaren yeni gelişmeleri izleyeceğiz.

***

Öte yandan yine aynı gün Lefkoşa’nın hemen dibindeki Gönyeli, köyden kente dönüşme sürecinde çok önemli bir adım daha attı. Son dönemdeki gelişmelerle çoğu belediyenin ve belediye sakinlerinin imrenerek baktığı bir duruma gelen Gönyeli, son projesinde içilebilir su kazandırdı Gönyelilere… “Artık şampuan köpürecek, makineleriniz kireç bağlamayacak, az deterjanla daha temiz çamaşırlar yıkanacak” şeklinde somut ve ilginç uygulama örnekleri veriyor Gönyeli Belediye Başkanı Ahmet Benli.

Bu akşam Gönyeli’deki şölenle proje resmen başlamış olacak. İçilebilir su çeşmelerden akmaya başladı. Seneler önce çeşmelerden akan suyun içildiği günleri tekrar yaşatmak için başlatılan ve bitirilen bu proje için bu kez de Gönyeli Belediyesi başkan ve ekibini kutlamak gerekiyor.

Bunun gibi güzel proje ve uygulamaların daha çok konuşulması, yazılması dileğimi belirtmek isterim.

Ve şunu da eklemekte yarar var. Başkan Benli şunun altını çiziyor; böyle projeler için doğanın da yardımcı olması gerekiyor. Böyle bir su olmasa böyle bir proje de yapılamazdı. İşte bunun için doğayı korumak olmalı işimiz. Bu örnekte olduğu gibi bize olanaklarını sunabilmesi için…    

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 715 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler