1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LEFKOŞA SIĞMADI
LEFKOŞA SIĞMADI

LEFKOŞA SIĞMADI

BAŞKENTTE İMAR ALANI ARTTI LEFKOŞA, GÖNYELİ, ALAYKÖY, HAMİTKÖY, HASPOLAT VE KANLIKÖY’Ü KAPSAYAN 165.6 KİLOMETREKARELİK ALANI KAPSAYAN PLANLA İMARA AÇIK ALANLAR ARTIRILDI VATANDAŞLARIN VE PLANDAN ETKİLENECEKLERİN BİLGİLENEREK HAREKET ETMESİ İSTENDİ Ç

A+A-

 

 

BAŞKENTTE İMAR ALANI ARTTI

LEFKOŞA, GÖNYELİ, ALAYKÖY, HAMİTKÖY, HASPOLAT VE KANLIKÖY’Ü KAPSAYAN 165.6 KİLOMETREKARELİK ALANI KAPSAYAN PLANLA İMARA AÇIK ALANLAR ARTIRILDI

VATANDAŞLARIN VE PLANDAN ETKİLENECEKLERİN BİLGİLENEREK HAREKET ETMESİ İSTENDİ

ÇAVUŞOĞLU: “İMARA AÇIK ALANLAR GEREKSİNİM DOĞRULTUSUNDA YENİDEN DÜZENLENDİ; ANA ULAŞIM AĞI ÖNÜMÜZDEKİ 10 YIL DÜŞÜNÜLEREK GÖZDEN GEÇİRİLDİ”

Başkent Lefkoşa’nın imar planı, “2020 yılına kadar kentin ve kentlinin gereksinimleri dikkate alınarak” değiştirildi. Yeni düzenlemeyle imara açık alanlar geliştirildi, ana yol ağı gözden geçirildi, merkezi iş alanı büyütüldü. Ticari yatırımların büyük arazilerde gelişmesini teşvik ve mimari tasarımların kalitesini artırmak için ek teşvikler verildi.

Lefkoşa, Gönyeli, Alayköy, Haspolat, Hamitköy ve Kanlıköy’ü kapsayan plan, 4 Haziran’da yürürlüğe girdi.

İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu, bugün bakanlıkta düzenlediği basın toplantısıyla “Başkent Lefkoşa İmar Planı Revizyon Çalışmaları” hakkında bilgi verdi. Şehir Planlama Dairesi Planlama Bölümü Sorumlusu Ali Öznur da imar planıyla ilgili sunum yaptı.

ÇAVUŞOĞLU: “MAKUL SÜRELERLE GÖZDEN GEÇİRİLMELİ”

Bakan Çavuşoğlu, ilgili sivil toplum örgütleri ve halkın da görüşlerini alarak Lefkoşa İmar Planı konusunda bir çalışma yaptıklarını, planların makul sürelerle gözden geçirilmesinin şart olduğunu söyledi.

Ülkede imar planı ve fiziki planların yetersiz olduğunu, işlerin emirnamelerle yürütülmeye çalışıldığını kaydeden Nazım Çavuşoğlu, Lefkoşa’da var olan imar planının giderek kentleşme için engel görüldüğünü, bu çalışmayla taleplere yanıt vermeye çalıştıklarını; görüş ve beklentilerin yine ele alınabileceğini anlattı.

165 KİLOMETREKARELİK ALANI KAPSIYOR

Çavuşoğlu, Lefkoşa, Gönyeli, Alayköy, Haspolat, Hamitköy ve Kanlıköy’de toplam 165.6 kilometrekarelik alanı kapsayan Başkent Lefkoşa İmar Planı’nın, ilgili belediyeler, kurum ve kuruluşlar, üniversiteler, sivil toplum örgütleri olmak üzere 76 yerden görüş alınarak Eylül 2011’de hazırlandığını anımsattı.

Bu yıl mart ayında Şehir Planlama Dairesi, Lefkoşa Kaymakamlığı, LTB, Gönyeli ve Alayköy belediyelerinden oluşan Birleşik Kurul’da değişikliklerle ilgili bilgilendirme toplantıları yapıldığını bildiren Çavuşoğlu, hazırlanan değişiklikle 2020’ye kadar kentin ve kentlinin gereksinimleri dikkate alınarak mümkün olduğunca sorunların giderilmeye çalışıldığını ve öneriler dikkate alınarak planın değiştirildiğini anlattı.

ÖZNUR: “YOĞUNLUK DIŞA DOĞRU YAYILACAK”

Değiştirilen Lefkoşa İmar Planı’yla ilgili sunum yapan Şehir Planlama Dairesi Planlama Bölümü Sorumlusu Ali Öznur ise, halkın görüş ve isteklerini dikkate alarak Kasım 2010’dan beri yaptıkları çalışmanın sonuçlandığını; başkentteki mevcut yoğunluğu dışa doğru yaymayı amaçladıklarını söyledi.

Öznur, parsel oranları ve kat yüksekliklerinin de yeniden düzenlendiğini; yollarla ilgili düzenlemede Güney Lefkoşa’nın da dikkate alınarak bütünlüğün sağlandığını; tıkanıklıkları da dikkate aldıklarını anlattı.

Lefkoşa’nın mevcut nüfusunun 80 bin civarında olduğunu; bunun artması gerektiğini belirten Ali Öznur, vatandaşların bundan sonraki süreçte Şehir Planlama Dairesi’nden durumu öğrenerek yatırım yapmasını istedi.

TALEPLERİN YÜZDE 90’I KARŞILANDI

Öznur, Lefkoşa İmar Planı’ndaki revizyonla belediyelerden ve vatandaşlardan gelen taleplerin yüzde 90’ının karşılandığını da açıkladı.

Ali Öznur, Yenikent bölgesinde 30 bin nüfusu kapsayacak bir bölgenin imara açıldığını kaydetti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 723 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler