1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LEFKOŞA MUHTARLARI 'TEK BÖLGELİ SEÇİM SİSTEMİ'NDEN YANA
LEFKOŞA MUHTARLARI TEK BÖLGELİ SEÇİM SİSTEMİNDEN YANA

LEFKOŞA MUHTARLARI 'TEK BÖLGELİ SEÇİM SİSTEMİ'NDEN YANA

Lefkoşa İlçesi Muhtarlar Derneği, tek bölgeli seçim sisteminden yana olduğunu duyurdu.

A+A-

 

 

Lefkoşa İlçesi Muhtarlar Derneği, tek bölgeli seçim sisteminden yana olduğunu duyurdu.

Lefkoşa İlçesi Muhtarlar Derneği Genel Sekreteri Mehmet Ali Bebek yaptığı yazılı açıklamada, seçim sistemlerinin genelde ‘yönetimde istikrar’ ve ‘temsilde adalet’ olan iki tür yararı olmasına karşın, her iki ilkenin de bir arada bulunmasının son derece zor olduğu görüşünü dile getirdi.

KKTC’de halihazırda uygulanan seçim sisteminde bir adayın milletvekili seçilmesinde, “bölgede yoğunlaşmış bir aileye mensubiyet; bölgenin ağası haline gelmiş bir kişinin dağıttığı rant; bölgeye yapılan yatırımlar; hatta bölgede ziyaret edilen düğün ve cenazelerin sayısının etkili olduğunu” savunan Bebek, seçimlerde temsil edilemeyen oyların olmasının da halkta mevcut sisteme karşı ciddi bir güvensizlik yaratığını belirtti.

“Temsil adaletsizliğine yol açan önemli faktör olarak seçim sistemi ve ülke barajı gösterilmektedir. Bu cihetten hareketle talebimiz odur ki bu seçim sistemi değiştirilmelidir” diyen Bebek, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Uzmanların marifetiyle şekillendirilmesi halinde kanaatimiz odur ki bütün KKTC’yi tek bir seçim bölgesi olarak kabul eden ‘tek bölgeli seçim sistemi’ sakıncaları olsa bile uygulanabilirdir. İlçelerin milletvekili kontenjanları aynı kalabilir. Bu sistem; adaylara tüm halkımızın oy vereceğinden dolayı bölgeciliği, adam kayırmacılığı ortadan kaldıracaktır. Seçilen milletvekilleri bölgesel değil ülke geneli için görev üstleneceklerdir. Yüce Meclisimizin adil bir şekilde oluşumu ve etkin politikaların belirlenmesi de kolaylaşacaktır.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 539 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler