1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'LEFKOŞA KENT KURULTAYI' BAŞLADI
LEFKOŞA KENT KURULTAYI BAŞLADI

'LEFKOŞA KENT KURULTAYI' BAŞLADI

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) tarafından düzenlenen “Lefkoşa Kent Kurultayı” başladı. Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde saat 10.00’da başlayan; bugün ve yarın devam edecek Kurultayda, Lefkoşa ve

A+A-

 

 

 

Ana muhalefet Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler (CTP-BG) tarafından düzenlenen “Lefkoşa Kent Kurultayı” başladı.

Lefkoşa Atatürk Kültür Merkezi’nde saat 10.00’da başlayan; bugün ve yarın devam edecek Kurultayda, Lefkoşa ve ülke genelindeki çağdaş, özgün kent anlayışını oluşturmak ve bunu ülke genelinde yaygınlaştırmak ele alınıyor.

“İyi, sağlıklı bir ortamda kaliteli yaşam şartları sunma” düşüncesinden yola çıkılarak organize edilen Kurultayda, bu temelde Lefkoşa’nın yeniden düzenlenmesi amaçlanıyor.

Lefkoşa’nın sorunları ve çözüm önerilerinin tartışılacağı Kurultayda yarın akşam sonuç bildirgesi sunularak, alınması gereken önlemler planlanacak.

Birçok uzmanın yanında sivil toplum örgütü temsilcilerinin de katıldığı kurultayda, “Lefkoşa’nın Başkent ve Gelişim Vizonu”, “Lefkoşa’nın İmar ve Altyapı Planlaması”, “Lefkoşa’nın Sosyo-Ekonomik ve Sektörel Gelişimi”, “Lefkoşa’nın Sosyo-Kültürel Gelişimi” gibi sunumlar yanında, Kurultaya konuk olarak davet edilen Türkiye Mimar ve Mühendisler Odası Başkanı Necati Uyar “Çağdaş Kent Planlaması”; dünyada son dönemlerde yaygınlaşan “Slowcity” konusunda ise Türkiye’den Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer sunum yapacak.

YORGANCIOĞLU

Kurultayın açılış konuşmasını yapan CTP-BG Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, kentlerin de toplumlar gibi dinamik bir yapıya sahip olduklarını, zamanla gelişip değiştiklerini ifade ederek, kentlerin içinde yaşayan insanların yaşam kalitesini arttıracak şekilde dizayn edilmesinin önemine işaret etti.

Kentlerin düzenlenmesi için yasalar yapılabileceğini, kurallar konulabileceğini ancak bunların başarılı olabilmesi için yasalara ve kurallara saygılı olunması gerektiğini vurgulayan Yorgancıoğlu, bu konuda yerel yönetimler ve ana yönetimlerin işbirliği içinde olmasının önemli olduğunu kaydetti.

Merkezi yönetime eleştirilerde bulunan Yorgancıoğlu, “Merkez Yönetim bir buçuk yıl önce yapılan sayımın sonuçlarını açıklamazsa burada sıkıntı var. İmar Planları yapılmadıysa, kentler köyleşerek büyür, bugün yaşanan budur” dedi.

İnsanların en iyi, kaliteli şekilde yaşayabileceği koşulları yaratma fikrinden yola çıkarak, konun uzman kişilerle tartışılması amacıyla bugünkü kurultayı organize ettiklerine işaret eden Özkan Yorgancıoğlu, kentlerdeki ve Lefkoşa’daki büyüme kontrol altına alınamazsa, ilerleyen günlerde daha büyük sıkıntılar yaşanacağını söyledi.

Yerel yönetimlerin maddi sıkıntılarına da dikkat çeken Yorgancıoğlu, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde yaşanan maddi sıkıntılara değinerek, maddi sıkıntıların yerel yönetimlerin büyümesinde ciddi engeller yarattığını belirtti.

Yorgancıoğlu, kurultayın hem ülkedeki diğer kentlere, hem de Lefkoşa’ya yararlı sonuçlar getirmesi temennisinde bulundu.

GÜLLE

CTP-BG Yerel Yönetimler Sorumlusu Ahmet Gülle de, kurultayın amacı ve programı hakkında bilgi vererek, kurultayın Lefkoşa ve diğer kentler için önemine değindi.

CTP-BG’nin yerel yönetimler alanında başarılı uygulamaları olduğuna inanç belirten Gülle, dünyanın tek bölünmüş başkenti olan Lefkoşa’nın çok büyük sıkıntıları olduğunu savundu, konun daha kapsamlı ele alınması düşüncesiyle de kurultayı organize ettiklerini kaydetti.

Lefkoşa kenti için İmar Planı uygulamalarına geç kalındığı görüşünü dile getiren Gülle, imar çalışmalarının 1979 yılında başlamasına rağmen, iyi değerlendirilemediğini, Lefkoşa’nın çok hızlı gelişmesi nedeniyle yanlışlıklar yapıldığını söyledi.

Lefkoşa’nın imar planı çalışmalarının 1979 yılında BM Kalkınma Programı UNDP’nin girişimiyle başladığını anlatan Gülle, imar planının Lefkoşa bölünmüş olmasına rağmen 2 taraflı başlatıldığını ve uzmanlar tarafından ele alındığını kaydetti.

İmar planına bağlı uygulamaların güneyde çok daha erken başladığı ancak, bizde çalışmalar için geç kalındığı görüşünü dile getiren Ahmet Gülle, geçmişte hazırlanan imar planının bugün geçerliliğini ve yeterliliğini kaybettiğini ifade etti.

Ülkede fiziki bir planın bir an önce hazırlanmasının şart olduğuna dikkat çeken Gülle, çağdaş bir başkente yaraşır yeni bir vizyon için kurultayın organize edildiğine dikkat çekti.

Ahmet Gülle, LTB’de yaşanan sıkıntılara da değinerek, Lefkoşa’nın kimliğine ve kültürüne sahip çıkılması, ekonomik ticari kapasitesini sürdürülebilir kılmak, yükseltmek, katılımcı demokrasi anlayışı yaratmak için kurultayın önemli olduğunu vurguladı.

Gülle, sorunların 2 günde çözülebileceğini düşünmediklerini, ancak kurultayın, sorunların giderilmesine ışık tutacağını ve yapılacakların planlanması için iyi bir başlangıç olacağına inanç belirtti.

Kurultay’da konuşmaların ardından sunumlara geçildi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 585 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler