1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'LEFKOŞA İMAR PLANI'NIN DEĞİŞTİĞİNİ GAZETELERDEN ÖĞRENDİK'
LEFKOŞA İMAR PLANININ DEĞİŞTİĞİNİ GAZETELERDEN ÖĞRENDİK

'LEFKOŞA İMAR PLANI'NIN DEĞİŞTİĞİNİ GAZETELERDEN ÖĞRENDİK'

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda üçüncü gündem dışı konuşmayı “Hükümetin İcraatları” konusunda, CTP-BG Milletvekili Sonay Adem yaptı.

A+A-

 

 

Cumhuriyet Meclisi Genel Kurulu’nda üçüncü gündem dışı konuşmayı “Hükümetin İcraatları” konusunda, CTP-BG Milletvekili Sonay Adem yaptı.

Ülkede yeniden, açık ve hesap verilebilecek bir döneme ulaşılması için bir an önce seçime gidilmesi gerektiğini kaydeden Adem, bu nedenle oluşturulan komitenin bir an önce Seçim ve Halk Oylaması Yasası çalışmalarını tamamlamasını istedi.

Tek bölgeli seçim yönündeki öneriler konusuna değinen Adem, bunun uygulanmasının çok büyük fayda getireceğine olan inancını dile getirdi.

Adem, seçim harcamalarının denetlenebilmesi açısından siyasi partilerle ilgili yasanın da değiştirilmesinin şart olduğuna işaret etti.

Lefkoşa İmar Planı’nın değiştirildiğini gazetelerden öğrendiğini açıklayan Adem, “Bu yeni imar planı ile birlikte hangi bakan veya siyasetçilerin mal varlıkları önemli miktarlarda değer kazanmıştır? Bunun çok kısa süre içerisinde yanıtlanması gerekir” dedi.

Haspolat arıtma tesisinden kaynaklanan ve Mağusa’ya kadar uzanan atık sular konusuna değinen Sonay Adem, bu atıklar nedeniyle bölgedeki göletlerde bulunan balıkların da ölmeye başladığını, her tarafta sivri sinek istilası olduğunu söyledi.

27 bin ton arıtılmış, bin ton vidanjör ve noro suyunun derelere dökülerek Mağusa’ya kadar ulaştığını belirten Adem, atıklar izinsiz dökülüyorsa, bu konuda ilgili bakanlığın gerekeni yapmasını istedi.

Lefkoşa Arıtma tesislerinden çıkan suyun değerlerinin AB standartlarının çok üstünde olduğunu ifade eden Adem, bu suların tarımsal amaçlı kullanıldığını, insan sağlığını tehdit eden bu durumun önüne bir an önce geçilmesi gerektiğini vurguladı.

Mağusa Göleti’ne dökülen atık sular konusuna da değinen Adem, bu konularda bir an önce ciddi tedbirler alınmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi.

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel eleştirilere verdiği yanıtta, Adem’in eleştirilerinin doğru olduğunu ancak bakanlık olarak kendilerinin üzerlerine düşeni yapmaya çalıştıklarını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 583 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler