1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LEFKOŞA İÇİN EL ELE
LEFKOŞA İÇİN EL ELE

LEFKOŞA İÇİN EL ELE

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), 10 belediye ve Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği’yle Lefkoşa’da temizlik kampanyası başlatıyor. 10 belediye ve Müteahhitler Birliği’yle varılan mutabakatla, yarın sabah saat 08.00’den itibaren L

A+A-

 

 

 

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), 10 belediye ve Kıbrıs Türk Müteahhitler Birliği’yle Lefkoşa’da temizlik kampanyası başlatıyor.

10 belediye ve Müteahhitler Birliği’yle varılan mutabakatla, yarın sabah saat 08.00’den itibaren Lefkoşa’daki çöpler toplanmaya başlanacak.

Her belediyenin kendi araç ve personeliyle yapacağı temizlik çalışmalarına, Lefkoşa Türk Belediyesi ustabaşları kılavuzluk yapacak.

BES Başkanı Savaş Bozat bugün düzenlediği basın toplantısında, konuyla ilgili ayrıntılı bilgi verdi.

Bozat, LTB’de bir süredir yaşanan süreci anımsatarak, LTB çalışanlarının Lefkoşa’nın içinde bulunduğu ortamdan çok büyük sıkıntı duyduklarını kaydetti.

Hükümetin çöplerin, dışarıdan hizmet alımı şeklinde toplanması yönünde bir karar aldığını ve bu çalışmalara bugün başlandığını anımsatan Bozat, hükümetin aldığı kararla hiç bir şeyin sağlıklı şekilde gerçekleşmeyeceğini söyledi.

Bozat, sendika yönetim kurulunun bugün öğle saatlerinde toplandığını belirterek, Lefkoşa’nın temizliğinin, bilirkişiler tarafından yapılması gerektiği görüşünden yola çıkılarak, belediyelerle irtibata geçildiğini ve yarın sabah 08.00 itibarıyla Organize Sanayi Bölgesi’ndeki temizlik şubesinde bir araya gelinerek Lefkoşa’nın çöplerinin toplanmaya başlayacağını söyledi.

Şimdilik Gazimağusa, Dikmen, Girne, Değirmenlik, Alayköy, Gönyeli, Yenierenköy, Lefke, Lapta ve Yeni İskele Belediyesi’nden araç ve personeli Lefkoşa’ya gelerek temizlik yapacaklarını söyleyen Bozat, yol sokak bilmeyen belediyelere LTB’de çalışan ustabaşların kılavuzluk yapacağını kaydetti.

LTB İLAÇLAMA EKİBİ İŞ BAŞI YAPACAK

Yalnız çöplerin toplanmasıyla sorunun çözülemeyeceğini, çöpler kaldırıldıktan sonra bir de ilaçlama sorunu olduğunu söyleyen Savaş Bozat, LTB ilaçlama ekibinden personelin iş başı yapacağını vurguladı.

Bugün itibariyle maaşların hala ödenmediğine dikkat çeken Bozat, LTB Başkanı Cemal Bulutoğluları’na güvenlerinin kalmadığını yineledi. Bozat, hükümetten verdiği sözü yerine getirerek, maaşları bir an önce vermesini beklediklerini belirtti.

LTB çalışanlarının içinde bulundukları zor duruma işaret eden Bozat, Sendikal Platform üyelerinin LTB çalışanlarına kuru gıda, toptancılar halinden bazı toptancıların da sebze yardımında bulunduklarını kaydetti.

“İnşallah bundan sonraki süreçte Lefkoşa halkını doğabilecek salgın hastalıklardan koruyacağız” diyen Savaş Bozat, bundan sonraki süreçte Lefkoşa halkıyla beraber, Lefkoşa’yı kurtarmak için çalışacaklarını söyledi.

Bozat, “Lefkoşa’yı temizlemek asli görevimiz, ama bu kötü yönetimi temizlemek de asli görevimiz” şeklinde konuştu.

Bozat, sorunlar çözülmezse Sendikal Platform’la önümüzdeki hafta genel greve gidilebileceğini sözlerine ekledi.
CTP-BG’Lİ BELEDİYELER LEFKOŞA’NIN TEMİZLİK ÇALIŞMASINA KATILACAK

Cumhuriyetçi Türk Partisi-Birleşik Güçler’e (CTP-BG) mensup belediyelerin, Belediye Emekçileri Sendikası'nın talebi doğrultusunda Lefkoşa'daki temizlik çalışmasına katılacağı bildirildi.

CTP-BG MYK’dan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“Gazimağusa, Girne, Gönyeli, Değirmenlik, Dikmen, Yeniboğaziçi, Alayköy ve Akıncılar Belediyelerine bağlı ekipler, 19 Mayıs sabahından itibaren, BES üyeleriyle işbirliği halinde Lefkoşa'nın temizlenmesi ve insan sağlığını tehdit eden durumun ortadan kaldırılması için çalışma yürütecek.

Yürütülecek temizlik çalışmaları hem aylardır maaşlarını alamayan ve açlığa terk edilen belediye çalışanlarıyla, hem de hiç hak etmediği bir duruma düşürülen ve sağlığını kaybetme tehlikesiyle baş başa bırakılan Lefkoşalılarla dayanışma amacıyla gerçekleştirilecek.”

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 872 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler