1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'LEFKOŞA HALKI ARTIK SOKAĞA İNMELİ'
LEFKOŞA HALKI ARTIK SOKAĞA İNMELİ

'LEFKOŞA HALKI ARTIK SOKAĞA İNMELİ'

Fellahoğlu, belediye çalışanlarının haklı direnişinin halk, sivil toplum örgütleri ve herkes tarafından desteklenmesi gerektiğini söyledi.

A+A-

 

CTP-BG Lefkoşa Milletvekili Kadri Fellahoğlu, mecliste, “KTHY eski çalışanlarının yasal alacak hakları” konulu gündem dışı konuşma yaptı.

Fellahoğlu konuşmasında, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde suçlunun kim olduğunun halkın iyi bilmesi gerektiğini ifade ederek “Lefkoşalılara yaşattığınız durum kabul edilebilir değildir. Lefkoşa halkının artık kentine sahip çıkması gerekir. İlk adım da Belediye Başkanının istifa etmesidir” dedi.

Lefkoşa halkının artık sokağa inmesi ve kentine sahip çıkması gerektiğini vurgulayan Fellahoğlu, belediye çalışanlarının haklı direnişinin halk, sivil toplum örgütleri ve herkes tarafından desteklenmesi gerektiğini söyledi.

Belediyenin ayakları üzerine kalkması için seçimlerin yenilenmesi gerektiğini, belediye başkanına güven ve inancın kalmadığını ileri süren Fellahoğlu, hükümetin “seyirci” olarak kaldığını savunup bunu kabullenemediklerini kaydetti.

KTHY eski çalışanlarının durumuna da değinen Fellahoğlu, yaklaşık 2 yıl önce kapatılan hava yollarının çalışanlarının sıkıntı içine girdiklerini, yasal haklarıyla ilgili mağduriyetleri bulunduğunu söyledi.

KTHY eski çalışanlarıyla ilgili sigortalar yasasında kanun gücünde kararname çıkarıldığını anımsatan Fellahoğlu, bunun asıl amacına uyması için bir de fon yasası yapılması ve sadece KTHY eski çalışanları için kullanılması gerektiğini kaydetti.

Eski KTHY çalışanlarının Sosyal sigorta primlerinin büyük bir bölümünün yatırıldığını ifade eden Fellahoğlu, ancak Başbakan İrsen Küçük’ün söylediği gibi tamamının yatırılmadığının tespit edildiğini ileri sürdü.

Fellahoğlu, KTHY eski çalışanlarının mağduriyetinin giderilmesi için KTAMS’ın bir yasa önerisi hazırladığını, kendisinin de bunu hükümete önerdiğini kaydetti.

ÜNVERDİ

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Şerife Ünverdi de Fellahoğlu’na cevaben yaptığı konuşmada, LTB ile ilgili duruma kendilerinin de üzüldüğünü, Lefkoşa halkının çöp sorununun çözülmeye çalışıldığını söyledi.

KTHY’nin çok önemli bir sorun olduğunu ifade eden Ünverdi, şu anda çalışanların bir süre büyük bir mağduriyet yaşadığını, ancak hükümetin çalışanların Sosyal Sigorta primlerini yatırıp, sıfırladığını vurguladı.

Meclis Genel Kurulu toplantısı, gündemdışı konuşmaların tamamlanması ardından, sözlü soruların sorulmasıyla sona erdi.

Meclis Genel Kurulu gelecek birleşimini 5 Kasım Pazartesi günü yapacak.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 555 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler