1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LEFKOŞA BELEDİYESİ ÇIKMAZDA
LEFKOŞA BELEDİYESİ ÇIKMAZDA

LEFKOŞA BELEDİYESİ ÇIKMAZDA

BULUTOĞLULARI DEĞİL LTB ‘İZNE’ÇIKTI Başbakan İrsen Küçük, ‘izne çık’ önerisini Bulutoğluları’na kabul ettiremedi. Belediye mali sorunlar ile boğuşurken, Bulutoğluları görevinde… Piyasaya olan borçlar da 6 milyon TL&#

A+A-

 

 

 

BULUTOĞLULARI DEĞİL

LTB ‘İZNE’ÇIKTI

 

Başbakan İrsen Küçük, ‘izne çık’ önerisini Bulutoğluları’na kabul ettiremedi. Belediye mali sorunlar ile boğuşurken, Bulutoğluları görevinde… Piyasaya olan borçlar da 6 milyon TL’yi buldu. Belediyede ‘çalışma barışı’ da kalmazken, belediyenin bu borç batağından nasıl kurtulacağına yönelik somut bir çalışma ise yok.

 

Başbakan İrsen Küçük, Lefkoşa Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları’na ‘izne çık’ önerisi yaptı, Bulutoğluları öneriye ‘uymadı’, görevine başladı. Belediyede çalışma barışı bozuldu. UBP’li belediye meclis üyeleri dışındaki diğer meclis üyeleri, meclis toplantılarına katılmama kararı aldı, UBP’li Belediye Meclis üyesi Meriç Erülkü de belediye toplantılarına katılmayacağını yaptığı açıklama ile bir kez daha vurguladı.

Meclis üyelerinin bu kararlılığına ise, Bulutoğluları, “Toplantılara gelmezseniz, sizi atarım, maaş ödemem” tehdidinde bulundu.

Meclis üyeleri ise, zaten borç batağında olan belediyenin daha da borç batağında olmaması için, yeni borçlanmalara karşı kararlılığını koruyor.

 

İZNE ÇIK… ÇIKMAM…

 

2 ay maaşlarını alamayan belediye çalışanları, greve çıkmış, yaptıkları eylemlerde polis şiddetine maruz kalmış, Bakanlar Kurulu ‘grevi’ yasaklatmış ve bir dizi önlemler almıştı.

Mayıs ayı içerisinde olan tüm bu gelişmeler sonucunda Bakanlar Kurulu toplanarak, LTB’deki sorunu çözmek ve belediyenin yeniden yapılanmasına olanak sağlamak üzere Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları'na ''makul süre izne ayrılma'' önerisi yapma kararı almıştı.

Ancak Bulutoğluları bu karara uymadı , ''İzne ayrılmayı düşünmüyorum. Tatil zamanı değil, iş yapma zamanıdır''  yanıtını vermiş, maaşı ödenen belediye çalışanlarıyla aynı gün iş başı yapmıştı.

 

MALİ YAPIYI KİM DÜZELTECEK?

 

Ancak Lefkoşa Belediyesi’ndeki çalışma barışı artık yok. Çalışanlar, ‘yarın ne olacağız’ sorgusunda iken, Başkan Bulutoğluları ise belediye meclisini toplayamaz halde…

Böylesi bir ortamda ise belediyenin yeniden yapılanması mümkün görülmüyor.

Üstelik Başbakan İrsen Küçük ile görüşmelere katılan UBP’li belediye meclis üyesi Meriç Erülkü de artık isyan etti.

 

İÇİNDEN ÇIKILMAZ MALİ VE İDARİ TABLO

 

Mali sorunlar yaşayan ve yönetiminin yasadışı kararlara imza attığı SAYIŞTAY Raporu’na yansıyan Lefkoşa Belediyesi’nin UBP’li belediye meclis üyesi Meriç Erülkü belediyenin kimi borçlarına da dikkat çekti.

Belediyenin içinden çıkılmaz bir mali ve idari tabloyla karşı karşıya kalındığı vurgulandı.

“Belediye meclisi toplanmadığı için yapılanma olamadığı ve bu yüzden vatandaşın ve çalışanın mağdur edildiği yönündeki temelsiz tartışmalarla hedef saptırma ve sorumluluktan kaçma çabalarının yanında suçu başkalarına yıkma gayretinden öteye yorumlanamaz” ifadeleri kullanıldı.

 

KARŞILIKSIZ ÇEK…

 

Lefkoşa Belediyesi için borç batağı içerisinde çırpınarak, batarken, artık kurtuluşu zor görünüyor.

Sayıştay raporları, Lefkoşa Belediyesi’nin içinden çıkılmaz bir borç batağında olduğu da gözler önüne seriyor.

Ancak Sayıştay raporlarının yanı sıra belediyenin piyasaya olan borcu da anımsanamayacak düzeyde değil.

Bu borç yaklaşık 6 milyon TL ile telaffuz ediliyor.

Belediyenin piyasada da güvenirliliği kalmadı. Birçok kuruma borcu olan belediyenin 300 bin TL değerindeki çekleri geri döndü.

Takriben 1milyon 600 bin TL tutarında tahsile gönderilmemiş ancak tarihi gelmiş olan çeklerinde bulunduğu ifade ediliyor.

 

2-3 MİLYON MÜTEAHHİDE BORÇ…

 

Bunun yanında belediyeye iş yapan müteahhitlere de yaklaşık 2,5 - 3 Milyon TL civarında hak edişleri ödeme yapılacağı günü beklemekte.

Geçen haftalarda çalışanlara ödenen maaşlar için kaynak yaratmak amacıyla, Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen projelere ödenmek üzere aktarılan 450 bin TL bu işleri yapan müteahhitlere ödenmek yerine cari harcamalarda kullanıldığı bilgileri de aktarılıyor.

UBP’li belediye meclis üyesi Erülkü, “6 Milyon TL tutarındaki yükümlülükler belediyemizin kasasından kısa vadede çıkmak durumundadır. Maaş ödemelerinin yanı sıra bu ödemeler için de kaynak yaratılmak zorunluluğu vardır. İşbu ödemeler mali yapılandırmanın önünde önemli engellerden biri olarak durmaktadır” dedi.

                     

5 MİLYON TL ÖDEME DAHA…

 

Belediyenin verdiği ihalelerin yapılmamış kısımları için dahi yükümlülük altına girdiği ve yaklaşık 5 Milyon TL tutarında işlerin ihaleyi alan şirketler tarafından yapılıp ödeneceği konusunda sorumluluk üstlendiği iddiaları da ortaya konuldu.

 

HER ÇALIŞANA BORÇ 30 BİN TL… 

 

Yaklaşık 5 yıl boyunca İhtiyat Sandığı ve son 9 aydır da çalışanların sosyal sigorta yatırımlarını yapmayan belediye, çalışanlar adına bu kurumlara takriben 30 Milyon TL borçlu yani her çalışana bu konuda belediyenin borcu yaklaşık 30 bin TL.

 

AYDA 1 MİLYON 200 BİN TL

 

Bu durumu hakkında da Erülkü, “Yasal çerçevede yapılması zorunlu olan bu yatırımları bugüne kadar yapamamış olmamıza rağmen, sosyal devlet gereği ve yasal zorunluluk temelinde bu borcun da diğer borçlara birlikte yapılandırılması ve bu tarihten itibaren de aksatmadan yeni yatırımların yapılması gerekmektedir. Bu durum ayda takriben 1 milyon 200 bin TL ek finansman gerektireceğinden yapılandırmayı daha da imkansız hale sokmaktadır” diye belediyedeki tabloyu kamuoyu ile paylaştı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1059 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler