1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Lefkonuk’ta yeni kazılara başlandı...
Lefkonuk’ta yeni kazılara başlandı...

Lefkonuk’ta yeni kazılara başlandı...

Kayıplar Komitesi tarafından yürütülmekte olan ve “kayıplar”dan geride kalanların arandığı kazılar devam ediyor. Adamızın kuzeyinde ve güneyinde devam eden kazılardan Demirhan’da (Trahoni-Tirfon) bir yılı aşkın süredir devam eden ve 11 k

A+A-

 

 

 

Kayıplar Komitesi tarafından yürütülmekte olan ve “kayıplar”dan geride kalanların arandığı kazılar devam ediyor. Adamızın kuzeyinde ve güneyinde devam eden kazılardan Demirhan’da (Trahoni-Tirfon) bir yılı aşkın süredir devam eden ve 11 kişilik bir aileden geride kalanların bulunduğu kazı sona ererken, Lefkonuk’ta (Geçitkale) yeni kazılara başlandı. Geçtiğimiz yıllarda okurlarımız, Lefkonuk’ta (Geçitkale) çeşitli olası gömü yerlerini bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermişler ve biz de bu olası gömü yerleri hakkında anlatılanları bu sayfalarda çeşitli kereler yayımlamıştık.

Kayıplar Komitesi’nin kazı ekipleri halen Sihari’de (Kaynakköy), Cihangir’de (Ebiho-Abohor), Düzova’da (Eksomedoş), Lefkoşa’da hapishanenin arkasında, Bozdağ’da (Aspro Mutti), Sazlıköy’de (Livadya), Maşera’da ve Strovulos’ta çalışmalarını sürdürüyor.

Bu aşırı sıcaklarda açık alanda çalışmakta olan kazı ekiplerindeki tüm arkeologlara, şiroculara ve diğer çalışanlara kolay gelsin diyoruz...

 

 


 

 

***  Kıbrıs Genetik Enstitüsü, Kıbrıslırum hükümetinden güvence istiyor... ALITHIA gazetesi:

 

“AB, kimlik tespitlerini finanse etmeye son verecek!...”

 

Lefkoşa, 12 Temmuz 2012 (T.A.K): Kayıplarla ilgili veri bankasının Kıbrıs Nöroloji ve Genetik Enstitüsü tarafından ilgili mercilere teslim edildiği zaman, kayıp yakınlarının adalete başvurması durumunda Enstitü ve bünyesindeki uzmanların zor durumda kalmaması için; Kıbrıslırum hükümetinin Enstitü’ye yazılı teminatlar da vermesinin beklendiği ifade edildi.

Yazılı taahhüdün, Enstitü’nün talebinin ardından verilmesinin beklendiğini ve veri bankasını hâlâ teslim etmediğini yazan Fileleftheros, gerek Kıbrıslırum hükümeti gerek Başsavcılık tarafından Enstitü’ye herhangi bir problemle karşılaşmayacakları konusunda sözlü taahhütler verildiğini kaydetti.

Gazete, Enstitü’deki veri bankasının, yazılı taahhüdün teslim alınması ve Enstitü Yönetim Kurulu’nun toplanıp veri bankasının BM’ye verilmesine karar vermesinin akabinde teslim edileceğini ekledi.

Veri bankasının bir kopyasının Otonom Kayıp Şahıslar Komitesi’ne, ikinci bir kopyasının da Bosna’daki ICMP’nin adli tıp laboratuarına verileceğini kaydeden gazete, Kıbrıslırum tarafının Kayıp Şahıslar Komitesi’ndeki üyesi Aristos Aristotelus’un açıklamalarına da yer verdi.

Gazeteye göre, veri bankasının Genetik Enstitüsü’nde kalacağını söyleyen Aristotelus, Bosna’ya sadece küçük kemik parçalarının gönderileceğini belirtti.

Bosna’da yapılacak DNA testlerinin sonuçlarının, kayıp yakınlarının genetik materyal örneğiyle mukayese edileceğini ifade eden Aristotelus, bunun hangi kodla uyuştuğunun tespit edilmesinin ardından, nihai kimlik tespitinin yapılacağı Kıbrıs’a gönderileceğini ekledi.

 

AB’NİN FİNANSMANI KONUSU

Gazete haberinin devamında ise, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin, gerek kimlik tespitlerinin pratik boyutu, gerek de ekonomik sebeplerden ötürü, veri bankası konusunu kapatmaya acele ettiğini yazdı.

Gazete, elde ettiği bilgilere dayanarak, Kayıp Şahıslar Komitesi’nin Ağustos ayında başlayan bütçesi ışığında, kimlik tespiti programının en büyük finansörünü teşkil eden AB’nin; bağışların verildikleri amaca kanalize edileceğinden emin olmak için, her şeyin kısa zamanda netleşmesi gerektiğini belirttiğini ekledi.

Alithia gazetesi ise “AB Kimlik Tespitlerini Finanse Etmeye Son Verecek” başlıklı haberinde, Nöroloji ve Genetik Enstitüsü’nün, kayıplarla ilgili veri bankasının bir kopyasını teslim etmeyi sürüncemede bırakmasının, AB’yi, bütçeye kimlik tespitleriyle ilgili ödenek koymamaya yönelttiğini ileri sürdü.

AB’nin yetkili komitesinin, veri bankasının kopyasının Enstitü tarafından Kıbrıslırum hükümetine teslim edileceğinden emin olmak istediğini yazan gazete, AB yetkililerinin Kıbrıslırum hükümetine daha fazla bekleme imkânı olmadığını bildirdiklerini ifade etti.

Gazete, Enstitü’nün şimdi de ilgili kararın yönetim kurulu tarafından alınmasına atıfta bulunmakta olduğunu ekledi.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 12.7.2012)

 

 

 

 

Bu haber toplam 695 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler