1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Lefkonuk’ta 'kayıplar'dan geride kalanlar bulunuyor...
Lefkonuk’ta kayıplardan geride kalanlar bulunuyor...

Lefkonuk’ta 'kayıplar'dan geride kalanlar bulunuyor...

Kayıplar Komitesi’nin adamızın iki tarafında Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıplar”dan geride kalanları aramakta olduğu kazılar, gölgede 43, güneşte 50 dereceyi aşan sıcaklıklara rağmen devam ediyor. Arkeologlar, şirocular ve diğer kazı

A+A-

 

 

 

Kayıplar Komitesi’nin adamızın iki tarafında Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum “kayıplar”dan geride kalanları aramakta olduğu kazılar, gölgede 43, güneşte 50 dereceyi aşan sıcaklıklara rağmen devam ediyor. Arkeologlar, şirocular ve diğer kazı çalışanları, gerçekten çetin koşullarda, kazıları kesintisiz sürdürüyor.

Lefkonuk’ta (Geçitkale) mezarlık yolunda başlatılan kazılarda, bazı “kayıplar”dan geride kalanlar bulunmaya başlandı... Aynı yol üzerinde bir okurumuz da başka iki ayrı olası gömü yerini bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermişti.

Strovulos’ta yürütülmekte olan kuyu kazısının ise sonuna yaklaşıldı ve aynı alandaki ikinci kuyu kazısı için rampa yapılmaya başlandı. Strovulos’ta CİNEPLEX karşısında Parisinos bölgesinde geçmişte yürütülen kazılarda, 1963-64 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’den geride kalanlar bulunarak ailelerine defnedilmek üzere iade edilmişti. Kayıplar Komitesi’nin bir diğer kazı ekibi ise Maşera’da 1963-64 “kaybı” bazı Kıbrıslıtürkler’den geride kalanların arandığı kazıları sürdürüyor. Bu kazılarda toplam yedi “kayıp” Kıbrıslıtürk’ten geride kalanlar bulunmuştu.

Düzova’da (Eksomedoş) yürütülen kazının sonuna gelinirken, Demirhan’daki (Trahoni) kazı da sonlandırıldı.

Sihari (Kaynakköy) bölgesinde birbuçuk yılı aşkın süredir devam eden kazılarda da sona yaklaşılıyor. Bir diğer zorlu kazı Aspro Mutti’de (Bozdağ) yürütülüyor. Kıbrıs’ın en yüksek bölgelerinden birisi olan Aspro Mutti’de, 1974’te savaş sırasında çatışmalarda ölen ancak hiçbir zaman gömülmemiş olan “kayıp” Kıbrıslırumlar’dan geride kalanlar bulunuyor.

Cihangir’de (Abohor) ve Sazlıköy’de (Livadya) da kazılar devam ediyor. Bir diğer kazı, Lefkoşa Merkez Hapishanesi arkasında yürütülüyor.

 


 

 

Okurlarımız bildiklerini paylaşmaya devam ediyor...

 

“Sinde’de motor evinde üç Kıbrıslırum vardı...”

 

Bir okurumuz şunları paylaşmak istediğini söyledi:

“Merhaba Sevgül Hanım, Sinde (İnönü) olayını şimdi okudum, çok ilginç... Benim bildiğim bir olay var. 1974 Ağustos ayında, bir köylümüzün bir bahçesi vardı Vadili ovasında... Sabah dokuz gibi bahçenin sahibi köylümüzün oğlu koyunları suvarsın diye bu ovaya gittiğinde, motor evinden üç Kıbrıslırum çıkmış, daha yeni traşlı ve asker giyimliymişler... Köylümüz korkup hemen köye döndüydü ve mücahitlere haber verdiydi... Bunun üzerine köyümüzden üç kişi bu bahçeye gittiler. İkisini vurdular, diğeri teslim oldu. Sonra şiroynan bizim evin önünden köye getirip bu iki kişiyi bir yerlere gömdüler. 25-27 yaşlarındaydı bu iki Kıbrıslırum ve köylümüzün bize anlattığına göre Değirmenlikli (Kitrea-Cirga) olabilirmişler... Gözümün önünden gitmez o manzara...”

Bu okurumuza paylaştığı bu bilgiler için sonsuz teşekkürler... Gerçekten de sözkonusu iki Kıbrıslırum’dan geride kalanların gömülmüş olduğu yeri, bir okurumuzun yardımlarıyla bulmuştuk. Ve Kayıplar Komitesi yetkililerine de bu yeri göstermiştik. Yapılan kazılarda sözkonusu iki Kıbrıslırum’dan geride kalanlar bulunmuştu.

Teslim olan üçüncü Kıbrıslırum, mücahitler tarafından Paşaköy’deki (Aşşa) esir kampına teslim edilmişti. Sindeli mücahitlerin hatırladığı kadarıyla bu Kıbrıslırum Ayermolalı (Şirinevler) idi. Sözkonusu Kıbrıslırum’un Paşaköy’deki (Aşşa) esir kampından sağ salim güneye gidip gidemediği bilinmiyor. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi sahibi okurlarımı isimli veya isimsiz olarak 0542 853 8436 numaralı telefonumdan beni aramaya davet ediyorum. Kıbrıslırum okurlarım için CYTA telefon numaram 99 966518’dir.

 


 

 

 

Girod’nun basın toplantısı bugün...

 

Kayıplar Komitesi’nde Birleşmiş Milletler Temsilcisi olan Christoph Girod, bugün Yeşil Hat üzerindeki Dayanışma Evi’nde saat 10.00’da bir basın toplantısı düzenliyor. Girod, bir süre önce bu görevinden istifa etmişti. “Kayıplar” sürecine en geniş katkıda bulunan gazetecilerden biri olarak ne yazık ki bu basın toplantısına davet edilmedik. Davetin Birleşmiş Milletler Barış Gücü tarafından yapıldığını belirten Kayıplar Komitesi’nin bir yetkilisi, bizim bu basın toplantısına neden davet edilmediğimiz hakkında bir fikri olmadığını söyledi. Aynı şekilde “kayıplar” sürecine geçmişte geniş katkılar yapmış olan KATHİMERİNi gazetesi Yazı İşleri Müdürü Andreas Paraskos’un da Girod’nun basın toplantısına davet edilmediğini öğrendik.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 660 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler