1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LEFKE'NİN 'TAHAMMÜLÜ YOK'
LEFKENİN TAHAMMÜLÜ YOK

LEFKE'NİN 'TAHAMMÜLÜ YOK'

Lefke bölgesi sivil toplum örgütleri, eski yükleme limanı Kırmızı Liman’ın bulunduğu, Gemikonağı Koyu, Cengizköy sahili için öngörülen liman projesine, Soli Arkeolojik Sit alanında yer alacak olması ve akaryakıt faaliyetleri için de kullanma amacı i

A+A-

 

Lefke bölgesi sivil toplum örgütleri, eski yükleme limanı Kırmızı Liman’ın bulunduğu, Gemikonağı Koyu, Cengizköy sahili için öngörülen liman projesine, Soli Arkeolojik Sit alanında yer alacak olması ve akaryakıt faaliyetleri için de kullanma amacı içerdiği gerekçesiyle karşı çıktı.

Lefke bölgesinde faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerini temsil eden bir heyet bugün Tabipler Birliği’nde Gemikonağı koyu için öngörülen liman projesine ilişkin basın toplantısı düzenledi.

Lefke Bölgesi Sivil Toplum Örgütleri Koordinasyon Komitesi’ni temsilen Atilla Karaderi tarafından okunan basın açıklamasında, söz konusu limanın “Soli Arkeolojik Sit Alanı” olarak ilan edilen ve Antik Soli Kenti’nin, Antik Limanı’nın da bulunduğu yere veya büyük bir kesimine inşa edilmek istendiği savunuldu.

Akaryakıt faaliyetleri yürütülecek bir tesisin bölgeye inşa edilmesine geçmişte karşı oldukları gibi bugün de karşı olunduğu ifade edilen açıklamada, “Hele bu yatırım Gemikonağı Soli Mahallesi ve Yedidalga yerleşim biriminin ortasına inşa edilmek istenmesi ve yatırıma talip şirketin varolan hedefleri arasında rafineri kurulmasının da olduğu gerçeği karşısında böyle bir yatırımın yöremize yapılmasının tartışılmasına bile tahammülümüz yoktur” denildi.

Gemikonağı’nın doğal ve tarihi çekiciliğine işaret edilen açıklamada, Gemikonağı Koyu’nun turizm yatırımcıları için pek çok çekiciliğe sahip olduğu, bölgenin özelliklerinden dolayı “turizmde öncelikli bölgelerden biri” olarak ilan edildiği, bu nedenle, Gemikonağı Koyu’na da Güney Kıbrıs Kesimi’nde sahilin uzantısında bulunan Pirgo ve Laççi sahillerinde inşa edilmekte olan yat ve balıkçı barınağına benzer yatırımların yapılması gerektiğini savunuldu.

Yörenin kalkınmasını turizm, eğitim ve tarım sektörlerinde gördükleri belirtilen açıklamada, söz konusu limanın 100 dönümlük bölgeye yapılmasıyla, Soli Antik Kenti’ne geri dönüşü imkansız tahribatlar yapılacağı belirtildi.

KARADERİ

Lefke Bölgesi Sivil Toplum Örgütleri Koordinasyon Komitesi üyesi Atilla Karaderi, basın açıklamasının ardından yaptığı konuşmada, “Liman konusunda takiyyenin olduğuna inanıyorum” dedi.

Konuyla ilgili şirketin yaptırdığı Çevre Etki Değerlendirme Raporu’na atıfta bulunan Karaderi, ÇED’de bulunan yazışmaların kopyasında “Akaryakıt sektöründe kullanılmak üzere” şeklinde ifadelerin bulunduğunu savundu.

Karaderi, akaryakıt faaliyetlerinin yer alacağı bir tesisin inşasının turizm yatırımlarını ve yatırımcılarını olumsuz etkileyeceğini öne sürdü.

Karaderi ayrıca liman inşası için öngörülen 900 bin ton dolgu malzemesi için hafriyatın nerede yapılacağı konusunda da aydınlatıcı bilgi verilmediğini savundu.

VEHİT

Lefke Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Vehit Nekipzade, toplantıda yaptığı konuşmada, projenin sahibi şirketin amaçları arasında “petrol dolum tesisi ve rafineri” de bulunduğunu savundu.

Gemikonağı bölgesindeki eski maden ocağından çıkan kirliliğin, aradan 30 yıl geçmesine rağmen temizlenemediğini ifade eden Nekipzade, “Yeni bir CMC faciası istemiyoruz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 845 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler