1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. 'Lefke'nin hurmaları tehlike altında'
Lefkenin hurmaları tehlike altında

'Lefke'nin hurmaları tehlike altında'

Lefke Turizm Derneği: “Zararlılar ile etkin mücadele şart... Lefke'nin simgesi hurmaya büyük zarar veriyorlar”

A+A-

 

Lefke Turizm Derneği, Lefke’de çam kese böceği ve kırmızı palmiye böceği zararlıları ile etkin mücadelenin şart olduğunu vurguladı.

Dernek Başkanı Hasan Karlıtaş yaptığı yazılı açıklamada, son yıllarda Lefke’nin yeşil dokusu için tehlike oluşturan bu iki zararlıyla yeterli mücadele edilemediğini savundu.

Karlıtaş, çam kese böceğinin ormanlık alanları kırmız palmiye böceğinin de Lefke’nin simgesi olan hurma ağaçlarını büyük oranda olumsuz etkilediklerini ifade ederek, yetkili mercilere bu iki konuya özel önem vermeleri çağrısında bulundu.

“Kıbrıs’ın saklı cenneti durumunundaki Lefke’nin geleceğinin, planlı ve sürdürülebilir turizm gelişiminde” olduğunu kaydeden Karlıtaş, Lefke bölgesinin, tarih, kültür ve doğa değerleri açısından son derece zengin potansiyele sahip olmasına rağmen, turizm gelişiminden, en az pay alan bölge olduğunu ifade etti.

Karlıtaş, Lefke bölgesinin, hak ettiği güzelliklere kavuşabilmesi için dernek olarak Cittaslow (sakin şehir) ve diğer topluma dayalı turizm gelişim projelerinde etkin görev alarak ellerinden gelen katkıyı sağlayackalrını belirtti.

(tak)

Bu haber toplam 946 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler