1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Lefke’de neler oluyor?
Lefke’de neler oluyor?

Lefke’de neler oluyor?

Genelde basın önünde Lefkoşa Belediyesi konuşulur hep. Hem başkent, hem en büyük belediye, hem de medyatik olarak medyanın ilgisini çeken bir başkanı olduğu için… Ancak borçlarıyla Lefkoşa Belediyesi’ni aratmayacak bir belediye daha var! Lef

A+A-

 

 

 

 

 

Genelde basın önünde Lefkoşa Belediyesi konuşulur hep. Hem başkent, hem en büyük belediye, hem de medyatik olarak medyanın ilgisini çeken bir başkanı olduğu için…

Ancak borçlarıyla Lefkoşa Belediyesi’ni aratmayacak bir belediye daha var!

Lefke Belediyesi…

Lefke Belediyesi’nin 25 milyon 758 bin 405 TL toplam borcu olduğu resmi evraklara yansıyor.

Bu borcun detayları ise şöyle oluşuyor:

·        8 milyon 891 bin 456 TL banka borcu

·        310 bin TL piyasa borcu

·        8 milyon 167 bin 371 TL vergi borcu

·        1 milyon 500 bin TL sosyal sigorta borcu

·        6 milyon 890 bin 517 TL ihtiyat sandığı borcu…

 

* * *

Konuyu Lefke Belediye Meclis Üyesi Ali Uskuri ile konuştum.

Uskuri resmi evraklara yansıyanların aksine Lefke Belediyesi’nin çok daha fazla borcu olduğunu söylüyor.

Uskuri yukarıda sıraladığım rakamların dışında belediyenin 3 milyon 600 bin TL bir inşaat şirketine, 300 bin TL Belediye Emekçileri Sendikası’na, 6 milyon TL de Elektrik Kurumu’na borcu olduğunu anlatıyor.

“Genelde basın Lefkoşa Belediyesi’ni işliyor ama Lefke’de de durum içler acısıdır. Lefke Belediyesi yasadışı borçlanmaları, ve aşırı borç yükü ile dikkat çeken bir belediyemizdir. Bu borç resmi evraklara da yansıyor. Sadece 2010 yılı resmi hesap dökümlerine göre bile bilinenden daha fazla borcu olduğu ortaya çıkmaktadır” diyen Ali Uskuri, Lefke Belediye Başkanı Mehmet Zafer’in seçim öncesi usulsüz işlere imza attığını kaydetti. Ali Uskuri “Adam seçim arifesinde 3.6 milyon TL borçlanarak her yere asfalt döktü, seçim yatırımı olarak. Biz bu asfalt dökülen yerlerin çoğunun yol olmadığını tespit ettik, bunu Sayıştay’a belgeleriyle verdik, ancak hiçbir şey yapılmadı” diye konuştu. 

Seçim öncesinde Mehmet Zafer’in 12 milyon TL’lik işi belediye meclisi kılıfına uydurarak geçiştirdiğini anlatan Uskuri, “Daha geçtiğimiz haftalarda YDÜ Bank’a olan – limitini 150 bin TL’den 220 bin TL’ye çıkardı. Yani 70 bin TL daha borçlandı, hem de hiçbir meclis kararı olmadan” şeklinde konuştu.

Anlayacağınız UBP’li belediyelerin tümünde aynı durum hakim…

Borç, yasa tanımaz başkanlar ve gayri yasal icraatlar…

Lefke’de de aynı mantık iktidar...  Yazık…

 


 

 

 

“Anti Cemal” modası...

 

Çöp dağları… Sanayi’nin içler acısı hali… Yollar, daha doğrusu olmayan yollar. Çukurlar ve kısa süreli yağışa bile dayanamayan alt yapı. Bir de içinden çıkılamaz hale gelen borçlar… Lefkoşa Belediyesi’nden bahsediyorum.

Bakıyorum da şimdi herkes Lefkoşa’dan şikâyet eder noktaya gelmiş. Facebook’ta millet Cemal Başkan’a sövüp sayıyor.

Biz zamanlar en azılı UBP’li olan KIBRIS Gazetesi bile Lefkoşa’dan şikâyet ediyor.  Yazarlarının seçim dönemlerinde “UBP’yi alkışlıyorum” diye yazdığı KIBRIS Gazetesi dahi Lefkoşa’dan tiksinir duruma gelmiş.

Yurttaş da öyle!.. “Aman ne iyi amca” diyerek Bulutoğluları’na oy verenler de şikâyet ediyor Başkent’in halinden. Bu belediye batacak diye uyaranları “Saçmalamayın be siz da, belediye batar mı?” diye ötekileştirenler de şimdi en azılı Cemal muhalifi!..

Pekiiiiii, bu durumdan sadece Cemal Başkan mı suçlu?..

Kocaman bir hayır!..Maalesef...

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1077 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler