1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Lefke ve tarih (2)
Lefke ve tarih (2)

Lefke ve tarih (2)

Önce şunu söyleyim, bu köşede yazılanlar sadece yazanı bağlar. Dün “Lefke ve tarih” başlığı altında bir büyüğümün bana anlattığı bir olayı paylaştım. O anlatırken, ne YENİDÜZEN şöyle dedi ne böyle. Direkt kendi hatıralarında kalan 1972 yılınd

A+A-

Lefke ve tarih (2)

 

Önce şunu söyleyim, bu köşede yazılanlar sadece yazanı bağlar. Dün “Lefke ve tarih” başlığı altında bir büyüğümün bana anlattığı bir olayı paylaştım. O anlatırken, ne YENİDÜZEN şöyle dedi ne böyle. Direkt kendi hatıralarında kalan 1972 yılındaki Lefke-Yenicami maçındaki bir ansını benle paylaştı.

Şimdi aynı konuşmayı bir kez daha sizlerle yeniden paylaşıp,  ardından Lefke’den gelen mailleri aktaracağım.

“Dün, tarihe tanıklık eden ve bugünün iki yıldız futbolcu babası bir büyüğüm aniden “Bu Lefke ne bağırır çağırır ama haklarını yemiş hakem diye. Bağırmasınlar boşuna.”

-Neden diye sordum?

“Lefke son kupayı nasıl aldı sen bilin dedi bana” yok demeye kalmadan başladı anlatmaya…

“Lefke federasyon kupasını 1 kez kazandı. 1972 yılında Baf’ı yendiler ve kupayı kazandılar. Final öncesi bizimle yarı finalde karşılaştılar” Siz kim? “Yenicamii”

-ha anladım.

-E ne oldu?

“Bizim yıldız oyuncularımız tahsildeydi ve gelemedilerdi. Maçın son dakikalarında yediğimiz bir golle finale kalamadık”

-Olur dedim böyle şeyler futbolda.

“AMA TOP YAN AĞLARDAN GİRDİYDİ.”

 

***

“Sayın Kamil Kolcu bügun (dün) köşende yazmış olduğun TARİH VE LEFKE yazında ben bir CTP’li ve Yeni Düzen okuyucusu ayrıca Yeni Düzen okuyucularının Lefke'de daha çok olmasına sağlamak için büyük mücadele veren bir kişi olarak senin hiç araştırmadan yazdığın bu yazıdan dolayı utandım.

(Yukarıda yazılan yazı bir araştırma yazısı değil. Bir anısını anlatan çok değerli bir futbol adamıdır. Benim adıma utanmanıza gerek yok.)

Sayın Kamil ben senin yazdığın maçı daha 12 yaşındaydım ve izlemiştim ama sana bunu anlatan çok yanlış anlattı. Bak Lefke bu maçta hakkı ile bir gol atıp maçı kazandı ayrıca çok iyi hatırlarım Yenicamide bu maçta bir penaltı kazandı atışı yapan Alkan idi ve topu üsten auda attı ve maçı Lefke 1-0 kazandı. ,

(benim yazdığım yazıda penaltı ilgili herhangi bir kelime yok)

Gelelim sana söylenen yan ağlardan giren gol hikayesine evet Yenicami ile bir Lig  maçında böyle bir olay olmuştu ama kesin olarak nasıl girdiği tartışma konusudur. Ama o maç kupa yarı finali değildi. Sen bunları o dönemde Yenicami’de top oynamış çok efendi futbolcular var sor doğrusunu öğren ve çık Lefke camiasından özür dile. Sana bu yalanı söyleyen kişiyi de okuyucularına teşhir et ki bir daha böyle yalan söylemesinler.

“Saygılarımla
Ali Uskuri

 

***

“Yenicamilinin kulaktan dolma söylemine inanıp yazdığın olayın gerçeği: Yenicami o gün penaltıyı atamadı ve biz maçı 1-0 kazandık. Türkiye’de Lefkenin 4 yıldız oyuncusu okuyordu: Enis, Şükrü, Yaşar ve ben. Berabere kalınsa maça gelemiyecek olanlar bizlerdik.  şahsa ve sana da bilgi olsun.(son anlarda penaltı kaçıran Yak’tı) Bu ne kin?  Yıllar öncesinin bir başarısına gölge düşürülmeye çalışılıyor.

Ahmet Salih Oktay.

 

***

Kafam karıştı doğrusu. Ali Uskuri bey o maçın kupa maçı olmadığını, lig maçı olduğunu iddia ediyor. Ahmet Salih Oktay bey maçın kupa maçı olduğunu söylüyor.

Ne isterse olsun. İster kupa, ister lig maçı. İster top yan ağlardan girmiş olsun ister üst.

Yenicami’nin penaltıyı kaçırdığının da önemi yok.

Önemli olan bu maç bitmiştir. 1972 yılındaki o ana dönmek ise imkansızdır.

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 759 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler