1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LEFKE BİR KEZ DAHA VURGULADI: PETROL DOLUMA HAYIR!
LEFKE BİR KEZ DAHA VURGULADI: PETROL DOLUMA HAYIR!

LEFKE BİR KEZ DAHA VURGULADI: PETROL DOLUMA HAYIR!

"Lefke Bölgesine Petrol ve Akaryakıt Tesisine Hayır” kampanyası çerçevesinde sivil toplum örgütleri bir kez daha vurguladı

A+A-

 

"Lefke Bölgesine Petrol ve Akaryakıt Tesisine Hayır” kampanyası çerçevesinde sivil toplum örgütleri bir kez daha vurguladı

 

“Her ne pahasına olursa olsun engel olacağız”

 


Lefke bölgesi sivil toplum örgütleri, "Lefke Bölgesine Petrol ve Akaryakıt Tesisine Hayır " kampanyası çerçevesinde, mücadele etmeye devam ediyor.

Dün bu bağlamda siyasi parti liderleriyle yaptıkları toplantıların ikincisini gerçekleştiren örgütler Toplumcu Demokrasi Partisi ile toplantı gerçekleştirdi.

Lefke Çevre ve Tanıtma Derneği Konferans salonunda yapılan toplantıda dernek başkanları birer konuşma yaparak örgütlerinin,  petrol dolum tesis, akaryakıt depolama ve kirli sanayiye neden karşı olduklarını açıkladı.

Lefke'nin geleceğini, turizm, tarım ve hayvancılık, eğitim sektörlerinde gelişme ve bölgeye yapılacak  yeni bir ticari liman da gördüklerini belirtti.

TDP Başkanı Mehmet Çakıcı da yaptığı konuşmada, partisinin petrol, akaryakıt ve tüm kirli yatırımlara karşı olduğunu, bu konuda yapılacak tüm mücadelede

olacaklarını ve Meclise götüreceklerini söyledi.

 

NEKİPZADE: HER NE PAHASINA OLURSA OLSUN ENGEL OLACAĞIZ

Lefke Vakfı Mütevelli Heyeti adına açıklama yapan Vehit F. Nekibzade, “Rant peşinde koşan bazı girişimciler Gemikonağı koyuna, çevreye vereceği zarar ve yaratacağı tehlikeyi düşünmeden, petrol dolum tesisi, rafineri ve benzeri kirli yatırımları gerçekleştirme peşindedirler” dedi. Nekibzade, “Yetkililer ise Gemikonağı koyu için bir planları olmadığı nedeniyle sırf gelir getireceği düşüncesiyle ve yaratacağı olumsuzlukları düşünmeden, yapılan müracaatlara olumlu bakmakta,  yeşil ışık yakmakta hatta konuyu izin verme aşamasına bile getirmektedirler” ifadesinde bulundu. “CMC çevre faciası ile baş başa olan ve bu faciayla yaşamak zorunda kalan biz Lefke ve Yöresi insanlarıyız” diye tepki gösteren Nekipzade, “Böylesi bir faciayı bir kez daha yaşamak istemeyiz ve kesinlikle geçit vermeyecek her ne pahasına olursa olsun engel olacağız” vurgusunda bulundu.

TÜRKAY: KİMLER RANT SAĞLAYACAK

 

Denizli Gemikonağı Kalkındırma Derneği Başkanı Mehmet  Türkay Fotalı yaptığı açıklamada, “Bölgemizde  bilinen CMC kirliliği halen devam etmekte, devlet yetkilileri maalesef  bu kirliliğin kaldırılması yönünde hiçbir adım atmamış olması bir yana şimdide bölgede konteynır limanı ve de dolum tesisi yapılacağı yönünde duyumlar almaktayız. Yani bu bölgedeki mevcut kirliliğe kirlilik katmak uğraşı içinde görülmektedirler bu işlerden kimlerin rant sağlayacağı bölge halkı olarak bizleri pek ilgilendirmemektedir” dedi.

“Bizi ilgilendiren bölgede mevcut kirliliğe yeni kirlilik katılmaması yönündedir” diye belirten Fotalı, “Bir yandan  Turizm Bakanlığı bölgede geniş kapsamlı Turizm yatırımları için bölgeyi turizm bölgesi ilan etmek isterken ve de gelip bölgedeki sivil toplum örgütleri ve de LAÜ  belediye ile komite kurma çalışmaları yaparken diğer yandan da bölgedeki kırmızı liman diğer adıyla manglinin limanı bölgesinde sit alanı olmasına rağmen bir firmaya konteynır liman yapılması yönünde arazi kiralamaktadır bu ne çelişkidir anlamıyoruz” açıklamasında bulundu.

 

“BUGÜN VE GELECEK İÇİN HAYIR”

 

KKTC Petrol Dolum Tesisine Hayır İnisiyatifi, ise yapılan toplantıda neden petrol dolum tesisine hayır dediklerini 13 maddeyle açıkladı.

İnsiyatif, ülkeyi, mevcut ve gelecek nesilleri ve özellikle de bölgeyi olumsuz etkileyecek olan bu tesise gelecek nesillerinin sağlığı ve kaliteli bir yaşam için hayır denilmesi gerektiğini vurguladı.

 

KARLITAŞ: KİRLİ YATIRIMA KARŞIYIZ

Lefke Turizm Derneği Yönetim Kurulu üyesi Hasan Karlıtaş da, “Lefke , konumu ve bünyesinde barındırdığı, 'Tarih,Kültür ve Doğa' değerleri ile son derece zengin bir turizm potansiyeline sahiptir. Ancak, ne yazık ki, Kuzey Kıbrıs'taki bölgeler içerisinde turizmden en az nasibini alan bölgedir” dedi

Karlıtaş, “Bölgenin turizm gelişimi ile çelişecek her türlü kirli yatırıma karşı olup, çevre ve insan dostu yatırımları destekleceğiz” açıklamasında bulundu.

ERARTAM: İKİNCİ FELAKETİ YAŞAMAYA TAHAMMÜLÜMÜZ YOK

Lefke Toplum Merkezi Derneği Başkanı Zafer Erartam, “Bölgemizde yatırımlara karşı değiliz. Ancak temiz yatırımlar olmasını tercih etmekteyiz” dedi.
Erartam, “Daha önce CMC felaketi yaşayan bu bölgenin insanları olarak ikinci bir felaket yaşamaya tahammülümüz yoktur” diye vurguladı.

 

        

 

 

Bu haber toplam 622 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler