1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LEDRA PALACE’TA ‘AF’ TRAFİĞİ
LEDRA PALACE’TA ‘AF’ TRAFİĞİ

LEDRA PALACE’TA ‘AF’ TRAFİĞİ

Kayıt dışı yaşamı önlemek hedefiyle KKTC’de yaşayan ‘kaçak’ şahıslara af öngören yasanın uygulanmasında enteresan bir detay var. Uzun ve hararetli tartışmaların ardından 9 Aralık 2011 tarihinde yürürlüğe giren Yabancılar ve Muhaceret (D

A+A-

 

 

Kayıt dışı yaşamı önlemek hedefiyle KKTC’de yaşayan ‘kaçak’ şahıslara af öngören yasanın uygulanmasında enteresan bir detay var.

Uzun ve hararetli tartışmaların ardından 9 Aralık 2011 tarihinde yürürlüğe giren Yabancılar ve Muhaceret (Değişiklik) Yasası çerçevesinde ‘kaçak’ durumda olanlara tanınan süre 6 Şubat Pazartesi dolacak.

Bakanlık verilerine göre bugüne kadar 6 bini aşkın kişi aftan yararlandı.

Af kapsamına girebilmek için ‘kaçak’ların ülkeden çıkış yapması şartı var.

Bu şartı yerine getirenler, ücret ödemeksizin aftan yararlanabiliyor.

İşte konuyla ilgili ‘enteresan detay’ tam da bu noktada başlıyor.

**

Meclisten geçen ve Cumhurbaşkanı tarafından da onaylanarak Resmi Gazete’de yayımlanan yasa ‘KKTC’den çıkış yapmak’tan söz ediyor.

Bu ifadeyi okuyunca kuşkusuz ilk olarak akla “Ercan Havaalanı’nı ya da Mağusa veya Girne deniz limanlarından birini kullanmak suretiyle Türkiye’ye gitmek” geliyor.

Oysa KKTC’nin bu üç ‘çıkış kapısı’nın yanısıra başka ‘kapı’ları da var!..

Güney Kıbrıs’a geçiş noktaları...

Ledra Palace, Lokmacı, Metehan, Beyarmudu, İkibuçuk Mil, Bostancı ve Yeşilırmak...

Muhaceret bakımından Ercan neyse Lokmacı da o...

Girne Limanı neyse, Yeşilırmak kapısı da o...

**

TC uyruklu kaçaklar Türkiye’ye giriş yapıp geri dönüyor.

Ancak ‘üçüncü ülke yurttaşları’ ‘Af Yasası’nda tarif edilen ‘KKTC’den çıkış yapma’ koşulunu Ledra Palace’ta ve Metehan’da yerine getiriyor!..

Asyalı, Afrikalı yüzlerce insan muhacerette ‘çıkış’ işlemi yapıyor.

Ardından oradaki polis nöbet istasyonu binasından turu atıp ‘giriş’ işlemi için ters taraftaki muhaceret görevlilerinin bulunduğu kulübeye gidiyor.

‘Ülkeden çıkış’ ve ‘ülkeye giriş’ işlemi topu topu 2-3 dakika sürüyor!..

Muhtemelen ‘dünyanın en kısa sürede çıkılıp girilebilen’ ülkesi unvanını elimizde tutuyoruz aslında, ama haberimiz yok!..

**

Kuzey ile güney arasındaki geçişlerde AB üyesi olmayan ülke vatandaşları sorunlar yaşıyor. Daha doğrusu AB yurttaşı olmayanların kuzeyden güneye geçişine Rum Yönetimi izin vermiyor.

Nedeni de ‘ülkeye yasadışı limanlardan girmek’...

ABD gibi bazı ‘güçlü’ ülkelerin yurttaşlarına da ‘Kıbrıs Cumhriyeti’ ses çıkar(a)mıyor gerçi, ama yabancılarla ilgili genel uygulama bu...

Ve bu uygulama KKTC makamları tarafından da çok iyi biliniyor.

Dolayısıyla Ledra Palace’ta güneye geçiş için işlem yaptıran bir Pakistan ya da Kazakistan uyruklunun pasaportuna aslında güneye geçemeyeceği bilinerek mühür vuruluyor.

Böylelikle hem ‘yasa’nın gereği yerine getirilmiş oluyor, hem de kaçak durumdaki yabancı kişinin aftan yararlanması sağlanıyor.

Bu yüzdendir ki Ledra Palace kapısında bir süredir kimi ‘iş insanları’nın arabalarıyla taşınan, çoğu esmer tenli, çekik gözlü insanların oluşturduğu yoğun bir ‘af trafiği’ yaşanıyor.

**

İçişleri Bakanlığı Ledra Palace ve Metehan’dan çıkış-giriş yapmak suretiyle af kapsamına girenlerle ilgili rakamı ‘şimdilik’ açıklamıyor.

Dün görüştüğüm bir bakanlık yetkilisi, daha önceki aflarda da güney geçiş kapılarının kullanıldığını söylüyor. “Metehan ve Ledra Palace dışındaki kapılarda bu uygulama yok” diyor.

‘Üçüncü ülke’ yurttaşı kaçak kişileri önce Çalışma Dairesi’nden ‘ön izin’ alıyor, yani ‘iş bulduğunu’ belgeliyor.

Ardından da Metehan’a ve Ledra Palace’a gidip pasaportuna mühür vurduruyor.

Bu enteresan uygulamadan yararlandırılanlar için ‘Kendi ülkesine girişi zor olanlar’ veya ‘Türkiye’ye giriş yapması yasak olanlar’ gibi ifadeler kullanılıyor.

Bazı TC uyruklular ise istisnai olarak Ledra Palace’ı ‘af kapısı’ olarak kullanabiliyor: Yolculuk yapamayacağı doktor raporuyla belgelenmiş kişiler, askerlik sorunu olanlar ve benzer ‘mucbir sebepler’…

Acaba kaç istisna var? Bu istisnalarda ‘torpil’ geçildi mi? Bu soruların yanıtı henüz yok.

Ancak 6 Şubat’a sayılı günler kala Ledra Palace ve Metehan’da ‘af trafiği’nin daha da yoğunlaşacağı anlaşılıyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1923 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler