1. YAZARLAR

  2. Erdinç Gündüz

  3. Layıkıyla      
Erdinç Gündüz

Erdinç Gündüz

Yazarın Tüm Yazıları >

Layıkıyla      

A+A-

Bu ülkede, 50’lerden başlayarak neler yaşadık neler. Yaşananlar çok,  ama gerçekleri yazanlar azdı.   Aradan yıllar geçti. Sayı çoğaldı.  Yazılanları, anlatılanları okudukça, bilmediklerimizi de öğrenmeye başladık. Bazılarına şaşırdık “Bize böyle anlatılmamıştı” dedik;  bazılarına “Şu da şöyle olmuştu, bu da böyle olmuştu” eklemeleri yaptık kafamızda.

***

74 Savaşı’ndan sonra, ‘rüyalar-hayaller’ dünyasına giriverdik,  kendimizden geçtik yıllarca.  Politikacılarımızın önderliğinde, hiç bitmeyecek  zannetiğimiz ‘ganimet’i paylaşırken çok mutluyduk. Kimimiz zengin olduk, kimimiz uzaktan baktık aval aval.

’74 sonrasında, büyük iddialarla güzel adımlar da attık. Sanayi Holding’i, Eti’yi, Cypruvex’i, KTHY’yi,  KIB-TEK’i kurduk. Umutlandık.

Sonra..... Sonra ne olduysa oldu, politikacılarımız bütün güçleriyle,  postallarıyla yine girdiler devreye. Herşey harman çorman olmaya başladı tek tek.   

Sanayi Holding’i batırdık. Nasıl ? Neden ? Kim  ?... Sormadık, sorgulamadık...

ETİ’yi batırdık. Nasıl ? Neden ? Kim ? Sormadık , sorgulamadık...

Cypruvex’i batırdık. Nasıl ? Neden ? Kim ? Sormadık, sorgulmadık...

KTHY’yi batırdık. Nasıl ? Neden ? Kim ? Sormadık, sorgulamadık...

İzin vermedi, vermiyor politikcılarımız.  Batırılanların üzerine toprak attılar sonra da  birkaç ‘Fatiha’ okudular.

Biz mi ?

Biz hala bekliyoruz. Daha gerileri unuttuk bile. Ama genelde, yakın tarihi de unutmaya çalışıyoruz gibiyiz. Küçücük bir azınlık ise, umutla politikacılarımızı bekliyor hala. Birileri çıkacak, olup bitenlerin  hesabını soracak diye.  

***

Hz.Muhammet bile ne demiş zamanında ? “Nasılsanız öyle yönetilirsiniz” demiş.

Başka başka sözler de var. ‘Balık baştan kokar’  gibi....

***

İbretle izleyin olup bitenleri. Sizin seçip, temsilciniz olarak  ‘o’ binaya gönderdiklerinizi dikkatle izleyin.  Başınızı ellerinizin arasına alıp üç kere,  beş kere, on kere, yüz kere düşünün. Düşünün çünkü zaman çok hızlı geçiyor. Seçimler çok uzak değil.  Küsmeden ve de pes etmeden yine gideceksiniz ‘o’ malum sandığın başına ve yine oy kullanacaksınız. 

Ve ama unutmayınız: ‘Her halk layık olduğu şekilde yönetilir.”

------------------------

İnciler (!) – Görüşler (!) – Öneriler (!)

Oruç tutmayanlar / Namaz Kılmayanlar

İlahiyat Profesörlerinden biri , bir açıklamasında “Oruç tutmayan ve namaz kılmayanlar memur olmasın...” önerisinde bulunmuş. Benim de çok parlak (!) görüş ve önerilerim var.

*) Türkiyedeki oruç tutmayan ve namaz kılmayanların sayısı kaç bilemem. Ama Kuzey Kıbrıs’daki  memur adaylarının işinin çok zor olduğundan çok çok eminim.

*) Bence, oruç tutmayan ve namaz kılmayan öğrenciler de,  okullara  alınmamalı...

*) Oruç tutmayan ve namaz kılmayan kadınlar Sarayönü’nde taşlanarak öldürülmeli. Erkekler ise dar ağaçlarında sallandırılmalı....

 

Çıplak Banyo

Bir başka uzman (!) “Çıplak banyo yapmak günahtır....” demiş.

Bu durumda,

*) Banyo yaparken ne kadar kapanılırsa o kadar makbuldür herhalde.  Günaha girmemek için en garanti önlem, duş altına her tarafınınızı iyice kapayacak uzun bir manto giymektir.

*) Nasıl sabunlanacağız diye sormayın sakın. Sabun, şampu v.s. gavur icadıdır zaten. 

*) Aslına bakarsanız, çıplaklığın her türlüsü günahtır. Bilim adamları ciddi ciddi, yeni doğanların nasıl giyinik doğabileceklerinin yolunu da araştırmalıdırlar.

*) Tüm banyolar kontrol altına alınmalı;  hepsi kameralarla gözlenmeli; çıplak banyo yapanlar kayıt altına alınmalı, lanetlenmelidir.

 

Kaş-Bıyık-Tüy v.s.

Bir başka din uzmanının da, özellikle kadınlara mesajı var. “Kadınların, kaşını, bıyığını, tüylerini aldırması günahtır....” buyurmuş o da.

*) Çok yakın bir gelecekte,  kalın kaşlı, bıyıklı kadınlar mı dolaşacak acaba sokaklarda ?

*) Kadınlarda kaş, bıyık, tüy, sakal aldırmak haramsa, saç neden kapatılıyor, çok merak ettim...

Bu yazı toplam 1764 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar