1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. LARNAKA’DA OFİS Mİ ?
LARNAKA’DA OFİS Mİ ?

LARNAKA’DA OFİS Mİ ?

Taşınmaz Mal Komisyonu’nun Larnaka’da “ofis açtığı” iddia edildi

A+A-


 

 

 Larnaka’da Kıbrıslı Rumların Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurularının kabul edildiği bir ofis kurulduğu iddia edildi.
Fileleftheros gazetesi “ ‘Komisyon’ İçin Başvurulara Hizmet Ofisi Kurdular... Fittis’in, Larnaka’da Kıbrıslı Türklerle Buluşmalar Gerçekleştirildiği Konusunda Meclis’te Şikayetleri” başlıklarıyla verdiği haberinde, DİKO Milletvekili Sofoklis Fittis’in, Kıbrıslı Rum başvuru sahiplerine hizmet verilmesi için Larnaka bölgesinde bir ofisin faaliyet gösterdiği; DİSİ Milletvekili Kiriakos Hacıyannis’in de, (Rum) kadastro memurunun, Taşınmaz Mal Komisyonu’na bilgi verdiği iddialarında bulunduğunu yazdı.
Bu şikayetlerin Kıbrıs Rum Meclisi Genel Kurulu’nda, Rumların Komisyon’a başvurularıyla ilgili konunun ele alındığı sırada yapıldığını kaydeden gazete, görüşmenin tamamlanmasıyla iki milletvekilinin, konunun daha çok araştırılması için sahip oldukları bilgileri Rum Meclis Başkanı Yannakis Omiru ile paylaşacağını belirtti.
Habere göre Fittis, Larnaka civarlarında bir Kıbrıslı Türk tarafından, ofise dönüştürülen bir dairenin kiralandığını savundu. Bu ofiste her gece  göçmenlerin toplandığını ve KKTC’den gelen kişilerle görüştüğünü iddia eden Fittis, KKTC’den gelenlerin, Komisyon’la ilgili ya da avukatlar olarak Kıbrıslı Kıbrıslı Rumların başvurularını ileri götürmeyi üstlenen kişiler olduklarını öne sürdü.
Gazete bu noktada Hacıyannis’in de bir kadastro memuru hakkında araştırma başlatılması talebinde bulunduğunu aktardı. Hacıyannis’e göre bahsettiği memur, Komisyonu’na, taşınmaz mallarla ilgili bilgiler veriyor.
Habere göre toplantıda, göçmenler, mülkün kullanım kaybından doğan zararın tazmin edilmesi için Komisyon’a başvurduklarında, “işgal rejiminin”, eğer ısrar ederlerse başvurularının ya reddedileceği ya da incelenmesinin zaman alacağı şantajıyla karşı karşıya kaldığı şikayetinde de bulunuldu.
Gazete, bu şekilde, başvuru yapanlardan bazılarının, tazminat için başvuruda bulunmaya yönlendirildiğini; bunun da, elde ettikleri miktarla, taşınmaz malın mülkiyet hakkının Türk ellerine geçmesi anlamına geldiğini iddia etti.

“YÜZDE 2’Sİ BAŞVURULDU”

Öte yandan Komisyon’a, KKTC’de taşınmaz malları olanların yüzde 2’sinin başvuruda bulunduğunu ileri süren AKEL Milletvekili Pambos Papageorgiu ise, göçmenlerin ekonomik sorunlardan ötürü Komisyon’a başvuru yapmaya mecbur kaldıkları söylemlerini yorumlayarak, göçmenlerin geri kalan yüzde 98’inin ekonomik sorunlarının olup olmadığı sorusunu sordu.
EDEK Milletvekili Yorgos Varnavas ile Çevreciler Milletvekili Yorgos Perdikis Komisyon’a başvuruda bulunmayı arzu edenler için caydırıcı olacak önlemler alınmasını istedi.
Gazeteye göre toplantının sonunda, tüm konuşmacılar tarafından yapılan önerilerin, daha çok incelenmesi ve ilgili kararların alınması için, Kıbırs Rum Meclisi Göçmenler Komitesi gündemine taşınması kararı alındı.
Simerini gazetesi “Larnaka’da ‘Taşınmaz Mal Komisyonu’ Ofisi” başlıklı haberinde Fittis’in, avukatlık bürolarına verilen ve Kıbrıs sorununun çözümünden sonra sunulacak sözleşme ile Rumlar ve Türkler arasında özel anlaşmalar yapılarak Kıbrıs Rum mallarının alım-satımının yapıldığını iddiasını aktardı.
Haravgi gazetesi ise, “İşgal Bölgelerindeki Kıbrıs Rum Mallarının Satılmaması İçin Çağrı... Milletvekili Fittis, Özgür Bölgelerde De Sözde Taşınmaz Mal Komisyonu’nun Şubesinin Faaliyet Gösterdiği Şikayetinde Bulundu” başlıklarıyla verdiği haberinde, Taşınmaz Mal Komisyonu’nun, Rum tarafında şube açtığı iddiasında bulunarak, Fiddis’in söylediklerine göre, bir Kıbrıslı Türk’ün, Kıbrıslı Rumlarla işbirliği içerisinde Larnaka’da, Dikelya sahil yolunda bulunan “ocean village” kompleksindeki bir daire kiraladığını savundu.
Fittis’in iddiasına göre Komisyon yetkilileri burada Kıbrıslı Rumlarla görüşüyor ve bu Kıbrıslı Rumlar, KKTC’deki Kıbrıs Rum mallarını satmak için başvuru yapmaya teşvik ediliyor.
Alithia gazetesi de haberi okuyucularına “Mülklerimizin Alım-Satımında Kıbrıs Rum-Kıbrıs Türk İşbirliği” başlığıyla aktardı.

 


 

Taşınmaz Mal Komisyonu Başkanı Günkan:

“ Haber gerçekdışı ve asılsız”

Taşınmaz Mal Komisyonu Başkanı Güngör Günkan, “Komisyonun Larnaka’da ofis açtığı” haberinin gerçekdışı ve asılsız olduğunu belirtti.
Günkan, yaptığı yazılı açıklamada, haberle ilgili olarak “Taşınmaz Mal Komisyonu’nun Larnaka’da ofis açtığına ilişkin yazılan haber tamamen gerçek dışı ve/veya asılsız ve/veya mesnetsizdir. Komisyon faaliyetlerini, Atatürk Meydanı, Mahkemeler karşısı, Sarayönü’nde sürdürmektedir” dedi.

 

 

 

 

Bu haber toplam 958 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler