1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Lapta’da bir kuyudan beş yaşlarındaki bir ‘kayıp’ çocuktan geride kalanlar çıktı...
Lapta’da bir kuyudan beş yaşlarındaki bir ‘kayıp’ çocuktan geride kalanlar çıktı...

Lapta’da bir kuyudan beş yaşlarındaki bir ‘kayıp’ çocuktan geride kalanlar çıktı...

Kıbrıs’ın kuzeyinde ve güneyinde “kayıplar”ın arandığı kazılara devam edilirken, Kayıplar Komitesi’nin Lapta’daki kazı ekibi, bir kuyudan beş “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanları çıkardı. Bu beş “k

A+A-

 

 

Kıbrıs’ın kuzeyinde ve güneyinde “kayıplar”ın arandığı kazılara devam edilirken, Kayıplar Komitesi’nin Lapta’daki kazı ekibi, bir kuyudan beş “kayıp” Kıbrıslırum’dan geride kalanları çıkardı. Bu beş “kayıp” insan arasında beş yaşlarındaki bir “kayıp” çocuktan geride kalanların da çıktığı öğrenildi. Dört yetişkin ve bir çocuğun 1974’te Lapta’da savaş sırasında öldürüldükleri ve kazılmakta olan kuyuya atıldıkları sanılıyor. Lapta’daki bu gömü yerini, Kayıplar Komitesi’nin deneyimli şirocusu Ergin Tarancı bulmuş. Onu da bu nedenle kutlarız.

Kuyu kazısında henüz üç metrede kemiklerin çıkmaya başlamasıyla birlikte, kuyu 8-9 metreye kadar derinleştirilerek kazılar yürütülüyor. Deneyimli şirocu Ergin Tarancı’ya göre, bu kuyunun derinliği 15-20 metreyi bulabilir. Dün meydana gelen yağışlar nedeniyle kazıya bir günlüğüne ara verilmiş ancak Pazartesi kuyunun kazılması sürdürülecek.

Lapta’daki kazıda ekip liderliğini arkeolog Hazar Kaba yapıyor, burada çalışan tüm Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum arkeologlara, işçilere ve gömü yerini bulan deneyimli şirocu Ergin Bey’e, “Kolay gelsin” diyoruz.

Bu arada Lefkonuk’ta (Geçitkale) Kıbrıslıtürk mezarlığında isimsiz bir mezar kazısı da yapılarak buradan 80 yaş civarlarında ihtiyar bir kadından geride kalanlar çıkarıldı.

Bu mezarı Kayıplar Komitesi yetkilileriyle hafta başında ziyaret etmiştik.

Lefkonuk’taki (Geçitkale) Kıbrıslıtürk mezarlığı, 1974’te yoktu ve burası boş bir araziydi.

Daha sonra burası mezarlığa dönüştürülmüştü.

Mezarlıkta vefat etmiş olan Kıbrıslıtürkler için boş bir bölümde yeni çukurlar açılırken bulunan bu gömü yeri, “kayıp bir şahıs olabilir” kuşkusuyla duyarlı bir Kıbrıslıtürk tarafından kayıt altına alınmış ve Kayıplar Komitesi araştırma görevlilerine gösterilmiş.

Kıbrıslıtürk mezarlığına gömülen bu yaşlı kadının köyden veya civar köylerden “kayıp” bir Kıbrıslırum mu yoksa buraya gömülmüş kimsesiz bir Kıbrıslıtürk mü olduğu ancak DNA testleri sonrası kesinleşecek.

Kayıplar Komitesi yetkilileriyle ve araştırma görevlileriyle bu mezarı ziyaretimiz esnasında, Kayıplar Komitesi Kazılar Koordinatörü Okan Oktay, mezarın üzerinde bir diş ve bir insan kemiği de bulmuştu ancak yapılan incelemede, Oktay’ın bulduğu insan dişinin genç bir insana ait olması gerektiği ortaya çıktı. Bu diş de DNA testlerine tabi tutulacak ve “kayıp” bir şahsa ait olup olmadığı anlaşılacak...

Hatırlanacağı gibi bir Kıbrıslıtürk şahitle birlikte biz de Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum yetkililerine, mezarlığın hemen dışına gömülmüş olduğu söylenen bazı “kayıp” Kıbrıslırumlar’ın iki olası gömü yerini göstermiştik. Bunlardan birisine bazı yaşlı kadınların gömülmüş olduğu anlatılıyordu. Mezarlık yolundaki bu alanda ikinci gömü yerinden ise bir Kıbrıslıtürk şahit, eli gömü yerinin hemen dışında kalmış olan bir Kıbrıslırum “kayıbın” bileğinden bir kol saati almış ve bu kol saatini hatıra olarak yıllarca saklamıştı. Bu Kıbrıslıtürk şahit,  hem kol saatini hem de bunu almış olduğu gömü yerini bize ve Kayıplar Komitesi yetkililerine göstermişti.

Mezarlıkta bir “kayıp” şahsa ait bir kafatasının gömülmüş olduğu bir diğer nokta daha bulunuyor. Lefkonuk mezarlığındaki kazılara devam ediliyor. Lefkonuk’taki kazılarda ekip lideri deneyimli arkeolog Demet Karşılı... Ona ve tüm ekip arkadaşlarına “kolay gelsin” diyoruz.

Bu arada yoğun yağışlar nedeniyle son birkaç gün içerisinde kazılara ara verildi. Karpaz’da, Dillirga’da, Maşera’da, Sihari’de, Abohor’da ve Demirhan’da (Trahoni-Tirfon) yürütülmekte olan kazılara yağışlar nedeniyle birkaç gün ara verildi ancak Pazartesi günü tüm kazıların yeniden başlaması bekleniyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1112 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler