1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'LABORATUAR KURULMALI'
LABORATUAR KURULMALI

'LABORATUAR KURULMALI'

Narenciye İhracatçılar ile Akdeniz Narenciye İhracatçılar Birliği, narenciye ürünlerinin Mersin limanından geri çevrilmesiyle ilgili olarak açıklama yaptı

A+A-

 

 

Kıbrıs Türk Narenciye İhracatçılar Birliği ile Akdeniz Narenciye İhracatçılar Birliği, narenciye ürünlerinin Mersin limanından geri çevrilmesiyle ilgili olarak, ivedilikle önlem ve laboratuar kurulmasını istedi.

Greyfurt ürünlerinin Mersin limanından geri çevrildiği haberleri ile ilgili olarak iki ihracatçı örgüt tarafından yapılan yazılı açıklamada, narenciye ihracatında dünyanın her yerinde olduğu gibi Türkiye’de de  çeşitli sağlık ve zirai karantina tedbirlerinin alındığı, bu tedbirlerin en önemlisinin de zirai karantina şartlarının aradığı pestisit ve ağır metal taramaları olduğu kaydedildi.

BÜYÜK MALİYET UNSURU... İHRACATÇILAR TAZMİN EDİLMELİ

KKTC’den ithal edilen ürünlerde Mersin veya Taşucu limanlarında yapılan testler sonucu olumsuz bir sonuç çıkması halinde ürünlerin geri iadesinin söz konusu olduğu ifade edilen açıklamada, “Bu da önemli bir maliyet unsuru olmaktadır. Konu ile ilgili olarak hiçbir suçu olmayan ihracatçımızın mağduriyetinin tazmini söz konusu olmalıdır” denildi.

LABORATUAR KURULMALI

KKTC’de yapılan testlerin Türkiye’de kabul edildiği ifade edilen açıklamada, “Bu durumda ihracatımıza yeni bir ivme kazandırmak için Tarım Bakanlığı ve hükümetin bu doğrultuda ihracatın hızını, kabiliyetini ve maliyetlerini sıkıntıya sokmadan gerekli tedbirleri süratle alması çok önemli bir sürecin başlangıcını oluşturacaktır. Dolayısıyla gerekli laboratuvar sisteminin kurulması, kurulma aşamasında da ihracatın tıkanmaması için gerekli tedbirlerin süratle alınması gereklidir” dendi.

KONU İVEDİLİKLE GÜNDEME ALINMALI

Kesimi başlayan greyfurt, yafa portakal ve  mandoraya ek olarak 15 gün sonra da valencia portakal ile ihracatın yoğunlaşacağına işaret edilen açıklamada, “İhracatın kesinlikle beklemeye tahammülü yoktur. Konunun ivedilikle gündeme taşınması, gerekli çözümlerin ilgili makamlarca koordine edilmesi zaruridir. Bunların olmaması halinde büyük bir kriz ortamına doğru gidileceğinin bilinmesi gerekmektedir” ifadelerine yer verildi.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 788 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler