1. HABERLER

  2. GÜNEY

  3. Kuzeydeki Kıbrıs Rum mallarının %20 sahipsiz
Kuzeydeki Kıbrıs Rum mallarının %20 sahipsiz

Kuzeydeki Kıbrıs Rum mallarının %20 sahipsiz

Kıbrıs’ın kuzeyinde yer alan eski Kıbrıslı Rum taşınmaz mallarının yüzde 1.83’ünün gerçek sahiplerinin kimler olduğuna ilişkin karmaşa yaşanıyor

A+A-

Kıbrıs’ın kuzeyinde yer alan eski Kıbrıslı Rum taşınmaz mallarının yüzde 1.83’ünün gerçek sahiplerinin kimler olduğuna ilişkin karmaşa yaşandığı, konunun Kıbrıs Meclisi Göçmenler Komitesi’nde yeniden gündeme geldiği aktarıldı.

Fileleftheros gazetesi: “İşgal Bölgelerindeki Taşınmazların Yüzde 20’si Kimseye Ait Değil” başlığı altında verdiği haberinde, Kıbrıs’ın kuzeyindeki eski Kıbrıslı Rum taşınmazlarının yüzde 20’sine yakınının hiçbir kimse tarafından sahiplenilmediği, buna karşın yüzde 1.83’lük bir kısmının ise birden fazla kişi tarafından sahiplenilmesinden ötürü sorunlar yaşandığını yazdı.

Habere göre Kıbrıs Meclisi Göçmenler Komitesi’nde Kıbrıs’ın kuzeyindeki eski Kıbrıslı Rum taşınmazları konusu ele alındı.

Kıbrıs Tapu Dairesi’nin komitedeki temsilcisi Luiza Malai yaptığı konuşmada, kuzeydeki taşınmazların yüzde 19,81’inin, yani 91 bin 200’ünün kimlere ait olduğunun bilinmediğini ve bu taşınmazların büyük olasılıkla, Kıbrıs Tapu Dairesi’ne bildirimde buluma gereği duymayan Kıbrıslı Türkler olduklarını iddia etti.

Kuzeyde bulunan ve birden fazla Kıbrıslı Rum tarafından talip olunan taşınmazların oranının yüzde 1,83 olduğunu, bunlardan 3 bin 138’inin Girne, 5 bin 275’inin ise Mağusa’da bulunduklarını ifade eden Malai, bu tür taşınmazların gerçek sahiplerinin belirlenmesinde zorluklar yaşadıklarını vurguladı.

Kıbrıs Cumhuriyeti’nin arşivlerinin 1974 sonrasında kuzeyde kaldığını ifade eden Malai, birden fazla talibi olan taşınmazların bazılarında talep sahiplerinin Kıbrıs’ın kuzeyinden belge alıp gelerek Kıbrıs Tapu Dairesi’nin bu belgeleri tanıması talebinde bulunduklarını ifade etti.

Malai, bu belgeleri getirenlerden, söz konusu belgenin geçerliliği konusunda mahkeme kararı talep ettiklerini ve KKTC’nin belgesinin geçerli sayılması yönünden kendilerine mahkeme kararının da sunulduğunu belirterek, tüm bunlara karşın belgeyi kabul etmeyerek Kıbrıs Başsavcılığından görüş talep ettiklerini vurguladı.  

Haberde, aynı taşınmazda birden fazla talebin olmasının sebepleri arasında yalan beyanda bulunma veya daha önceden satılmış bir taşınmazın tapularının varisler tarafından bulunarak hak talep etmesi gibi unsurların olduğu vurgulandı.

Bu haber toplam 935 defa okunmuştur
Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler