1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KUZEY’DE İFADE VERİLMELİ'
KUZEY’DE İFADE VERİLMELİ

'KUZEY’DE İFADE VERİLMELİ'

Kıbrıs Rum Başsavcısı Petros Kliridis, KKTC’de ifade vermeye çağırılan Kıbrıslı Rum kayıp yakınlarının bunu yapmaları gerektiği görüşünü yineledi.

A+A-

 

 

Kıbrıs  Rum Başsavcısı Petros Kliridis, KKTC’de ifade vermeye çağırılan Kıbrıslı Rum kayıp yakınlarının bunu yapmaları gerektiği görüşünü yineledi.

Alithia gazetesinin haberine göre; Kliridis, gazeteye yaptığı açıklamada, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde (AİHM) Türkiye aleyhine başvuruları bulunan kayıp yakınlarının avukatlarının kendisinden bu konuda görüş istediklerini, kendisinin de kayıp yakınlarının ifade vermeleri gerektiği yönünde görüş belirttiğini doğruladı.

Kliridis; DNA yöntemiyle kimlikleri tespit edilen kayıpların nasıl öldüklerini araştırmanın Türkiye’nin sorumluluğunda olduğunu, önyargılı yaklaşarak “Türkiye düzgün bir araştırma gerçekleştirmeyeceği için gidip ifade vermeyeceğiz” denilmemesi gerektiğini söyledi.

Kayıp yakınlarının konuya ilgi göstermemeleri ve ifade vermemeleri durumunda, AİHM’nin davayı incelememe ihtimalinin bulunduğunu belirten Kliridis, “KKTC polisinin Türkiye’nin bir organı olduğunu hepimiz biliyoruz. Benim kişisel görüşüm gidip ifade vermeleri yönündedir” şeklinde konuştu.

Gazete, 1963- 64 ve 1974 döneminde öldürülen Kıbrıslı Türklerin yakınlarının da Rum polisine ifade vermeye çağrıldıklarını yazdı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 623 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler