1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KUZEY PATATESİ SAĞLIKLI
KUZEY PATATESİ SAĞLIKLI

KUZEY PATATESİ SAĞLIKLI

Kıbrıslı Rum patates üreticileri, Yeşil Hat Tüzüğü ile Kuzey’den Güney’e patates ürünü ihraç edilmesini “yasaklanmış ilaçlarla ilaçlandığı” iddiasıyla protesto gösterisi yaptı. Güney Kıbrıs’a patates ihraç eden İş adamı

A+A-

 

 

Kıbrıslı Rum patates üreticileri, Yeşil Hat Tüzüğü ile Kuzey’den Güney’e patates ürünü ihraç edilmesini “yasaklanmış ilaçlarla ilaçlandığı” iddiasıyla protesto gösterisi yaptı.

 

Güney Kıbrıs’a patates ihraç eden İş adamı Ünsal Özbilenler ise patates ürünün AB uzmanları tarafından 10 defa kontrol edilerek ihraç edildiğini belirtti. Kıbrıs Rum (Güney) Tarım ve Sağlık Bakanlığı tarafından ‘ilaç kullanılmadığı” ve “satışın serbest” olduğunun belgeyle kanıtlandığını aktardı.

 

Kıbrıs Türk Ticaret Odası Program Geliştirme Uzmanı Çiğdem Aksu da tarımsal ürünlerden patatesin durumunun çok farklı olduğunu, Kuzey’den Güney’e geçen patateslerin AB uzmanları tarafından 7- 8 teftişten geçerek ihraç edildiğini söyledi.  “Patates ihracatı o kadar basit değil” diyen Aksu, Güney’e ihraç edilen patates ve narenciye ürünlerinde AB uzmanları tarafından sağlık sertifikası verildiğinin de altını çizdi. Aksu, 9 ve 10 Ağustos tarihlerinde Güney’e ürün ihraç edildiğini, ilk önce ürünlere el konulduğunu ancak Ticaret Odası’nın girişimleri doğrultusunda serbest bırakıldığını belirterek, Rum patates üreticilerinin baskısı nedeniyle yaşanan bu sıkıntının AB uzmanlarının desteğiyle de aşıldığını belirtti. 9- 10 Ağustos tarihlerinde 300 tona yakın ürünün ihraç edildiğini, amaçlarını daha fazla ihraç olduğunu ancak baskılar nedeniyle bunun yapılmadığını söyleyen Çiğdem Aksun, Rum patates üreticilerinin kendi ürünlerinin satışı için protesto gösterisi yaptığını söyledi.

 

Haberin ayrıntıları bugün YENİDÜZEN’de

 

 

 

 

Bu haber toplam 845 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler