1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KUZEY KIBRIS’TA 15 BİN KİŞİ RUSÇA KONUŞUYOR
KUZEY KIBRIS’TA 15 BİN KİŞİ RUSÇA KONUŞUYOR

KUZEY KIBRIS’TA 15 BİN KİŞİ RUSÇA KONUŞUYOR

“Kuzey Kıbrıs Rus Dili Konuşanlar Dayanışma Derneği” çatısında toplanan Rusça konuşan ülkelerden gelenler, yaşadıkları sorunlarla baş etmeyi kolaylaştırmayı amaçlıyor

A+A-

 

 

 

Özgül GÜRKUT

Kuzey Kıbrıs’ta yaşamayı seçen ve ana dili Rusça olan 15 bin civarında kişi bulunduğu tahmin ediliyor. Rus dili konuşan milletlerden olan kişileri bir araya toplamak, birlik ve dayanışmalarını sağlamak, onlara maddi ve manevi destekte bulunmak, sosyal açıdan yardımcı olmak, geleneklerini, kültürlerini yaşatmak, Kıbrıslılarla iletişim ve işbirliklerini sağlamak amacıyla bir de dernek kuruldu: Kuzey Kıbrıs Rus Dili Konuşanlar Dayanışma Derneği…

“KUZEY KIBRIS DİYE BİR YER… 2 BAVUL DOLUSU KİTAP”

Derneğin genç başkanı, psikolog Marina Kocadal, “Dünyada Kuzey Kıbrıs diye bir ülke olduğunu ilk kez Salih’ten duydum.  6 yıl önce evlendik, 4 yıldır burada yaşıyorum. Kıbrıs’a gelirken 2 bavul dolusu Rusça kitap getirdim, ihtiyaç duyacağım diğer şeyleri nasılsa burda da bulabilirdim ama kitap bulamazdım” diyor…

Kimi hayatını idame ettirebilmek için umuda yolculuğa çıkan, kimi evlenerek gelen, kimi de burada ev satın alıp doğanın cömertçe el uzattığı Kuzey Kıbrıs’ta daha rahat bir yaşamı seçen binlerce Rusça konuşan insanın artık bir derneği var.

DR. OLAY: “KARTOPU GİBİ BÜYÜYOR”

Kurulma çalışmaları geçtiğimiz yaz başlayan, resmi başvurusu eylülde, tescili ise bu yıl mart ayında yapılan “Kuzey Kıbrıs Rus Dili Konuşanlar Dayanışma Derneği”, tıp eğitimini Ukrayna’da alan Asbaşkan Dr. Ogün Olay’ın deyimiyle “kartopu gibi büyüyor.”

TAHMİNİ 15 BİN

Heyecanla sürdürdükleri toplantılarıyla birçok etkinlik planlayan ve bazılarını da hayata geçiren dernek yöneticileri, ellerinde kesin veri olmamakla birlikte, cep telefonu şirketlerinin kayıtlarından ve bankalarda yapılan havale işlemlerinden de yola çıkarak Kuzey Kıbrıs’ta 15 bin civarında Rus dili konuşan kişi yaşadığını söylüyor.

Dernek Genel Sekreteri, bilgisayar mühendisi Salih Kocadal, Güney Kıbrıs’ta ise sayının 75 bini bulduğunu ifade ediyor.

En fazla Rusya, Ukrayna, Azerbaycan, Türkmenistan, Moldovya, Kırgızistan, Belarus, Gürcistan’dan gelenler var. Bunu daha az sayıda olsa da Özbekistan ve Kazakistan izliyor.

Genel Sekreter Salih Kocadal, “Bu insanların kendi kültürleri, eski Sovyet ülkelerinde yaşarken oluşmuş ortak alışkanlıkları, ortak sevinçleri, ortak trajedileri var. Ondan dolayı bir birliktelik ihtiyacı doğdu” derken, Asbaşkan Dr. Ogün Olay “Birbirlerini bulmaları açısından dernek, doğal seyrinde bir zorunluluk olmuştu” diye tamamlıyor.

Annan Planı döneminde ve sonrasında Kuzey Kıbrıs’ta patlayan inşaat sektörü, Rus dili konuşan birçok ailenin de burada ev alıp hayat kurmasına vesile olmuş.

İlkbaharda kermes düzenleyen dernek, havaalanı ve kara giriş kapılarında dağıtılmak üzere broşürler hazırladı.

http://www.rusnorthcyprus.com adresiyle bir web sitesini hayata geeçiren dernek, 0533 846 32 43numaralı acil durumlarda başvurulabilecek bir de yardım hattı (hotline) devreye koymuş.

RUSÇA GAZETELERİ DE VAR

Dernek ayrıca Rusça “Merhaba” adlı aylık gazetesinin ilk sayısını, geçtiğimiz günlerde, Anahtar Ajans Müdürü Emin Akkor’un girişimiyle yayımladı.

Rusça konuşan kişilerin Kuzey Kıbrıs’ta doğan veya küçük yaşta buraya gelen çocukları için de projeleri var derneğin. Başkan Marina Kocadal, en az iki dil konuşabilecek, çok kültürlü çocuklar yetiştirmek istediklerini söylüyor.  Dernek bünyesinde bir kütüphane oluşturmak da ilk hedeflerden.

Genel Sekreter Salih Kocadal, Kuzey Kıbrıs’ta, Türkiye Cumhuriyeti’ninki dışında bir ülkenin büyükelçiliği bulunmadığını; Güney’e geçemeyecek konumda olan Rus dili konuşanların ise özlük haklarıyla ilgili işlemlerde büyük sıkıntı yaşadığını ve derneğin bu sorunları çözmeye yardımcı olmayı da misyon edindiğini anlatıyor. Kocadal, “Derneğimiz belki Türkiye üzerinden kurumsal bir bağla bu insanların hayatının kolaylaştırabilir. Yani KKTC’nin tanınmamışlığı onların hayatını da zorlaştırıyor” diyor.

Henüz yeterli düzeyde Türkçe bilmeyenlerin gittikleri her ortamda iletişim sorunu yaşadığını, hastaneye gittiklerinde şikayetlerini bile anlatamadığını kaydeden Kocadal, bunu fark eden kurumların giderek Rusça’yı da gündemlerine aldıklarını ve Rusça konuşan personel istihdam ettiklerini belirtiyor.

Asbaşkan Dr. Ogün Olay, dernek bünyesinde işbölümüne giderek, Rus dili konuşanların devlet kurumlarındaki, belediyelerdeki, sağlık ve eğitim kurumlarındaki işlerini yürütebilmelerine yardımcı olacak kişiler görevlendirdiklerini ve bunlardan da olumlu sonuçlar aldıklarını söyledi.

Kuzey Kıbrıs’ta hatırı sayılır miktarda Rusça konuşan kişiyle evlenmiş Kıbrıslı veya Türkiyeli yaşadığını; üniversitelerde öğrenciler ve akademisyenler bulunduğunu anlatan Dr. Olay, çalışmak için gelenler de olduğunu belirtiyor.

GECE KULÜPLERİ DE ÇALIŞMA ALANINA ALINACAK

Artık bazı emlak şirketleri yanında hedef kitlesine Rusça konuşan nüfusu da koyan işletmelerin Rusça konuşan personel istihdam ettiğini kaydeden Olay, gece kulüplerinde çalışan kadınlarla ilgili soruya karşılık “Gece kulüpleri kapalı bir sektör. Biz dernek olarak da kişisel olarak da bu konunun üzerine nasıl gidilmesi gerektiği yönünde kafa yoruyoruz. Derneğimiz önümüzdeki günlerde daha aktif çalışmalar alanına bu konuyu da katmak istiyor. Bu konu hep kafamızda ama el atamıyoruz. Oralardak i insanların yardıma ihtiyacı olduğunun farkındayız” diyor.

Genel Sekreter Salih Kocadal ise “İnsan hakları çiğneniyorsa biz buna karşı duruyoruz” diyerek gece kulüplerine bakışını özetliyor.

Derneğin hayata geçirmek istediği birçok projesi bulunduğunu anlatırken dil kursları, yaz kampları, festivaller gibi etkinlikleri sıralayan Kocadal, tüm bunların finansman gerektirdiğini ve bu amaçla da çalıştıklarını hatırlatıyor.

9 Mayıs’ta 2. Dünya Savaşı’nın bitiminin yıldönümü anısına Zafer Günü etkinliği düzenlediklerini ve katılımın beklentilerinin çok üstünde gerçekleştiğini anlatan Dr. Ogün Olay ise, yakın gelecekte medya üzerinden bir tanıtım atağına girişeceklerini de vurguluyor.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 3913 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler