1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kuzey Kıbrıs’ın klasik müzik severleri için bir dergi
Kuzey Kıbrıs’ın klasik müzik severleri için bir dergi

Kuzey Kıbrıs’ın klasik müzik severleri için bir dergi

“ANDANTE” Bu hafta sizlere dergimizden başka bir dergi önerisi yapıyoruz. Değerli sanat dostları, Kıbrıs’ın Kuzeyi’nde Klasik Müzik dinleyicilerinin ve çalıcılarının, ilgisini çekeceğini umduğum “Andante” dergisini

A+A-

 

 

“ANDANTE”

 

Bu hafta sizlere dergimizden başka bir dergi önerisi yapıyoruz.

Değerli sanat dostları, Kıbrıs’ın Kuzeyi’nde Klasik Müzik dinleyicilerinin ve çalıcılarının, ilgisini çekeceğini umduğum “Andante” dergisinin Eylül-Ekim tarihli sayısını öneriyorum.

Peki, derginin bu ayki sayısında neler mi var? Hadi birlikte göz atalım. Bu dergiye ulaşmanız için de gerekli adresleri sizlerle paylaşacağım. Türkiye’de basılan Klasik Müzik Dergisi Andante’nin Eylül 2012 tarihli 72’inci sayısının kapağında, değerli keman sanatçısı ve orkestra şefi Hakan Şensoy yer alıyor. 35 yıllık müzik serüvenini bizlerle paylaşan Şensoy, Serhan Yediğ ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdi. Bu sayıdaki önemli söyleşilerden biri de; Zeynep Üçbaşaran ile yapılmış. Liszt’in 1847 İstanbul ziyareti programının, 165 yıl sonra Zeynep Üçbaşaran tarafından seslendirilmesine Budapeşte’de konuk olan Şefik Kahramankaptan sanatçı ile kapsamlı bir sohbet gerçekleştirdi.

 Sanat dünyasından erken ayrılan, camianın nazik ve başarılı yöneticisi Meriç Soylu anısına Aydın Büke‘nin kaleme aldığı yazısı ile Meriç Soylu bir kez daha dergi sayfalarında anılıyor. D-Marin ve Turgutreis Festivali’nden iki olağanüstü konserin ayrıntılarını Andante yazarı Tufan Türenç yazdı. Norman Lebrecht bu sayıdaki köşesinde, Bayreut Festivali’ne gitmeme kararlığını bozarak, “Wagner Tapınağı”ndan “temkinli” izlenimlerini bizlerle paylaşırken Mehmet Ergüven ise “Mopera” dersem çık, “opera” dersem çıkma başlıklı yazısında Devlet Opera Balesi’nin elindeki olanakları verimli kullanması konusuna parmak bastı.

Hiç bilinmeyen yönleriyle Benjamin Britten’ın İstanbul ve Ankara ziyaretleri Emre Aracı tarafından kaleme alındı; Milliyet Gazetesi arşivlerinden temin edilen 1955 yılı gazete küpürleri ile Aracı’nın bu makalesi sizleri bir zaman yolcuğuna çıkaracak. Uğur Aslan, genç orkestra şefi Orçun Orçunsel ile hedefleri üzerine ilgiyle okuyacağınız bir söyleşi gerçekleştirdi. Ersin Antep İKSV’nin 40. yılında eğitim alanında ürettiği projeler hakkındaki görüşlerini bizlerle paylaştı. Çağdaş Türk Müziğinin önemli öncülerinden İsmail Zühtü’nün İzmir’deki son günleri Yaşar Ürük tarafından ele alındı. Usta yazar Yakup Kıvrak eğitimcilik deneyimlerinden yola çıkarak “Türk El Sisteması” başlıklı yazısının ilki ile geçmişten günümüze olan düşüncelerini aktardı. Jacques Fromental Halevy’nin adını yaşatan tek opera olan Yahudi Kız (La Juive) Ayşe Öktem’in seçkin kaleminden dergide yerini aldı.

 Yüksek Sadakat köşesinin mimarı Tunçel Gülsoy, değerli müziksever Ali Günşar ile gerçekleştirdiği samimi söyleşisini bizlerle paylaştı. Yılın nitelikli organizasyonlarından biri olarak belleklere kazınan İKSV’nin “Nederlands Dans Theater” izlenimlerini Serpil Murtezaoğlu’nun kaleminden, yaz mevsiminin üç güzel etkinliği olan “Türkiye 6. Gitar Buluşması – Bilkent Gitar Günleri”, “8. D-Marin Turgutreis Uluslararası Klasik Müzik Festivali” ve “Klasik Keyifler” izlenimlerini ise Şefik Kahramankaptan’ın kaleminden sayfalardaki yerini aldı.

Değerli sanatçı ve müzik eğitmeni Ece İdil, Aix-en-Provence Festivali’nden izlenimlerini Marsilya’dan bizlerle paylaştı. Ve “Avrupa’nın kalbinde bir müzik festivali” başlıklı yazısı ile Serhan Bali, Dresden Müzik Festivali’ne dair tüm detayları aktarmakla kalmayıp, ünlü viyolonselci ve festival yöneticisi kimliğiyle de tanınan Jan Vogler ile; ardından ise dünyanın en ünlü çocuk korosu Viyana Çocuk Korosunu yöneten şef, bas-bariton Kerem Sezer ile tadı damağınızda kalacak nefis söyleşiler yaptı. Derginin ücretsiz eki “Kayıt Masası” ise rakipsiz eleştirmenlerinin kaleminden çıkan 25 ayrı ciddi eleştiri ile yine ses getirecek! “Ayın Kitabı”nı bu sayıda Feyzi Erçin seçti: Aydın Büke imzalı “Romatizmin Işığı Clara”. “Ayın Kaydı” ise Norman Lebrecht tarafından seçilen Nicola Benedetti’nin Decca’dan piyasaya çıkan albümü “The Silver Violin” oldu.

 Andante 'Turkey's Classical Music Magazine'

www.andante.com.tr

Member of the Organising Committee

Donizetti Classical Music Awards

www.donizettiodulleri.com

www.icma-info.com

+90 216 545 0386

+90 532 343 9328

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1110 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler