1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KUTSAL KAHRAMAN
KUTSAL KAHRAMAN

KUTSAL KAHRAMAN

İnsanın yaradılışı kainatın en mükemmel olayıdır. Küçük vücudumuzla dünyadaki en mükemmel varlık olarak doğarız. Bizi mükemmel kılan özelliklerimizin dışında, mükemmel olmamızı sağlayan insandır anne.

A+A-

‘’…Dünüm, bugünüm, yarınım ve daimim yani sen anlatılmayan bahşedilen hediyem.’’

 

 

Özge C. Türkoğlu

Ufuk Deniz

 İnsanın yaradılışı kainatın en mükemmel olayıdır. Küçük vücudumuzla dünyadaki en mükemmel varlık olarak doğarız. Bizi mükemmel kılan özelliklerimizin dışında, mükemmel olmamızı sağlayan insandır anne.

Anneyle bağınız bir kordon bağıyla doğarken bir de hayatınız sona erince ayrılır. Asırlar boyunca tarihte yeri farklı olan kadına verilen doğurma özelliği kadını anne gibi statüye sokar. Bunun sebebi içsel güdüler ve karnında taşıdığı küçük bir yürektir… Anne sevgisinin değeri, diğer değerlerden çok üstün bir özellik taşır. Bu, temiz yürekli bir anneye sahip oluşumuzdan meydana gelen bir duygudur!

Küçük bebektik; altımıza yaptık, şımardık, hastalandık, düştük  yanımızdaydı anne. Her şeyden habersiz muzur çocuktuk; yaramazlık yaptık, okula başladık, ağladık, güldük , sevdalandık, yaralandık yanımızdaydı anne. Sonra büyüdük ve toplumun içinde kendi kişiliğine bürünmüş, kendi karakterini gerçekleştirmiş bireyler olduk. İşe başladık, evlendik, çocuklarımız oldu, dertler sardı dört yanımızı, mutluluklar kucakladı yarınlarımızı yanımızdaydı anne.

Biz daha kendimizi bilmiyorken bizi en çok bilen, bizi en çok tanıyan, bizi en çok seven insandır anne.  Aslında aramızdaki bağ annemizin karnına ilk düştüğümüzde başlar. Konuşmadan sadece hissederek severiz birbirimizi. Bir bütünüzdür ve hep bir bütün olarak kalacağızdır. Hayal gücününüzü zorlayın biraz (çok da zor değil aslında). Şu anda kaç yaşında olursanız olun seneler önce karşınızda duran kahramanın-annenin karnından geldiniz dünyaya. Vücudunuzdaki her zerreyi ezbere bilen, duygularınızın yoğunluğunu köküne kadar hisseden, aldığınız nefeste bile ne demek istediğinizi anlayan bir kahraman.

“İNANIYORUM Kİ ANNELER, DOĞUŞTAN KAHRAMANLAR.”

Annemiz, küçüklük anlarımızda sadece bizim iyi yolda yürümemiz, bizde de iyi ve temiz özelliklerin bulunması için, en temiz duygularını harcamıştır. Genç gecelerini, ağlamaya başladığımız ve rahatsız olduğumuz anda bizim için tüketmiştir. Bize her zaman öğütler vermiştir. İyiye doğru gittiğimiz anda, bizimle iftihar etmiş, göğsü kabarmıştır. Kötüye gittiğimiz anda da, kederlerimizle üzülmüş, yürekten ağlamıştır;

Anne sevgisi, sevgilerin en büyüğüdür.

Fedakâr bir anneye her zaman iyi davranmalı, onu, yaptığımız her hareket ve başarılarımızla sevindirmeliyiz. İnsanız. Ağlıyoruz, gülüyoruz, acılar çekiyoruz, acılar çektiriyoruz, duyguların arasında kendimizi kaybediyoruz. Tüm bunların arasında bizi seven ve bu sevginin karşılığını beklemeyen, bizi sadece biz olduğumuz için seven kutsal kahramandır anne.

EN GÜZEL İSİM

 Unutmayın! Doğumumuzdan itibaren yanımızda olan, herşeyimizi bilen, her şeyimizi seven, karşılık beklemeyen, istemeden hep veren kişi olandır anne.  Kadına verilen en yüce duygudur anne olmak. Kadına yakışan en güzel isimdir “anne.” 

“Puslu gözlüm, dert ortağım! İnan içim içimi yiyiyor, ya bitmezse gurbet geceleri, ya geçmezse hasret saatleri, ya vuslat ateşiyle bindiğim mavi tren getirmezse beni... Uzar da yollar kavuşamazsam sana, ya özlem alışkanlık olur da unutursan beni. Ama beni unutmaman için hep dağınık bırakacağım odamı. Söylene söylene toplarken, yine gözyaşların ıslatacak eşyalarımı. Babam yine dalga geçecek, anlatacak bir bir ağladığını. Ya ben.;

“ Gurbetin yağmurları, söndürmeye yetmiyor içimde büyüyen ateşi... Beni buralara yollarken, "Daha güçlü ol!" diyordun ya, sana kavuşunca öyle bir sarılacağım ki, gücüme şaşacaksın. Sevgimin gücünü sen de anlayacaksın. Yılların yükünü çekmiş, yorgun ama dimdik omuzlarını özledim. Dolaplarımı düzenlerken, eşyalarıma bakıp bakıp ağladığını duyuyorum. Yahut arkadaşlarımla konuşurken gözlerinin dolduğunu... İçim acıyor ama bilsen nasıl seviniyorum. Yokluğuma alışamamış olman, mest ediyor beni... “

 Hiç olmadık bir anda gözlerinin içine bakın annenizin. O gözlerin size hala daha ilk doğduğunuz günkü  gibi baktığını hissedeceksiniz. Sevgisinin eskimediğini, günden güne arttığını ve sizi koşulsuz şartsız nasıl da sahiplendiğini göreceksiniz. Kahramanınıza iyi bakın ve fırsat buldukça sıkıca sarılın. Kahramanınızın yanaklarını dudaklarınızla şenlendirin. Ellerini tutup kahramanınızı çok sevdiğinizi söyleyin. Değerini bilin. Birlikte geçirdiğiniz her saniyeye bir mutluluk iliştirin.

“ Bir gün anlayacaksınız ki; bir kadının ömrüne adanmış en mükemmel şey sizsiniz ve sizin ömrünüze bahşedilmiş en kutsal emanet ANNENİZ .”

Hani derler ya cennet annelerin ayakları altındadır; anne sevgisine sahipseniz annenizin ayaklarının altı cehennem bile olsa hiç düşünmeden onunla seve seve gidersiniz. Her zaman senin karşında masum ve sevgine muhtaç bir çocuk ruhuyla durarcasına..

ET-TIRNAK                                                                                 

Küçüktük ya hani bir zamanlar; defterlerimiz kaplanırdı hani… Her pazar yıkanırdık akşam olduğunda sonra tırnaklarımızı keserdi annemiz çünkü;  öğrenmemiştik daha kendimiz kesmeyi, hep uzardı kesilse de tırnaklar. İşte ben ve sen öyleyiz anne. Kesilse de uzardı ömrümüz.  Sen etimsin, ben tırnak. Sen bırakmazsın, ben kopamam.

Sizde de öyle değil mi ?                                                                                                                                                                                                                   

 

 

 

 

Bu haber toplam 649 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler