1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. Kutras: "Kıbrıs'ta tek bir devlet var”
Kutras: Kıbrısta tek bir devlet var”

Kutras: "Kıbrıs'ta tek bir devlet var”

Kutras, BM'nin ve uluslararası toplumun Kıbrıs'ta devlet olarak sadece "Kıbrıs cumhuriyetini" tanıdığını ileri sürerek, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun buna uyması gerektiğini belirtti.

A+A-

 

Yunanistan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Konstandinos Kutras, BM'nin ve uluslararası toplumun Kıbrıs'ta devlet olarak sadece "Kıbrıs cumhuriyetini" tanıdığını ileri sürerek, KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu'nun buna uyması gerektiğini belirtti.

Kutras, gazetecilerin, Cumhurbaşkanı Eroğlu'nun, "Tsipras, Kıbrıs'ta Rumlar kadar egemen bir Kıbrıs Türk halkı bulunduğunu kabul etmelidir" şeklindeki açıklamasıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Kıbrıs'ta, "tek vatandaşlıklı, tek egemenliği olan ve Kıbrıslı Rum ve Kıbrıslı Türkler olmak üzere iki toplumdan oluşan tek bir devlet olduğunu ve bunu Türkiye'nin dışında herkesin tanıdığını" iddia eden Kutras, "Kıbrıs'ta devlet olarak sadece Kıbrıs Cumhuriyeti var. Sayın Eroğlu, artık uluslararası yasal düzene uysa ve Kıbrıs Türk toplumuna iyi hizmetlerini sunarak Kıbrıs sorununun çözümüne katkı sağlasa iyi olacak" ifadesini kullandı.

(AA)

Bu haber toplam 814 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler