1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kutlu Adalı’yı bugün anıyoruz...
Kutlu Adalı’yı bugün anıyoruz...

Kutlu Adalı’yı bugün anıyoruz...

YENİDÜZEN yazarlarından Kutlu Adalı’yı bugün mezarı başında anıyoruz... 16 yıl önce 6 Temmuz 1996’da evinin önünde kurşunlanarak öldürülen Kutlu Adalı, özellikle son dönemki yazılarında St. Barnabas baskınındaki rolü nedeniyle Sivil Savunma Te

A+A-

 

 

YENİDÜZEN yazarlarından Kutlu Adalı’yı bugün mezarı başında anıyoruz... 16 yıl önce 6 Temmuz 1996’da evinin önünde kurşunlanarak öldürülen Kutlu Adalı, özellikle son dönemki yazılarında St. Barnabas baskınındaki rolü nedeniyle Sivil Savunma Teşkilatı’nı eleştirmekteydi...

YENİDÜZEN ve Kutlu Adalı Vakfı tarafından bugün saat 10.00’da Lefkoşa Mezarlığı’nda kabri başında düzenlenecek törende, 16 yıl önce faili meçhul siyasi bir cinayete kurban giden gazeteci-yazar Kutlu Adalı anılacak.

 

 


 

 

***  FİLELEFTHEROS

 

“Kimlik tespitleri için imzaların atılması bekleniyor...”

 

Lefkoşa, 5 Temmuz 2012 (T.A.K): Kayıpların kimlik tespitlerinin yapılmasına devam edilmesi yönünde UNDP ile ihaleyi kazanan Bosna Laboratuarı arasında imzaların atılmasının beklendiği bildirildi.

Fileleftheros gazetesi “270 Kemik Kimlik Tespiti İçin Götürülüyor” başlığıyla verdiği haberinde, “40 kayıp naaşına denk gelen toplam 270 iskelet örneğinin kimlik tespiti yolunu alıyor, çünkü son günlerde, UNDP ile ihaleyi kazanan Bosna Enstitüsü arasındaki sözleşmenin her an imzalanması bekleniyordu” şekilde yazdı.

Gazete, kimlik tespitleri çerçevesinde UNDP’nin, bir Kıbrıslı Rum, bir Kıbrıslı Türk olmak üzere iki Kıbrıslı genetik uzmanı alacağını ve bu kişilerin eğitildikten sonra, kimlik tespitleri konusunda Bosna Laboratuarıyla işbirliği yapacağını aktardı.

Habere göre iki genetik uzmanı, eski Lefkoşa Havaalanında bulunan BM’nin Antropoloji Laboratuarıyla da işbirliği yapacak.

Bosna Laboratuarına (bir Euro’nun büyüklüğünü aşmayacak şekilde) küçük kemik parçalarının gönderileceğini ve orada, genetik veri bankasında kayıtlı bulunan kodlarla karşılaştırılacak olan DNA’nın alınacağını belirten gazete, “bize söylendiği üzere, Kıbrıs’ta doğrulama ve akabinde kemik kalıntılarının kimlik tespiti olacak” şekilde yazdı.

Şu ana kadar Genetik Veri Bankası’nın, Genetik Enstitüsü’nde bulunduğuna da işaret eden gazete, Enstitüsü’nün bunları teslim etmek için hukuki güvenceler istediğini, çünkü kayıp yakınları tarafından dava açılması durumunda enstitünün ve bilim insanlarının zor durumda kalma ihtimalinin bulunduğu düşüncesine sahip olduğunu hatırlattı.

 

“BM’NİN, KIBRISLI TÜRKLERİN VERİ BANKASI İÇİN GİRİŞİMİ”

Elde ettiği bilgilere göre, “UNDP, Kıbrıslı Türkler’le ilgili veri bankasını istedi ve bunu almakta ısrar edecek, Kıbrıslı Rum kayıp yakınlarla ilgili veri bankası meselesi kısa sürede yoluna konmasa bile...” şeklinde iddiada bulunan gazete, Kıbrıslı Türkler’in, kimlik tespiti sürecinin başlaması için kendi örneklerini Bosna Enstitüsü’ne göndermeye hazır oldukları yönünde tavır takındığını savundu.

 

500 KAYIP NAAŞI DEPODA

Simerini gazetesi ise “500 Kayıp Naaşı Depoda... Kayıp Kemiklerinin Kimlik Tespiti Konusunda Hala Konu Netleşmedi” başlıklarıyla verdiği haberinde, kazıların ardından tespit edilen en azından 500 kayıp naaşının, DNA metodu ile kimlik tespiti beklediğini yazdı.

Rum Hükümetinin, Genetik ve Nöroloji Enstitüsü Yönetim Kuruluna iki yeni üye atamasının adından, bazı kişilerin, Enstitü’nün tutumunu değiştireceğini ve kimlik tespiti programıyla işbirliği yapacağını beklediğini belirten gazete, bu iki üyeden birinin Kıbrıslırum Tabipler Birliği Başkanı Andreas Dimitriu, diğerinin de Kıbrıslırum Dışişleri Bakanlığı eski Genel Müdürü Sotos Zakheos olduğunu kaydetti.

Antropoloji Merkezinin Kıbrıs’ta kalacağını da kaydeden gazete, geçtiğimiz günlerde boş bekleyen kadroların doldurulmasına karar verildiğini belirterek, prosedür temelinde Antropoloji Merkezinin kemikleri düzenlediğini ve DNA testi için örnekler gönderdiğini aktardı.

 

KAZILARA DEVAM EDİLİYOR

Aynı gazete, gerek güney gerekse kuzey Kıbrıs’ta kayıp kemik kalıntılarının tespit edilmesi yönündeki kazılara devam edildiğini; bunun sonucunda da kimlik tespitleri yapılması gereken kemik kalıntılarının sayılarının arttığını belirtti.

Gazete ayrıca yakın zamanda, “Agios İlarionas”(St. Hilarion) yakınlarında bir fırının (gamini) içerisinde saptanan 9 kayba ait kemiklerin kalıntılarının kimlik tespitinin yapıldığını vurguladı.

(TAK Ajansı Rumca Haber Bülteni’nden – 5.7.2012)

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 653 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler