1. HABERLER

  2. HABERLER

  3. “Kurumda mobbing uygulanıyor”
“Kurumda mobbing uygulanıyor”

“Kurumda mobbing uygulanıyor”

BAY-SEN Heyeti, TÜRK-SEN’i ziyaret etti

A+A-

Bayrak Radyo Televizyon Kurumu Çalışanları Sendikası (BAY-SEN) Başkanı Salih Sakallı ve Yönetim Kurulu üyelerinden oluşan heyet, dün Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (TÜRK-SEN) Başkanı Arslan Bıçaklı’yı ziyaret etti. Ziyarette BAY SEN heyetine bağlı bulunduğu Hür İşçi Sendikaları Federasyonu (HÜR İŞ) Başkanı Yakup Latifoğlu da eşlik etti.

BAY-SEN’den yapılan yazılı açıklamada, özelde BRT genelde ise çalışma yaşamındaki sorunlar konusunda istişarede bulunma ve birlikte hareket alanı arayışı ile sendika sivil toplum örgütleri ve siyasi partiler ziyaretler başlattıkları kaydedildi.

HÜR İŞ Başkanı Yakup Latifoğlu, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada, BRT’de iki yıldır sorunların devam ettiğini imzalanan toplu iş sözleşmesinin bazı hükümlerinin müdür tarafından uygulanmadığını, kurumda mobbing uygulandığını iddia etti.

Latifoğlu, ülkede son dönemde atış gösteren iş kazalarına da işaret ederek, ülkeyi yönetenlerin çalışma yaşamındaki düzenin yasalar ve anayasanın güvencesinde olduğu gerçeğiyle hareket etmesini gerektiğini belirtti.

BAY-SEN Başkanı Salih Sakallı BRT’de yaşanan sorunlarla ilgili bilgi verdi. “BRT’de hiyerarşi uygulanmıyor. Kurumda iki yıldır huzursuzluk aldı başını gidiyor” iddiasında bulunan Sakallı, Başbakanlık önünde yapılan çadır eyleminin bitiminde söz verilen BRTK Yasası konusundaki değişiklikle ilgili adım atılmamasını da eleştirdi.
Sakallı, CTPP-BG Genel Sekreteri Kutlay Erk’in bir gazetede yayınlanan demecini de eleştirerek, “Erk yasanın neden yapılmadığını kamuoyuna aktarmakla mükelleftir” ifadesini kullandı.
Sakallı, fikir alışverişinde bulunma ve ortak mücadele talebiyle, diğer federasyon ve sendikaların, sivil toplum örgütlerinin ve siyasi partilerin de ziyaret edileceğini belirtti.

-----

Gazeteciler Cemiyeti: “Önlem almada geç bile kalındı”

Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Reşat Akar, Bayrak Radyo Televizyon Kurumu’ndaki (BRTK) huzursuzluklara dikkat çekerek, Başbakan Özkan Yorgancıoğlu’nun önlem almada geç bile kaldığını belirtti.
Kıbrıs Türk Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Reşat Akar yaptığı yazılı açıklamada, Başbakan Yorgancıoğlu’nun, tarihi misyonu bulunan kurumun yeniden yapılanması konusundaki düşüncelerine destek verdiklerini vurguladı.

Akar açıklamasında şu ifadelere yer verdi;
“KKTC devletinin, halkın vergilerinden oluşturulan büyük bir bütçe ile ayakta tutmaya çalıştığı BRTK’nın, şeffaf ve paylaşımcı bir yönetim anlayışı ile daha ilerilere taşınması gerekirken, tam tersi gelişmelerin yaşandığı gözle görülür haldedir. Kurumda görev yapan üyelerimizin büyük bir çoğunluğu da, son zamanlarda yönetimden kaynaklanan sorunlar karşısında rahatsız olduklarını belirterek, hükümetin bu konuda acil önlem almasını beklemektedirler. Önemli devlet kurumlarında alınması gereken tedbirlerin, sürekli tehir edilmesiyle sorunların katlanarak devam edeceği uyarısında bulunur, hükümetin bu konuda atacağı adımların takipçisi olacağımızın bilinmesini isteriz.”

(TAK)

Bu haber toplam 1209 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler