1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KURUMA SEBEBİ BAŞKA BİR GÖLET Mİ?
KURUMA SEBEBİ BAŞKA BİR GÖLET Mİ?

KURUMA SEBEBİ BAŞKA BİR GÖLET Mİ?

Ülke tarımının su kaynaklarından biri olan Değirmenlik Barajı’nın bir hafta ile 10 arasında kısa bir sürede kurumasının altında farklı nedenler yattığı bildirildi.

A+A-

 

 

 

Ülke tarımının su kaynaklarından biri olan Değirmenlik Barajı’nın bir hafta ile 10 arasında kısa bir sürede kurumasının altında farklı nedenler yattığı bildirildi.

YENİDÜZEN’e konuşan Değirmenlik Çevre ve Tanıtma Derneği Genel Sekreteri Osman Çağdaşoğluları, tabanda biriken ince toprak nedeniyle Değirmenlik Göleti’nin yeterince su tutmadığı ihtimalinin olduğunu belirtti. Çağdaşoğluları, göletin tabanının iş makineleri tarafından derinleştirilesi gerektiğini, böylece daha fazla su alma kapasitesinin olacağını söyledi.

Çağdaşoğluları bir diğer ihtimalin ise göletin üst kısmında bulunan taş ocaklarından birinin, su ihtiyacını karşılamak için göleti besleyen mevkinin daha daha üst kısmına bent (set) oluşturduğunu, setin gerisinde de daha küçük boyutlarda başka bir göletin oluştuğunu belirterek bu da göletin kurumasına neden olabilecek bir diğer ihtimal olduğunu ifade etti.

 

NURDAL: “BİZ SU ÇEKMEDİK”

Değirmenlik Göleti’nin kısa sürede kuruması nedeniyle pek çok iddia ortaya atıldı. Göletten aşırı miktarda su çekildiği iddialarına yanıt veren Su Taşımacıları Birliği Başkanı Ercan Nurdal, kendi üyeleri arasında hiç kimsenin böyle bir şey yapmayacağından emin olduğunu söyledi.

“Bizim üyelerimizden gidip göletten çeken olmadığını söyleyebilirim. Konu da gündeme gelmedi. Ancak birileri gizli bir şekilde su çekmişse onu bilemeyeceğim” dedi.

CTP Milletvekili Salih İzbul ise bundan bir hafta-10 gün önce göletin yanından geçtiğini ve o sıralrda dolu olduğunu, ancak geçtiğimiz gün göletin yanından geçtiğinde kuruduğunu ve şok yaşadığını söyledi. Konunun hükümet tarafından araştırılacağına dair söz aldığını söyleyen İzbul, “Hiçbir yetkilinin ne olduğuna dair haberi yok. Şimdi gölete çöp boşaltmaya başladılar. İki hafta önce de oradan su çekiyorlardı” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 513 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler