1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KURULTAY' YARGIYA TAŞINIYOR
KURULTAY YARGIYA TAŞINIYOR

'KURULTAY' YARGIYA TAŞINIYOR

Tartışmalı geçen UBP Kurultayı’nın ardından Genel Başkanı adayı UBP Mağusa Milletvekili Ahmet Kaşif bugün basın toplantısı düzenledi. Kaşif, “UBP’de demokrasi kalmadı. Türkiye Cumhuriyeti makamlarını kendi çıkarları uğruna kullanma

A+A-

 

Tartışmalı geçen UBP Kurultayı’nın ardından  Genel Başkanı adayı  UBP Mağusa Milletvekili Ahmet Kaşif bugün basın toplantısı düzenledi.

 

Kaşif, “UBP’de demokrasi kalmadı. Türkiye Cumhuriyeti makamlarını kendi çıkarları uğruna kullanmaya kalkışan, baskı, tehdit, şantaja başvuran bir faşizan anlayış partidedir” dedi

 

Ahmet Kaşif’in basın toplantısının tam metni şöyle:

 

 

TÜZÜĞÜMÜZ İHLAL EDİLDİĞİNDEN DOLAYI SAYIN İRSEN KÜÇÜK’ÜN GENEL BAŞKANLIĞI’NI ONAYLAMIYORUZ, TANIMIYORUZ. 48 SAAT İÇERİSİNDE KARAR ALINIP TÜZÜK UYGULANMAZSA GEREĞİNİ YAPACAĞIZ.

Değerli basın yayın mensupları basın toplantımıza hoş geldiniz...

 

 Ulusal Birlik Partisi 19’ncu Kurultayı dün gerçekleştirilmiştir.

 

 Öncelikle Kurultayımıza katılan, bize oy veren ya da vermeyen herkese teşekkürlerimizi ifade etmek istiyorum.

 Aylardır yapılan baskılara, tehditlere, şantajlara, dıştan müdahale davetlerine ve uygulamalarına rağmen ortaya çıkan sonuç Ulusal Birlik Partililerin verdiği, üzerinde mutlaka durulması gereken hassas ve önemli bir mesajdır.

 Ulusal Birlik Partisi’nin çok büyük çoğunluğu bizi desteklemektedir.

 

 Aynı şekilde Halk’ın sempati ve desteğinin de bizden yana olduğu nettir.

 

 UBP tabanı Sayın Küçük’ü istemiyor.

 Halk Küçük’ü istemiyor.

 Sokağa çıkınız, çarşıyı, pazarı, marketi dolaşınız çoğu insan size İrsen beyin istenmediğini, benimsenmediğini açıkça söylüyor.

 3 ay önceki Ramazan ayında başlayan ve ardı arkası kesilmeden Kurultay’in bir gün öncesine kadar devam eden yemeklerle delegeyi etkileme çabalarına rağmen başaramadılar.

 BRT ve parti gazetesi GÜNEŞ dahil ellerinde tuttukları gazetelerde bize karşı yürüttükleri anti demokratik düşmanca kampanyaya rağmen bur aldıkları netice hüsran anlamındadır.

 Düşünebilir misiniz; Dün seçim vardı ve aylardır beni yok sayan partinin yayın organı GÜNEŞ gazetesi bir gün bile bize tahammül gösteremedi ve benim tek bir resmim olmadan, sanki Sayın Küçük tek başına adaymış gibi yayın yaptı.

 Düşünebilir misiniz; Son dakikaya kadar gelenler-gidenler oldu ve sanki bizim istenmediğimiz, İrsen beyin muteber sayıldığı imajı verilerek delegemiz etkilenmeye çalışıldı.

 Değerli arkadaşlarım Ulusal Birlik Partisi tüzüğünün “ Genel Başkan’ın seçimi ve görev süresi” yan başlıklı 28’nci maddesi gayet açık bir şekilde “ Parti Genel Başkanı, Kurultayca, gizli oyla ve üye tam sayısının salt çoğunluğu ile seçilir” demektedir.

 Dünkü Kurultay’a 1427 delege ile gittik.

 Bu da bir adayın seçilebilmesi için 714 oy olması gerektiği anlamına geliyordu.

 Seçim sonucuna göre Sayın Küçük 704 ben 690 oy aldım. 8 oy da geçersiz sayıldı. Toplamda 1402 oy kullanıldı.

 Tüzüğümüze göre bu seçim bir hafta sonra tekrarlanmalı idi.

 Divan net bir şekilde ortada olan bu durumu değerlendirmeli ve kardeşi kardeşle kavga ettirmek, sıkıntı yaratmak yerine gelecek hafta genel başkanlık seçiminin yineleneceğini açıklamalıydı.

 Ancak seçimle değil daha önce kendi aramızda vardığımız centilmenlik anlaşması ile Genel Kurul’un onayına sunularak göreve başlayan Divan’ın Başkanı Bakan arkadaşımız tüzüğe göre değil Başbakanı’na göre bir karar açıkladı.

 Oysa Divan’da bulunan iki üye tüzük gereği seçimin bir hafta sonra yapılması gerektiğini kendisine belirtmişlerdi.

 Biz de aynı şekilde sayım sonucu belli olur olmaz gerekli itirazımızı yapmıştık.

 Televizyon ekranlarından gelişmeleri izleyen partililerimizin ifadelerine göre Sayın Divan Başkanı da önce seçimin gelecek haftaya kalacağına ilişkin ifadeler kullandı ama sonra Başbakan baskı yapınca kararını onun istediği şekilde değiştirilmiş oldu.

 Sayın Divan Başkanı bizim hukukçularımızdan birine de aynı yönde ifadeler kullandı; O da bize gelecek hafta yeniden seçim yapılacağını söyledi ama demek ki Sayın Başbakan’ın baskıları Divan Başkanı üzerinde etkili oldu.

 Bazı arkadaşlar bilerek, kasti olarak, işlerine öyle geldiği için tüzüğümüzü yanlış yorumluyorlar ve yanlış örnekler veriyorlar.

 Tüzüğümüz ikiden fazla adaylı yarışlarda bir adayın ilk haftadan kazanması için delege sayısının salt çoğunluğunun aşılmasını düzenliyorsa, neden iki aday olduğunda bu kural uygulanmaz deniliyor anlamak mümkün değildir.

 

Belli ki tüzüğümüz seçime iki aday da katılsa bunların arasındaki oy farkı dünkü gibi çok azsa ve katılmayan sayısı salt çoğunluk sağlanması oranını yükseltiyorsa delegeye bir hafta sonra oyunu tekrar kullanma ve parti genel başkanını tartışmasız olarak belirleme, güçlü bir şekilde o makama taşıma şansını tanıyor.

 Ama eğer delege bir hafta düşündükten sonra bile az farkla herhangi bir aday leyhine tercih yapıyorsa o zaman kazanan Genel Başkanlığı üstlenir.

 Dikkatinizi çekmek istiyorum, dünkü anti demokratik seçimde aradaki o farkı 14 oldu. Katılmayan üye sayısı ise 25 idi. Yani katılmayanlar kurultay sonucunu etkileyebilecek sayıdadır.

 Değerli medya mensupları dün oy kullanan parti delegesinin %50’siyiz.

 Biz parti tabanı ve Halk’ın en az yüzde %80’yiz.

 Bu konuyu kendi keyfimiz öyle istedi diye değil bu halka, UBP tabanına karşı sorumluluğumuz gereği buradayız.

 VE NET BİR ŞEKİLDE VURGULUYORUZ;

 -TÜZÜĞÜMÜZ İHLAL EDİLDİĞİNDEN DOLAYI SAYIN İRSEN KÜÇÜK’ÜN GENEL BAŞKANLIĞI’NI ONAYLAMIYORUZ.

 -GELECEK PAZAR GÜNÜ YENİDEN SEÇİM YAPILMASINI TALEP EDİYORUZ.

 -GEREKEN DÜZEN ALINSIN 12.00-17.SAATLERİ ARASINDA OY KULLANILSIN VE HEMEN ARDINDAN OY SAYIMI YAPILARAK NETİCE HALKIMIZA AÇIKLANSIN.

 -EĞER HUZUR İÇİNDE, BİRLİK-BERABERLİĞİN SAĞLANDIĞI BİR UBP İSTENİYORSA YAPILMASI GEREKEN BUDUR.

 -BİZ “HODRİ MEYDAN” DİYORUZ.

 - DELEGEMİZE GİDELİM, SONUCU KESİN BİR ŞEKİLDE BELİRLEYİP SIKINTILARDAN KURTULALIM.

 -NEDEN KAÇIYORLAR?

 -BİR KORKUSUMU VAR SAYIN KÜÇÜK’ÜN

 

-YOKSA YARATTIKLARI “BİZ %70’LE KAZANACAĞIZ, BİZE BOYUN EĞİNİZ YOKSA İŞTEN ATILIRSINIZ, İŞE ALMAZYIZ, BORCUNUZU SİLMEYİZ, KREDİ VERMEYİZ, ŞU BİZİ İSTER ONLARI İSTEMEZ, ŞU BİZ SEÇİLMEZSEK UBP’Yİ CEZALANDIRACAK” HAVASININ DAĞILMASINDAN VE SEÇİMİ KAYBETMEKTEN Mİ KORKUYORLAR?

 -EĞER KOLTUK DEĞİL PARTİ ÖNEMLİ İSE SEÇİMDEN KAÇMANIN BİR ANLAMI YOK..

 -BİZ KARARLIYIZ: SİYASİ MÜCADELEMİZİ UBP’DEN KOPMADAN HALKIN,UBP TABANININ İSTEMİ YERİNE GELENE KADAR DEVAM ETTİRECEĞİZ.

 - HUKUKÇULARIMIZ GEREKEN İTİRAZLARI DİVANA YAPTI. BUNUN NETİCESİNİN 48 SAAT İÇİNDE BİZE BİLDİRİLECEĞİ İFADE EDİLDİ. ANCAK BİZ BASKILAR SONUCU DİVAN’İN TÜZÜĞÜ YANLIŞ YORUMLAMAYA DEVAM EDEBİLECEĞİ ENDİŞESİ İLE KONUYU YARGIYA TAŞIMA KARARINI ALMIŞ DURUMDAYIZ.

 -HUKUKÇULARIMIZ GEREKEN ÇALIŞMALARI BAŞLATMIŞLARDIR VE BİZLERE “ TÜZÜK NETTİR. GELECEK HAFTA SEÇİM YAPILMALIDIR, AKSİ TAKDİRDE GENEL BAŞKANLIK SEÇİMİNİN AÇIKLANAN SONUCU YARGI TARAFINDA GEÇERİSİZ İLAN EDİLİR” DİYORLAR.

 -BİZ YARGIMIZA GÜVENİYORUZ VE HUKUK SÜRECİNİ DEVAM ETTİRECEĞİZ.

 -BUNU DURDURMANIN YOLU AZ ÖNCE İFADE ETTİĞİMİZ ŞEKİLDE, GELECEK HAFTA PAZAR GÜNÜ YENİDEN GENEL BAŞKANLIK SEÇİMİ YAPILMASIDIR..

 

 

Değerli medya mensupları, yaşananlar, yaşatılanlar UBP’de parti içi demokrasinin kalmadığını, Anavatan Türkiye makamlarını kendi çıkarları uğruna pervasızca kullanmaya kalkışan,O MAKAMLARI İSTİSMAR EDEN, baskı, tehdit, şantaja başvuran, tüm kaynakları kullanarak kendi partilisini bile sindirmeye çalışan faşizan anlayışın partide hegemonya kurmaya çalıştığını göstermektedir.

 Dün gece kardeş kardeşle kavga ettirilmiştir.

 Bu parti tarihimizde bir ilktir.

 Yaşananlar bizi derinden üzmüştür.

 Tüm UBP’li kardeşlerime sakin olmaları, hangi nedenle olursa olsun sevgiden, saygıdan, hoşgörüden uzaklaşmamaları, Bayram’a düşmanlık değil kardeşlik duyguları ile girmemiz için üzerlerine düşeni yapmaları çağrısında bulunuyorum

 Bunun tek sorumlusu ise aşırı iktidar hırsı ön plana çıkan, dostluk, arkadaşlık, sevgi, saygı, vefa gibi kavramlardan uzaklaşan Sayın Küçük’tür.

 Biz başta da belirttiğimiz gibi UBP’de sevgiyi saygıyı hakim kılmak için yola çıktık.

 Adaletten, haktan, hukuktan yanayız.

 Tüm insanlarımıza, UBP’li olsun olmasın aynı anlayışla yaklaşacağız.

 Biz değil, UBP kazanmalı, halk kazanmalı, hak eden kazanmalı.

 UBP TABANININ , HALKIN GÖNLÜNÜN GENEL BAŞKANLIĞI’NI BİZ KAZANDIK...

 BU ÇOK ÖNEMLİDİR.

 SAYIN KÜÇÜK BİLMELİ Kİ ZORLA GÜZELLİK OLMAZ...

 ZOR OYUNU BOZAR...

 UBP KÜÇÜLMEMELİ.

 HAYDİ TEKRAR SEÇİME...

 BİZ HAZIRIZ...

 UBP BU SIKINTI İLE YOLUNA DEVAM EDEMEZ.

 EĞER HATADA ISRAR EDİLİRSE HALK UBP’YE ÇOK AĞIR BİR BEDEL ÖDETEBİLİR.

 BİZLER ASLA EFENDİLİKTEN, YASALARDAN, TÜZÜKLERDEN, EFENDİLİKTEN, DEMOKRATİK SİYASİ VE HUKUKSAL MÜCADELDEN AYRILMAYACAĞIZ

 NE YAPACAKSAK HALKIMIZA, TABANIMIZA, KULAK VEREREK YAPACAĞIZ...

 HANGİ KARARI ALACAKSAK HALKIMIZA, TABANIMIZA KULAK VEREREK ALACAĞIZ..

 BİR KEZ DAHA HERKESE, KURULTAYA KATILAN TÜM DELEGELERİMİZE, VE ÖZLLİKLE BİZLERE DESTEK VEREREK İRADESİNE, ÜLKESİNE, PARTİSİNE, ONURUNA SAHİP ÇIKTIĞINI CESURCA ORTAYA KOYAN YOL ARKADAŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDERİM..

 

 

 

 

Bu haber toplam 1254 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler