1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kurultay sonucu Çavuşoğlu’na kaldı
Kurultay sonucu Çavuşoğlu’na kaldı

Kurultay sonucu Çavuşoğlu’na kaldı

UBP’nin 21 Ekim Kurultayı’na yönelik değerlendirmeler devam ederken, çeşitli anket sonuçları, anket değerlendirmeleri de kamuoyunun bilgisine getiriliyor. Daha önce Kıbrıs Gazetesi’nde çıkan dün de Volkan Gazetesi’nin yeniden gün

A+A-

 

 

UBP’nin 21 Ekim Kurultayı’na yönelik değerlendirmeler devam ederken, çeşitli anket sonuçları, anket değerlendirmeleri de kamuoyunun bilgisine getiriliyor.

Daha önce Kıbrıs Gazetesi’nde çıkan dün de Volkan Gazetesi’nin yeniden gündeme aldığı KADEM’in 614 UBP delegesi ile yaptığı anket sonucuna göre kurultayın belirleyici ismi İçişleri Bakanı Nazım Çavuşoğlu olacak. 

 KADEM’in, bir grup UBP’linin talebi üzerine 25 Mayıs, 1 Haziran 2012 tarihlerinde gerçekleştirdiği ve 3 olası adayı kapsayan kamuoyu araştırmasının sonuçları, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in önde olduğunu gösteriyordu.

Kamuoyu araştırmasında Başbakan İrsen Küçük’ün yanı sıra, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif ile İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nun adaylıkları üzerinde durulmuştu.

Üç olası adayla ilgili tercihlerde Ahmet Kaşif yüzde 40,5, İrsen Küçük yüzde 25,3, Nazım Çavuşoğlu da yüzde 21,4 oranında oy almıştı. Adayların hiçbirine destek vermeyenler yüzde 12,2, kararsız yüzde 0,7 idi.

Kararsızlar ve diğerlerinin oyları dağıtıldığı zaman ise Ahmet Kaşif yüzde 46,5, İrsen Küçük yüzde 29,0, Nazım Çavuşoğlu yüzde 24,5 oranında oy alıyordu.

 

ÇAVUŞOĞLU KİMİ DESTEKLEYECEK?

 

Çavuşoğlu 21 Ekim kurultayına aday olmadı. Peki Çavuşoğlu’nu destekleyen delege yani yüzde 24.5’lik oy kime kayacak?

Muhtemelen Çavuşoğlu’nu destekleyen delegeler, Çavuşoğlu’nun işaret edeceği isme kayacaktır.

Eğer Çavuşoğlu İrsen Küçük derse, Küçük’ün şansı artacak, ancak ‘sessiz’ kalırsa, şans Kaşif’ten yana olacak.

Tabi bu anket Mayıs sonu yapılmıştı. Şimdi adaylar sahada… Vaatler, baskılarla kurultay süreci hızla işliyor.

Adaylar da yeni anketler yaptırma telaşında… Çok kısa süre sonra yeni anketlerle birlikte Kurultay’daki başkanlık yarışı  üç aşağı beş yukarı belli olacak. 

 


 

‘Örtülü ödenekli’ iftar mı?

 

Günahları say say bitmez… Açın halinden de pek anlamaz. Ama birilerine yaralanılacak diye de Ramazan’da oruç tutmadan, iftardan geri kalmaz.

UBP’li şovmenler, şimdi ‘kurultay’ hesapları içinde, iftar iftar gezmelerde, eller havalarda…

Başbakan İrsen Küçük, ‘gösterişli’ iftar yemeklerinin en büyük şovmeni… Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in de bu tür yemeklerden geri kaldığı yok. İftarın en lüksünü yaşayan adaylar,  ülkeyi ‘öyle refaha getirdik’, ‘böyle uçurduk’ söylemlerinden de geri durmuyor.

Adeta halkın ensesinden, oruç tutmadan ‘iftar’ açanlar, asgari ücretliyle, yardıma muhtaç durumda olanla da dalga geçiyor.

Peki ilçe ilçe düzenlenen iftar yemeklerinin faturası kime kesiliyor? Katılanlardan mı? Yoksa UBP’nin kendi kaynaklarından mı? Yoksa bakanlıkların örtülü ödeneklerinden mi?  

İftar yemeklerinde şaşalı gösterişler yapan, ballandıra ballandıra UBP’nin ‘başarısını’ anlatan Başbakan Küçük, bunun da cevabını versin ki biz de bilelim!..

 


 

Çok yazık ediyoruz

 

“Bir yandan, UBP Genel Başkanı, Başbakan İrsen Küçük, kurultay hazırlıkları çerçevesinde Güzelyurt ilçe yönetimi tarafından düzenlenen etkinlikte, önemli yatırım ve kalkınma hamlelerinden söz ediyor…

Diğer yandan, başkent Lefkoşa’da hayvan üreticileri, hükümeti protesto için iş makineleri ve üzerlerine sembolik plaka numaraları takılmış eşeklerle büyük bir eylem yapıyor…

Bir yandan Güvercinlik’te sabahın ilk saatlerine kadar süren tartışmalı UBP Örgüt Başkanlığı seçiminde, Sağlık Bakanı Ahmet Kaşif’in adayı Mehmetali Günece büyük farkla kazanıyor…

Diğer yandan, Aydınköy'de meydana gelen motor kazasında 30 yaşındaki Kenan Duymazer yanarak feci şekilde can veriyor.

Uzatmayalım… 

Bir an önce toparlanmamakla, hem hâlâ bazı güzelliklerini koruyan ülkemize, hem kendimize, hem de gelecek kuşaklara çok yazık ediyoruz.”

 

BİLBAY EMİNOĞLU

 


İstifa çağrısı…

“Çarpık ve sakat yönetime yönelik tepkiler giderek artıyor. İstifa çağrılarına ne demeli? Bu yönetim derhal istifa etmelidir. Toplumun önü ne zaman açılacak? Yönetim hayal aleminde yaşıyor. Rüya görüyorlar. Bunlar halk iradesini yansıtmıyor. Toplumla dalga geçiyorlar. Bu nasıl anlayıştır? Çalışanlarla dalga geçmek nerede görüldü? Halkı kandırarak iş başına geldiler. İş başına geldiler, ama iktidar olamadılar. Ülkeyi yangın yerine çevirenler bunlar değil mi? Ülkeyi yaşanmaz hale getirdiler. Ülkede neler olup bittiğini farkında değiller. Bu yönetim hiçbir işe yaramıyor. Ülkenin hali perişandır. Ortada hazin bir tablo vardır. Ülkede iflaslar yaşanıyor. Sektörler batma noktasındadır. Ekonomik ve sosyal kesimler feryat ediyor. Duyan var mı? Yoktur. Ülkede her şey dibe vurdu. Eğitim çökmedi mi? Sağlık paralı hale gelmedi mi? Esnaf kan ağlamıyor mu? Üreticiler feryat etmiyor mu? Çiftçi ve hayvancı zor durumda değil mi? Halk iradesine ne zaman başvurulacak?”

 İbrahim ÇAKIRDAĞ

 


 

Eski adamlar ne biçim adamlardı?

“Bilindiği gibi Kâmil Paşa Kıbrıslı’dır… Eşref de Kıbrıs Mutasarrıflığı yapmış uzun yıllar burada yaşamış ve evlenmiştir. Paşa o zamanlar Kıbrıs Evkaf müdürlüğü görevini yürütüyordu. Tanışıklıkları adadan olsa gerek! Bu da benden:

 Bir defasında Paşa Kıbrıs’a gelecek olmuş, Eşref’i çağırıp, adadan bir şey istiyor mu diye sormuş. Eşref de “ Paşam” demiş, “hiçbir şey istemem ama bana bir Kıbrıs Eşeği getirirsen, çok makbule geçer!” Paşa da “Olur” demiş… Gel zaman git zaman, paşa adadan dönüyor, şair de rıhtımda hazır ve nazır, eşeğini bekliyor. Kâmil Paşa, vapurdan inmiş. Ortada eşek yok… Tam arabasına binmiş gidiyor, kenarda bekleyen Eşref’i görmüş. Hemen arabayı durdurup, şairi çağırmış.

 “Eşref” demiş, “Allah seni inandırsın, aklımdan çıkmış! Şimdi seni görünce aklıma eşek geldi! Getirmedim…”

 Eşref boş mu duracak? Yanıtlamış:

 “Bir şey değil paşam… Varsın eşek gelmesin.  Sen geldin ya?”!”

 

 NAZIM BERATLI

 


 

 

 

“Başbakan ve/veya eşi tarafından verilen iftar yemeklerinin parsını ceplerinden mi ödüyorlar diye merak ediyorum. Kumarhaneli otelde iftar yemeği!”

 

Ahmet MURATOĞLU’nun profilinden

 


 

“Bizler, kurulduğu günden bu yana ülkemizin en büyük, en güçlü ve tek umut partisi olan UBP'nin Lefkoşa, Gazimağusa, Girne, Güzelyurt ve İskele ilçe başkanları olarak, Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye'de yayınlanan bir gazeteye verdiği demece atfen medyamızda yer alan haberde, ‘UBP'nin küçüldüğü’, ‘bölüneceği’ yönündeki gerçekleri yansıtmayan görüşlerini ve saptamalarını hayret ve üzüntü ile karşıladığımızı belirtmek isteriz.”

 

UBP İlçe Başkanları

 

 


“İki yıldan beridir Asgari Ücrete bir kuruş artış yapılmadığı, çalışana ve emekliye 10 TL ücret artışı verildiği,Halkın alım gücünün ciddi oranda düştüğü, hayvancının, çiftçinin, işçinin, memurun, öğretmenin, bütün kesimlerin iki yıldan beri sokakta olduğu bu dönemde, Başbakan, hükümetin hizmet hükümeti olduğunu söylüyorsa, kime hizmet ettiğini de kamuoyuna ve halkımıza açıklamak zorundadır”

 

 

Arslan BIÇAKLI (TÜRK-SEN Başkanı)

 


 

FOTO YORUM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1015 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler