1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Kürtaj Yasağı getirmeye çalışan AKP Hükümetine karşı Türkiyeli kadınlar haykırdı: TAYYİP Bİ SUS YAA!
Kürtaj Yasağı getirmeye çalışan AKP Hükümetine karşı Türkiyeli kadınlar haykırdı: TAYYİP Bİ SUS YAA!

Kürtaj Yasağı getirmeye çalışan AKP Hükümetine karşı Türkiyeli kadınlar haykırdı: TAYYİP Bİ SUS YAA!

Feminist Atölye: AKP Hükümetinin kürtajı yasaklama hazırlığına karşı kadınlar 8 Haziran 2012 Cuma akşamı, Türkiye’nin birçok kentinde yürüyüş ve eylem gerçekleştirdi.

A+A-

 

Feminist Atölye (FEMA)

info@feministatolye.org

 

 

 

 

 

 

AKP Hükümetinin kürtajı yasaklama hazırlığına karşı kadınlar 8 Haziran 2012 Cuma akşamı, Türkiye’nin birçok kentinde yürüyüş ve eylem gerçekleştirdi.  İstanbul, Adana İzmir, Samsun, Denizli, Çanakkale, Bursa, Diyarbakır, Antalya, Sinop, Ankara, Bodrum, Trabzon, Van, Hatay, Ayvalık, Söke, Eskişehir ve Mersin’de toplanan kadınlar “Bizler, Kürtaj hakkımızın geri almaya kalkanlara dur demek için Türkiye’nin her yerinde bir araya geliyoruz. Polis müdahalesiyle karşılaşıyor, tartaklanıyor, gözaltına alınıyor ama ısrarla, çoğalarak bedenlerimize, hayatlarımıza müdahale edilmesine karşı çıkıyoruz” dediler. “Kürtaj değil, kürtaj yasağı cinayettir” diyen kadınlar, sağlıksız koşullarda kürtaj yaptırmak zorunda kaldığı için yılda 80 bin kadının yaşamını yitirdiğini hatırlatarak, “Ücretsiz, sağlıklı, güvenli doğum kontrol ve kürtaj hizmeti sağlanmadığı, kürtaj yasaklandığı, doğum kontrolü sadece kadınların üzerine yıkıldığı için yılda seksen bin kadını kaybediyoruz. Kürtaj yasağı kadınları ‘merdiven altlarında’ ölüme terk etmek, daha çok kadını kaybetmek demek olacağı için karşı çıkıyoruz” dediler.

Kadın bedeninin, cinselliğinin ve doğurganlığının Başbakan Erdoğan tarafından “denetlenmek” istenmesine isyan eden kadınlar, “Kürtaj değil Uludere katliamdır. Günde beş kadının savcılıklara, karakollara başvurduğu halde korunmaması ve devletin bilgisi dâhilinde öldürülmesi katliamdır. Kadınların, çocukların sağlığı, can güvenliği, yaşam haklarının değil dini referansları bile muğlâk olan ‘cenin haklarının’ dillere pelesenk edilmesine karşı çıkıyoruz” diyerek tüm kadınları sağlıklı kürtaj hakkı için mücadeleye çağırdılar.

 

“KÜRTAJ YASAĞINA KARŞI ERKEKLER” DE 10 HAZİRAN’DA İSTANBUL’DA EYLEM YAPTILAR

 

 

“Kürtaj Yasağına Karşı Erkekler” adıyla bir ara gelen siyasi parti ve kitle örgütlerinden erkekler de 10 Haziran Pazar Günü İstanbul’da eylem yaptılar. “Kadınların kürtaj konusundaki iradelerini ellerinden almaya kalkışmak, kadına yönelik şiddet ve baskının apaçık bir şeklidir. Kürtaj, kadınların kendi nihai kararıyla gerçekleştirecekleri bir fiildir. Bunun hakkında ahkâm kesmek erkeklere düşmez” diyen Kürtaj Yasağına Karşı Erkekler, “Kürtaj yasağı kadına şiddettir”, “İş cinayetleri varken katil kim?” yazılı pankartlar taşıdılar.  “Kürtaj haktır, Uludere katliam”, “Sessiz kalma, suça ortak olma”, “Çocuk da yaparım kürtaj da, sana ne?”, “Çocukları sana vermeyeceğiz”, “Kürtaj yasağı cinayete teşviktir” şeklinde slogan atan erkekler adına basın açıklaması yapan Levent Pişkin “Hükümetin, kürtajı yasaklama girişimlerinin cinsel özgürlüklerin kısıtlanması ve kadını toplumsal yaşamdan çekme politikasının ürünü olduğunu aktardı. "Kadınları çocuk makinesi bizi de damızlık olarak gören bu zihniyetin dayattığı rolleri reddediyoruz" diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 814 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler