1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KUMARCILAR HANI'NDAN ESKİ ESER ÇIKTI
KUMARCILAR HANINDAN ESKİ ESER ÇIKTI

KUMARCILAR HANI'NDAN ESKİ ESER ÇIKTI

Osmanlı Dönemi’nde yapılan en önemli hanlardan bir tanesi olan Lefkoşa’daki Kumarcılar Hanı’nın restorasyon çalışmaları devam ediyor. Restorasyon çalışmaları sırasında alt zeminde Venedik Dönemi’nden kalma kemerlere rastlandı, ayr

A+A-

 

 

Osmanlı Dönemi’nde yapılan en önemli hanlardan bir tanesi olan Lefkoşa’daki Kumarcılar Hanı’nın restorasyon çalışmaları devam ediyor.

Restorasyon çalışmaları sırasında alt zeminde Venedik Dönemi’nden kalma kemerlere rastlandı, ayrıca çok miktarda su testisi, küp ve seramik parçası bulundu. Kemerler ve bulunan eski eserler, koruma altına alındı. Bulunan eski eserlerin, Kumarcılar Hanı’nın hizmete sokulmasıyla birlikte müzeye dönüştürülecek bir dükkanda sergilenmesi hedefleniyor.

Turizm Çevre ver Kültür Bakanı Ünal Üstel, Müsteşarı Şahap Aşıkoğlu, Eski Eserler ve Müzeler Dairesi Müdürü Emine Pilli ve diğer bürokratlarıyla bu sabah gittiği Kumarcılar Hanı’nda, yapılan çalışmaları yerince inceleyerek bilgi aldı.

Turizm Çevre ve Kültür Bakanı Ünal Üstel, “2013’ün ortalarına doğru Osmanlı Dönemi’nden kalma önemli eserlerden biri olan Kumarcılar Hanı’nı halkımızın ve bölge esnafının hizmetine sunacağız” dedi.


KEMERLER

Bakanlık adına yapılan yazılı açıklamada, restorasyon sırasında yıkık durumda olan batı cephesindeki odaların temel işleri yapılırken, Venedik Dönemi’ne ait olduğu düşünülen 70 cm kalınlığında 2 büyük kemer açıklığına sahip duvarın bulunduğu belirtildi.

Tam tarihlendirme yapılabilmesi için, Han’ın önemli görülen bir kaç noktasından alınan taş ve harç örneklerinin İstanbul’daki bir üniversite laboratuarına gönderildiği ifade edilen açıklamada, bu kemerler açığa çıkarılırken çok miktarda su testisi, küp ve seramik parçaları bulunduğuna da işaret edildi.

ESKİ FOTOĞRAF ÇAĞRISI

Açıklamada şöyle denildi:

“Bakanlık olarak, kültürümüzün ve anılarımızın bu en önemli parçalarından birisi olan Han’ın geçirdiği değişimleri daha net anlayabilmek ve başarılı bir restorasyon gerçekleştirmek adına, Kumarcılar Hanı’nın tarihi fotoğraflarına ihtiyacımız vardır.

Elinde 1800’lü yıllardan 1970’lere kadar olan dönemde Kumarcılar Hanı’yla ilgili fotoğraflar olan duyarlı vatandaşlarımızın bu fotoğrafları bizimle paylaşmasını arzuluyoruz.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 890 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler