1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Kültürümüz yok olmasın'
Kültürümüz yok olmasın

'Kültürümüz yok olmasın'

Kıbrıs’ta yapılacak geniş kapsamlı ilk yemek festivali “Kuzey Kıbrıs Yemek Festivali” için hazırlıklar sürüyor. Domino Stones Project adıyla bir araya gelen Çizge Yalkın, Orhan Erönen, Eray Vudalı ve Tağmaç Çankaya Haziran ayında yapı

A+A-

Kıbrıs’ta yapılacak geniş kapsamlı ilk yemek festivali “Kuzey Kıbrıs Yemek Festivali” için hazırlıklar sürüyor

 

“Kültürümüz yok olmasın”

 

-      Domino Stones Project adıyla bir araya gelen Çizge Yalkın, Orhan Erönen, Eray Vudalı ve Tağmaç Çankaya Haziran ayında yapılacak festival için heyecanla çalışıyor. http://www.northcyprusfoodfest.com adresinden hem gönüllü olmak için başvuru yapılabiliyor hem de maddi katkı verilebiliyor

 

-      Yalkın: Bazen kültürümüz kayboldu gibi gelir ama aslında kültürünü ve yemeklerini yaşatmak isteyen insanlarla kültürümüz de yaşamaya devam eder. Kaybolmaması için de bizim ve bizden sonraki nesillerin bu yemekleri bilmesi, pişirebilmesi gerekir

 

-      Erönen: Artık bizim yaşıtlarımız ve daha genç nesil yemek pişirmiyor. Kültürümüzün önemli bir parçası olan yemeklerimizi kaybediyoruz. Biz en azından bir ucundan tutmak için bu festivalde sadece yemek ön planda olsun istedik.

 

   Kıbrıs’ta yapılacak geniş kapsamlı ilk yemek festivali “Kuzey Kıbrıs Yemek Festivali” için hazırlıklar sürüyor. Domino Stones Project adıyla bir araya gelen Çizge Yalkın, Orhan Erönen, Eray Vudalı ve Tağmaç Çankaya Haziran ayında yapılacak festival için heyecanla çalışıyor.

   Çizge Yalkın ve Orhan Erönen festival fikrinin nasıl ortaya çıktığını, hazırlıkları, sponsorluk ve gönüllülük sistemlerini Face to Face’e anlattı.   

   http://www.northcyprusfoodfest.com adresindeki “Gönüllü olun” linkine tıklayarak festivalde gönüllü olarak görev alınabileceğini anlatan Çizge Yalkın, “Ülkemizde bu festival gönüllüler olmadan yapılamaz. Elimizde kıt kaynaklar olduğu için bu festival gönüllüsüz, desteksiz yapılamaz. Herkes festivalde küçük görevler alarak büyük sonuçların gerçekleşmesine katkı koyabilir” diye konuştu.

  Bu kültürümüzü koruma savaşıdır ve kendi yağımızda kavrulma çabasıdır” diyen Erönen de, http://www.northcyprusfoodfest.com adresinden 20 TL’den 1000 TL’ye kadar değişen miktarlarda festivale katkı yapılabileceğini belirtti.

 

·        Soru: Kuzey Kıbrıs Yemek Festivali fikri nasıl ortaya çıktı?

·        Yalkın: Kendilerine “Birkaç Güzel İnsan” adını veren grubun öncülerinden Tağmaç’la (Çankaya) bir gün bir yerde karşılaştık ve bana bu fikirden bahsetti. Ne yapabileceğimizi konuştuk, zihin haritası hazırladık, baktık ki harita dallandı budaklandı, heyecanımız arttı, detayları düşünmeye başladık. Ondan sonra kim bize destek olabilir diye düşünürken organizatör olan Orhan (Erönen) ve genç nesilden, tam bir Kıbrıs aşığı Eray (Vudalı) ile Domino Stones Project adıyla bir araya geldik. Aylardır bu festivale hazırlanıyoruz, sürekli üzerinde çalışıyoruz, bu tür bir etkinlik çok zaman ve emek istiyor. Düşünün ki bütün yemeklerin sergilenebileceği, yenilebileceği, turistlerin gelip yemekleri tadabileceği bir festivalin organizasyonu iki günde yapılamazdı. Arkadaşlarımız da çok destek oldu, daha sonra renkli görsellerimizi hazırladık, tasarımcı arkadaşımız Murat Zengi günlerce görsellerle uğraştı ve görselleri hazırladı. Ömer Yetkinel birçok emek harcayarak videomuzu çekti ve internet sitemizi hazırladı. Aylar öncesinden bunu planlamaya başladık ve festival olana kadar da bu yoğunlukla çalışmaya devam edeceğiz.

 

ERÖNEN: “YEMEKLERİMİZİ KAYBEDİYORUZ”

 

·        Soru: Ne amaçla bu yola çıktınız?

·        Erönen: Artık bizim yaşıtlarımız ve daha genç nesil yemek pişirmiyor. Kültürümüzün önemli bir parçası olan yemeklerimizi kaybediyoruz. Biz en azından bir ucundan tutmak için bu festivalde sadece yemek ön planda olsun istedik.

·        Yalkın: Amacımız ilk kez mutfağımızı bir bütün olarak ortaya koyacak bir festivali gerçekleştirmek, genç neslin kendi kültürlerine ait yemekleri sahiplenmelerine, tanımalarına ve pişirme yöntemlerini öğrenmelerine destek olmak, Kıbrıs mutfağının menülere dahil olmasını sağlayarak, yerel ürünlerin daha çok tercih edilmesine katkı koymak ve yerel üreticileri desteklemek. Belki yapılacak yarışmalarla yerel ürünlerimizi kullanarak yeni tatların yaratılmasına şahit olmak. Gelenekselleşmesini amaçladığımız festivalin uluslararası hale gelerek ülkemize daha çok turist gelmesine ve gelen turistlerin yemeklerimizi daha iyi tanıyarak kültürümüzü yaymasına destek olmak başlıca hedeflerimiz aslında.

 

YALKIN: “KIBRIS MUTFAĞIMIZI YAŞATMAK HEPİMİZİN ELİNDE”

 

Zaten Kıbrıslılar olarak hayatımız genelde yemek odaklı geçiyor. Her öğünde bir sonraki öğünde ne yiyeceğimizi konuşuyoruz. Bu da yemeğin bizim kültürümüzün çok önemli bir parçası olduğunu gösteriyor. Ben çok şanslıydım, çünkü çok küçük yaşlardan itibaren anneannemden pek çok Kıbrıs yemeğini yapmayı öğrendim. Herkes bu kadar şanslı olmayabiliyor. Genç nesillerin yemeklerimiz konusunda bilgi sahibi olması ve kendi kültürlerinin yemeklerini sahiplenmesi için festival alanına bir köy fırını kurup çocukların katılımıyla yemekler pişirmeyi planlıyoruz.

Kültürümüzün yavaş yavaş kayboluyor olduğunu biliyoruz, bunu her gün yaşıyoruz. Bazen kültürümüz kayboldu gibi gelir ama aslında kültürünü ve yemeklerini yaşatmak isteyen insanlarla kültürümüz de yaşamaya devam eder. Kaybolmaması için de bizim ve bizden sonraki nesillerin bu yemekleri bilmesi, pişirebilmesi gerekir. Kültür insanlarla var olur, coğrafyayla sınırlandırılamaz. Nerede yaşıyor olursanız olun, yavaş yavaş kaybolmakta olan Kıbrıs mutfağımızı yaşatmak hepimizin elinde.

 


 

“Bu kültürümüzü koruma savaşıdır”

 

·        Soru: Festival nerede ve ne zaman yapılacak?

·        Erönen: Festivali Haziran ayı içinde yapmayı planlıyoruz, 2 gün sürecek. Atatürk Spor Salonu’nun yanında bulunan telle çevrili antreman sahasında yapılacak. Orası yaklaşık 10 bin metrekarelik bir yeşil alandır. Yemek standları yanında aktiviteler de olacak ve tabi ki yapılacak sponsorluğa göre festivalin boyutu belli olacak.

 

SPONSORLUK...

 

·        Soru: Bir kampanya başlattınız ve 50 bin TL hedefliyorsunuz. Biraz da sponsorluk sisteminden bahseder misiniz?

·        Erönen: Bu aslında kendi yağımızla kavrulma çabasıdır. Sponsorlukların boyutu ve zamanlaması çok önemli. 20 TL’den 1000 TL’ye kadar değişen sponsorluk miktarları belirledik. http://www.northcyprusfoodfest.com adresinden bağışlar toplanıyor. Amerika’da ve İngiltere’de bunun çok büyük örnekleri vardır. Kıbrıs’ta ilk defa bir kampanya bu yöntemle yapılıyor. Kuzey Kıbrıs Yemek Festivali’ne 20 TL katkı yapanlara internet sitemizden teşekkür yayınlanacak, 50 TL katkı yapanların adları festivalin dev ekranında destek verenler olarak sürekli gösterilecek, 100 TL yardım yapanların fotoğrafları en sevdikleri Kıbrıs yemeğinin adıyla festivalin ekranında gösterilecek, 200 TL katkı yapanlara festivalin anahtarlığı ve adlarına yazılmış teşekkür kart postalı gönderilecek, 1000 TL katkı yapanlara da teşekkür plaketleri ulaştırılacak.

·        Yalkın: Siteyi 10 Nisan Salı saat 21:30’da açtık, ilk gecede youtube’da videonun izlenme sayısı 188’di, iki gün sonra 4457 oldu. İlgi katlanarak büyüyor. Bundan da önemlisi “gönüllü ol” linkinden bize ilk günden neredeyse 100 kişi mesaj attı.

 

GÖNÜLLÜLÜK...

 

·        Soru: Biraz da nasıl gönüllü olunacağından bahseder misiniz?

·        Yalkın: http://www.northcyprusfoodfest.com adresindeki “Gönüllü olun” linkine tıklayarak sayfadaki formu doldurup, hangi konularda gönüllülük yapabileceklerini bize yazabilirler. Yakın bir zamanda gönüllü gruplarını oluşturup çalışmalarımızı hızlandıracağız. Bu festival ülkemizde gönüllüler olmadan yapılamaz. Elimizde kıt kaynaklar olduğu için bu festival gönüllüsüz, desteksiz yapılamaz. Herkes festivalde küçük görevler alarak, büyük sonuçların gerçekleşmesine katkı koyabilir.

 

·        Soru: 50 bin TL toplayamazsanız ne yapacaksınız?

·        Yalkın: Belirlediğimiz rakamı toplayamazsak, festivalin ölçeğini küçültüp topladığımız kadarıyla yapacağız, gelen ilgiden hedeflenen rakama ulaşacağımıza inancımızı koruyoruz. Kıbrıslı Türkler tarafından yine Kıbrıslı Türkler’in kültürünü korumak ve yaşatmak isteyen bu festivale toplumumuzun destek verdiğini görmek en büyük dileğimiz. Beklediğimiz desteği umarız alırız ve kültürümüz gelecek nesillere aktarılır.

·        Erönen: Bu kültürümüzü koruma savaşıdır ve kendi yağımızda kavrulma çabasıdır. O yüzden her türlü desteği bekliyoruz ve umutluyuz.

 

 

 

 “Kuzey Kıbrıs Yemek Festivali”nin öncüleri (solda sağa) Orhan Erönen, Çizge Yalkın, Eray Vudalı, Tağmaç Çankaya.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1072 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler