1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KÜLTÜREL TAHRİBAT' AB GÜNDEMİNDE
KÜLTÜREL TAHRİBAT AB GÜNDEMİNDE

'KÜLTÜREL TAHRİBAT' AB GÜNDEMİNDE

Kıbrıs Rum Meclisi’nden KKTC’deki kültürel mirasın ileri sürülen tahribatıyla ilgili AB’ye muhtıra

A+A-
 

 

 

Kıbrıs Rum Meclisi’nin, KKTC’deki Rum kültürel mirasının “tahrip edilmekte olduğu” iddiasıyla Türkiye Hükümeti’nin bunun son vermediği sürece, kültürle ilgili herhangi bir başlığın açılmasıyla ilgili görüşmeye son verilmesine yönelik Avrupa Birliği’ne muhtıra verdiği bildirildi.
Fileleftheros gazetesi “Meclis Başlıkların Dondurulmasını İstiyor... AB’ye Kültürel Mirasın Tahribatıyla İlgili Muhtıra-Baskı” başlıklarıyla aktardığı haberinde, Rum Meclisi’nin Hükümet’e, Meclis, Rum Kilisesi ve tüm yetkili makamlarla koordinasyon içerisinde, Rum kültürel mirasının “kurtarılması ve ülkeye geri getirilmesi” meselesinin ileriye götürülmesi için gösterilen çabaları yoğunlaştırması çağrısında bulundu.
Kültürel mirasla ilgili daha önceki muhtıralara da atıfta bulunan Kıbrıs Rum Meclisi, “Kıbrıs’ın 10 bin yılın da ötesinde, kültürün doğup geliştiği bir yer olarak, sahip olduğu zenginliklerin altını çizdi ve Avrupa Parlamentosu’nun (AP) 2006 yılında almış olduğu kararın metnindeki, Avrupa Komisyonu’ndan KKTC’deki kültürel mirasın restorasyonu için ödenek ayırarak, bu ödeneği AB’nin bütçesine dahil etmesini istediği maddeyi selamladı.

“RESTORASYONA İZİN YOK”

Kıbrıs Rum yetkili makamlarının, Güney Kıbrıs’taki Kıbrıs Türk kültürel mirasının korunması için çaba gösterdiğini belirten Kıbrıs Rum Meclisi, KKTC makamlarının Rum Yönetimi’ne, Kilise ile birlikte atmış olduğu ısrarlı adımlara rağmen, “çökme tehlikesi bulunan arkeolojik ve dini eserlerin restorasyonunu yapma izni vermediğini” iddia etti ve bunu kınadı.
Habere göre Kıbrıs Rum Meclisi, Kıbrıs sorununa BM kararları, Avrupa Hukuku ve Uluslararası Hukuk maddeleri çerçevesinde, adil ve kalıcı bir çözüm bulunması için çalışmaya kararlılıkla devam edeceğini kaydetti.
Kıbrıs Rum Meclisi ayrıca, uluslararası topluma ve özellikle de AB’ye, KKTC’deki durumun müsebbibi olduğunu öne sürdüğü Türkiye’ye yönelik baskılarını yoğunlaştırması için çağrıda bulundu.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 753 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler