1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. KÜLTÜREL MİRAS KORUMA ALTINDA
KÜLTÜREL MİRAS KORUMA ALTINDA

KÜLTÜREL MİRAS KORUMA ALTINDA

Kuzey ve Güney Kıbrıs’ta bulunan bazı eski eserlerin restore edilmesi için ihaleye çıkılacağı kaydedildi

A+A-

 

 

BM’ye bağlı UNDP’nin, Kuzey ve Güney Kıbrıs’ta bulunan bazı eski eserlerin restore edilmesi için ihaleye çıkmaya hazırlandığı bildirildi. Fileleftheros, öncelikli olarak nitelendirilen 11 projenin, eylül ayına kadar liste halinde tamamlanacağını yazdı. Gazete, bakım ve/veya restorasyon altında olan anıtları kısaca şöyle sıraladı:
Denya’daki Kıbrıs Türk Camisi, Serhatköy’deki Profiti İlia Kilisesi/Manastırı, Evretu Camisi (camideki çalışmalar kışın yaşanan sel baskınları ve neden olduğu problemlerden dolayı şu an yapılamayacak), Esentepe’deki Agios Amvrosios Kilisesi…
Gazete, haziran sonuna kadar Baf’taki Hamam (ve/veya) Çerkez Cami; aynı zamanda Yayla’daki Agios Nikolaos kilisesiyle ilgili planların da tamamlanacağını ekledi.
Demirhan’daki Panaya kilisesinin de bakıma alınacağını kaydeden gazete, projelerle ilgili planlar tamamlanır tamamlanmaz ihaleye çıkılacağını yazdı.
Temmuz sonunda Büyükkonuk’taki Agios Afksentios kilisesiyle ilgili planların da tamamlanacağını ifade eden gazete, şu an “Mustafa Paşa” olarak adlandırılan Mağusa’daki eski caminin de bakıma alınacağını belirtti.
Kültürel mirasın korunmasıyla ilgili teknik komitenin faaliyetlerinin akabinde BM’nin yıkılmak üzere olan Ardahan’daki Agios Georgios kilisesinin bakımı için çalışma başlattığını kaydeden gazete, Mağusa’daki Othello Kalesi’nin de yenileneceğini, ihalenin İspanyalı bir şirkete verildiğini yazdı.
Limasol’daki Arnavut cami ve Geçitkale’deki Stavros Kilisesi’nin restorasyonunun da ilerletilmekte olduğunu yazan gazete, kilise için UNDP’ye para verildiğini ekledi.
UNDP vasıtasıyla devam eden çalışmanın haricinde Kıbrıs Rum hükümetinin Eski Eserler Dairesi aracılığıyla Güney Kıbrıs’ta bulunan Kıbrıs Türk anıtlarının yenilenmesi hususunda çalıştığını da savunan gazete, restore edilen 17 Kıbrıs Türk eserinden 14’ünün camiye çevrilen eski kiliseler olduğunu ekledi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 678 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler