1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'KÜLTÜR SANATA SALDIRINIZI DERHAL DURDURUN'
KÜLTÜR SANATA SALDIRINIZI DERHAL DURDURUN

'KÜLTÜR SANATA SALDIRINIZI DERHAL DURDURUN'

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), Lefkoşa Belediye Başkanlığı ile yetkilendirilen Kaymakam Kemal Deniz Dana’ya seslenerek, “KÜLTÜR SANATA SALDIRINIZI DERHAL DURDURUN” çağrısı yaptı

A+A-

 

Belediye Emekçileri Sendikası (BES), Lefkoşa Belediye Başkanlığı ile yetkilendirilen Kaymakam Kemal Deniz Dana’ya seslenerek, “KÜLTÜR SANATA SALDIRINIZI DERHAL DURDURUN” çağrısı yaptı

 

BES’ten yapılan açıklamanın tam metni şöyle;

 

Çağdaş Belediyecilik anlayışını benimseyen ve toplumumuza bu anlayışı yerleştirmeye çalışan BES, Kültür Sanat çalışmalarını da Belediyenin asal görevleri arasında olduğunu vurgular.

Bir kent sadece fiziki yapısı ile kent olmaz, kenti kent yapan ve yaşatan kültür ve sanat değerleridir.  Bu bağlamda Kıbrıs Türk Belediyecilik tarihinde Kültür Sanat çalışmaları ilk kez Lefkoşa Türk Belediyesi’nde başlamıştır. Ve en etkin şekilde halkın desteği ile sürdürülmüştür.

Lefkoşa Türk Belediyesi Kültür Sanat çalışanları sanatçılar bu ülkenin kültürel sanatsal gelişmesine önemli hizmetler vermişlerdir. Özellikle ustalarımız Yaşar Ersoy, Osman Alkaş ve Erol Refikoğlu bu toplumuın ve belediyemizin yüz akıdır. Ayrıca genç sanatçılarımız da ülkemiz kültür sanatımızın geleceğidir. Lefkoşa Belediye Tiyatrosu ve Belediye Orkestrası ülkemizin ve Belediyemizin en önemli değerlerinden biridir.Bu birimlerin sağlık ve özerk bir şekilde işleyebilmesi için LTB Meclisi kararı ile kurulan “Lefkoşa Türk Belediyesi Kültür Sanat Kurumu” başkent Lefkoşa’nın ve belediyenin ihtiyacıdır. Bu Kurum, tamamıyla yasal bir zemine oturmaktadır. Bu konuyu belediye yönetiminin çarpıtmaması  ve manipülasyona gitmemesi konusunda uyarırız. Bu Kurumun kapatılmasına BES olarak asla müsaade etmeyiz. Bu konuda Sayın Dana’yı uyarırız Bu birimlerimizde çalışanların haklarını sonuna kadar savunacağımızı bildiririz.

Kültür Sanat Şube Amirimiz Kıymet Karabiber hakkında açılan soruşturmanın da hemen geri çekilmesini talep ederiz. Sanatçıları baskı altına almak ,onların özgürlüğünü kısıtlamak anti-demokratik bir davranıştır.

Temennimiz, göreve başlayan yeni Belediye yönetiminin de bunu göz önünde bulundurmasıdır. Son olarak LTB Kültür Sanat Kurumu’nda ve Kültür Sanat Şubesi’nde tiyatro ve orkestrasında tüm sanatçılarımızın yanında olduğumuzu ve haklarını sonuna kadar savunacağımızı kamuoyuna duyururuz.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 629 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler